پنج شنبه, 02 بهمن 1399

شماره 634مورخ 1 بهمن 1399

گل‌گهر با شکست ماشین‌سازی در صدر باقی ماند؛

گل‌گهر سیرجان تیم صدر نشین فصل نوزدهم، هفته چهارم لیگ برتر فوتبال ایران، دوشنبه 10 آذر 99 ساعت 16:30 در ورزشگاه شهید سلیمانی تبریز به مصاف تیم ماشین سازی رده چهاردهمی رفت. گل‌گهر در این دیدار ماشین را شکست داد تا با 10 امتیاز بالاتر از پرسپولیس 8 امتیازی، به صدر نشینی خود ادامه دهد،
تک تغییر نفرات اصلی
قلعه‌نویی به مانند 3 بازی قبلی تغییر چندانی در ترکیب تیم ایجاد نکرده بود، این مربی تنها تغییری در ترکیب اصلی داشت، به جای شاکری، رنجبری را فیکس تیم کرده بود. علیرضا حقیقی، آرمین سهرابیان،‌علیرضا علیزاده،‌سیدعلیرضا ابراهیمی، بهنام برزای، علی اصغر عاشوری(71- علی قربان‌خانی)، پیمان رنجبری، میلاد زکی‌پور، سعید صادقی(86-امین پورعلی)، احمد زنده‌روح و گادوین منشا
احمد بکامِ ریلکس‌
نیمه نخست این دیدار بازیکنان دو تیم توان گل زدن نداشتند و بدون رد شدن توپی از خط دروازه‌ها با صدای سوت داور به نشانه پایان نیمه اول، زمین سرد ورزشگاه را ترک و به رختکن رفتند. نیمه دوم هم بازی به همین منوال پیش می‌رفت، که برازی دقیقه 79 از سمت راست از آن ارسالهای معروفش روی دروازه می‌ریزد، پرواز بلند پیمان رنجبری و ضربه سر این بازیکن اردبیلی که توپ به دست مدافع ماشین برخورد می‌کند و داور پنالتی به نفع گل‌گهر اعلام کرد، احمد بکام (زنده‌روح) دقیقه 81 چنان با آرامش پشت پنالتی ایستاده و ضربه به توپ می‌زند که گویی بازی درون تیم است، توپ به خلاف شیرجه درواز‌ه‌بان خط دروازه را می‌پیماید و به تور می‌چسبد. تیم میزبان در پی جبران گل خورده تا پایان بازی تلاش کرد اما موفق به گلزنی نمی‌شود، تا این بازی با نتیجه 1 بر 0 به نفع گل گهر به پایان برسد و 3 امتیازی که گل‌گهر را با اقتدار در صدر جدول نگه دارد.
زنده باد زنده روح
احمد زنده روح با زدن 1 گل، 1 پاس کلیدی، 3 لمس توپ و 4 تکل بهترین بازیکن زمین با نمره 8 شد.
آمار گواه برتری گل‌گهر
در بازی هفته چهارم تیم گل‌گهر، مهمان آمار بهتری از حریف بر جای گذاشت؛ تعداد پاس گل‌گهر 612 ماشین380، دقت پاس گل‌گهر 84 درصد ماشین 70 درصد، تعداد شوت گل‌گهر 8 ماشین 11، تعداد شوت در چارچوب گل‌گهر 4 ماشین 3، شانس گل گل‌گهر 3 ماشین 2.
گل‌گهر با انگیزه بالاتر از ماشین
تیم گل‌گهرِ صدر نشینِ 6 امتیازی هفته سوم لیگ برتر، به مصاف فولاد خوزستانِ رده سومیِ 4 امتیازی رفت و با تساوی 1 بر 1 صدر جدول را حفظ کرد، اما تیم ماشین هفته سوم 1 بر 0 مقابل تیم استقلال شکست خورد؛ حاصل نتایج دو تیم در هفته سوم، انگیزه و روحیه بالاتر بازیکنان گل‌گهر در تقابل با بازیکنان تیم ماشین در هفته چهارم بود.
ماشین به دنبال اولین برد فصل بود
