پنج شنبه, 07 مرداد 1400

شماره 656 مورخ  6 مرداد 1400

بیست

مرتضی شول افشارزاده: هفته نوزدهم لیگ برتر فوتبال، تیم گل‌گهرسیرجان میزبانِ تیم ماشین سازی تبریز (تیم قعر جدولی) بود، دیداری که گل‌گهر میزبان روی گل محمد ابراهیمی (اف 14) بازیکن ماشین سازی عقب افتاد، اما در ادامه این یونس شاکری بود که با اولین هتریکِ تاریخ لیگ برتری‌اش، گل‌گهر را با اختلاف 2 گل پیش انداخت، تا نه تنها در پایان این دیدار، بازی را با نتیجه 3 بر 1 برده باشند، بلکه آبی‌پوشان سیرجانی با این برد در جدول 3 پله صعود داشته و با یک بازی کمتر به رده 7 جدول راه یابند.
گل‌گهر سیرجان - ماشین‌سازی تبریز
هفته نوزدهمِ فصل بیستمِ لیگ برتر فوتبال ايران، دوشنبه 16 فروردین 1400، ساعت 16:00، تیم گل‎گهر سیرجان در ورزشگاه شهید سردار حاج  قاسم سلیمانی میزبان تیم ماشین‌سازی تبریز بود. دیداری که گل‌گهر 23 امتیازی و رده دهمی (پایان هفته هجدهم با یک بازی کمتر) باید به مصاف ماشین‌سازی 9 امتیازی و قعر جدولی می‌رفت.
بازیکنانی که اولین برد 1400 را رقم زدند
علیرضا حقیقی، سیدعلیرضا ابراهیمی، میلاد زکی پور، بهنام برزای، علی اصغر عاشوری (80- گادوین منشا)، سعید صادقی (87- محمد آقاجانپور)، آرمین سهرابیان، علیرضا علیزاده، احمدرضا زنده روح، مرتضی تبریزی و یونس شاکری، بازیکنانی در اولین برد گل‌گهر در سال 1400 را رقم زدند.
شاهکار شاکری
نیمه نخست؛ باقری بازیکن ماشین‌سازی از سمت راست یک پاس در عرض برای محمد ابراهیمی می‌‌اندازد، ابراهیمی بلافاصله پس از دریافت توپ وارد محوطه جریمه می‌شود و بی‌درنگ به سمت دروازه شوت می‌کند، شوتی که با برخورد به کاپیتان ابراهیمی و تغییر مسیر از روی دستان علیرضا حقیقی وارد دروازه گل‌گهر می‌شود؛ دقیقه 42 ماشین سازی قعر جدولی، از تیم گل‌گهر میزبان پیش می‌افتد. درحالی که تیم ماشین سازی 11 نفره در حال دفاع کردن هست، عاشوری پشت محوطه جریمه توپ را به زنده روح پاس می‌دهد، زنده روح یک کنترل و یک پاس روی خط 18 قدم برای یونس شاکری می‌اندازد، شاکری یک کنترل و چرخش زیبا با پای چپ و شوت پای راست و گل، گل، گل، چه دقیقه‌ای مهاجم نیشابوری گل‌گهر کار را به تساوی می‌کشاند دقیقه 45+3.
نیمه دوم؛ صادقی بازیکنان تیم گل‌گهر از سمت راست توپ را داخل محوطه جریمه ماشین به عاشوری می‌رساند، عاشوری پاس رو به بیرون برای شاکری و شوت تک ضرب شاکری پس از برخورد به مدافع ماشین سازی منجر به گل می‌شود؛ دقیقه 53 بازی شاکری دبل می‌کند و گل‌گهر را پیش می‌اندازد. دقیقه 64 بازی یونس شاکری هت‌تریک می‌کند و اختلاف را به دو گل می‌رساند. ارسال کرنر از سمت چپ روی دروازه سبزپوشان تبریزی، دفع ناقص رضایی دروازه‌بان ماشین، بلافاصله یونس با نوک پا توپ را وارد دروازه ماشین می‌کند، به نظر می‌آید که این مهاجم قبل برخورد توپ با زمین، ضربه به توپ زد، چه فرصت طلبی و چه گلی!. در 30 دقیقه پایانی توپی از خط دروازه‌ها رد نمی‌شود تا بازی با نتیجه 3 بر 1 به نفع گل‌گهر به پایان برسد.
آمار گواه برتری گل‌گهر
در بازی هفته نوزدهم تیم گل‌گهرِ میزبان، آمار بهتری از حریف به جای گذاشت؛ تعداد پاس گل‌گهر 623 ماشین293، دقت پاس گل‌گهر 87 درصد ماشین 78 درصد، تعداد شوت گل‌گهر 16 ماشین 5، تعداد شوت