گل‌گهر با 2 برد برابر سپاهان و مس و 1 مساوی برابر فولاد به رقابت با ماشینی پرداخت که هفته اول 3 بر 0 بازی را برابر شهرخودرو در ورزشگاه امام رضا (ع) مشهد واگذار کرده بود، هفته دوم در ورزشگاه شهید تختی تبریز به تساوی 1 بر 1 برابر ذوب‌آهن رسی و در همه سوم پیش از رویارویی با گل‌گهر، در ورزشگاه آزادی با نتیجه 1 بر 0 برابر استقلال تن به شکست داده بود؛ ماشین پس از گذشت 3 هفته بدون حتی یک برد، هفته چهارم در ورزشگاه خانگی شهید سلیمانی تبریز برابر گل‌گهر سیرجان به دنبال اولین برد بود، تا خود را از منطقه خطر سقوط به بالا کشد.
سطح کیفی بازیکنان ماشین پایین‌تر از بازیکنان گل‌گهر
عدم حضور بازیکنان ماشین در 3 تیم منتخب هفته و حضور شاکری و زنده روح در تیم منتخب هفته اول، منشا و برزای در تیم منتخب هفته دوم ضمن اینکه منشا بهترین بازیکن هفته دوم هم شد و منشا و زکی پور در تیم منتخب هفته سوم نشان از برتری کیفی بازیکنان تیم گل‌گهر برابر تیم ماشین سازی است. ماشین حریف هفته چهارم گل‌گهردر لیگ برتر، در هفته‌های اول تا سوم پیش از رویارویی با گل‌گهر در تیم منتخب هفته هیچ بازیکنی را نداشت این نشان از پایین‌تر بودن سطح کیفی بازیکنان ماشین نسبت به گل‌گهر است.
به یاد «تاریخ سازی با ماشین سازی»
تیم گل‌گهر در بازی‎های فصل نوزدهم و بیستم لیگ برتر،3 بار با ماشین سازی روبرو شده که هر 3 بازی را موفق به شکست تیم حریف شده. بازی رفت فصل نوزدهم گل‌گهر در ورزشگاه امام علی نه تنها تیم ماشین سازی را با نتیجه 1 بر 0 شکست داد بلکه اولین برد لیگ برتری‌اش را به دست آورد، در بازی برگشت فصل نوزدهم، گل‌گهر نه تنها با نتیجه 2 بر 1 ماشین را شکست داد بلکه «اولین و آخرین برد رفت و برگشت فصل نوزدهم گل‌گهر» رقم خورد. در فصل بیستم هم این گل‌گهر بود که با نتیجه 1 بر 0 حریف تبریزی خود را شکست داد، تا نشان دهد در برابر این تیم شکست ناپذیر بوده.
درس بزرگ قلعه‌نویی به گادو
دقیقه 79 بازی وقتی داور اعلام پنالتی به نفع گل‌گهر کرد، منشا آقای گل لیگ با 4 گل زده تا بدین جای کار، به مانند بازی گل‌گهر – فولاد پشت توپ برای زدن ضربه پنالتی قرار نگرفت، اینکه چرا مهاجم گل‌گهر با آمار 4 گل زده در تنها 3 بازی، پنالتی را نزد بر می‌گردد به بازی گل‌گهر و فولاد دیدار هفته قبل که ضربه پنالتی منشا را محسن فروزان مهار کرد، منتها گادو خیلی خوش شانس بود که داور خطای خروج 3 متری دروازه‌بان از روی خط دروازه قبل از زدن ضربه را اعلام کرد. این اتفاقات باعث شد که قلعه‌نویی قبل از بازی، زنده‌روح را برای زدن ضربه پنالتی انتخاب کند، مطمئن باشید اگر در بازی فولاد این اتفاق رخ نمی‌داد گادو پنالتی مقابل ماشین‌سازی را می‌زد.
دو بازیِ که مهاجم‌های گل‌گهر توان گلزدن ندارند
هفته چهارم عدم گلزنی مهاجمین گل‎گهر برای اولین بار در فصل بیستم؛ هفته اول لیگ برتر منشا و شاگری مهاجمین گل‌گهر هر کدام موفق به زدن 1 گل و دادن 1 پاس گل شدند، بازی هفته دوم (دربی) گادو 2 گل به ثمر رساند تا با 3 گل زده آقای گل لیگ در فصل جاری لقب بگیرد، هفته سوم اما مهاجمین گل‌گهر در جریان بازی موفق به زد گل در بازی برابر فولاد نشدند، فقط منشا از روی نقطه پنالتی توانست به گل برسد و در بازی هفته چهارم برابر ماشین هم برای اولین بار در فصل بیستم لیگ برتر هیچ یک از مهاجمین گل‌گهر نتوانستند گلی را رقم بزنند تا هشداری جدی حس شود.
عواقب گل نزدن مهاجمان
موقعیت جدولی بهتر گل‌گهر، پیش از هفته چهارم تیم گل‌گهر با تفاضل گل مثبت 4 و 7 امتیاز صدر جدول را در اختیار داشت، اما پس از بازیهای روز نخست هفته چهارم گل‌گهر با تفاضل گل مثبت 5 در صدر است و به عنوان مثال پرسپولیس قبل هفته چهارم با تیم گل‌گهر 4 گل اختلاف داشت و بعد از بازی این تیم در هفته چهارم و زدن 3 گل با تفاصل گل 4 تنها 1 گل کمتر از گل‌گهر دارد.
قلعه‌نویی باید رنجبری را به شرایط آرمانی برساند
در تقابل گل‌گهر با ماشین‌سازی، پیمان رنجبری برای اولین بار در لیست اصلی جای گرفت و از ابتدا به میدان رفت، در این بازی روی ضربه سر رنجبری تیم گل‌گهر صاحب یک پنالتی شد و توانست با گل کردن این پنالتی 3 امتیاز بازی را بگیرد، اما چیزی که مشهود بود عدم میزان آمادگی و هماهنگی کامل این بازیکن در جریان بازی بود، که دلیلی جز کم بازی کردن این بازیکن در چهار هفته نخست ندارد. بازیکنی که آقای گل لیگ یک شده و توسط ویلموتس سرمربی وقت تیم ملی به اردوی تیم ملی دعوت شده، به نظر می‌آید باید توسط کادرفنی گل‌گهر در بازیهای لیگ برتر خیلی بیشتر به بازی گرفته شود تا به دوران اوج خود برگردد، با این کار رقابت عجیبی برای فیکس شدن در تیم گل‌گهر بین مهاجمین صورت خواهد گرفت. قلعه‌نویی که در تیم استقلال نشان داد توان بکارگیری و آماده نگه داشتن 3 مهاجم اصلی تیم خود را دارد.
بازی برابر فولاد هشداری جدی بود
قبل از هفته چهارم یعنی جدال تیم‌ گل‌گهر با ماشین سازی، گل‌گهر در ورزشگاه امام علی (ع) سیرجان به مصاف فولاد رفت، بازی که تجزیه و تحلیلش کمی نگران کننده است؛ عدم گلزنی مهاجمان گل‌گهر در جریان بازی، بر خلاف بازیهای قبلی انتخاب بهترین بازیکن زمین از تیم حریف، تعداد شوت و شوتهای در چارچوب کمتر از حریف، گل‌گهر فوتبال مالکانه‌تری انجام داد، اما آیا برای پیروزی فقط فوتبال مالکانه کافی است.
کارشناس داوری
سعید صادقی بازیکن گل‎‎گهر از سمت چپ وارد محوطه جریمه ماشین می‌شود و در همین حین زمین می‌خورد، که ادامه بازی تصمیم درستی بود داور وسط اعلام شد. صحنه‌ای که داور به نفع گل‌گهر پنالتی اعلام کرد، کاملا درست بود. در یک صحنه هم پیمان بابایی بازیکن ماشین در محوطه جریمه گل‌گهر به زمین می‌افتد که این هم پنالتی نبود و داور به درستی تصمیم گرفت. در مهمترین و بحث برانگیزترین صحنه بازی در واپسین ثانیه‌ها، ماشینی‌ها معتقدند که توپ به دست آرمین سهرابیان مدافع گل‌گهر برخورد کرده، در صورتی که ابتدا توپ به دستِ بازِ پیمان بابایی مهاجم ماشین برخورد می‌کند و خطای هندش می‌شود که داور بازی هیچ هندی را اعلام نمی‌کند و چند ثانیه بعد سوت پایان بازی را به صدا در می‌آورد.

 

 

ضمیمه این شماره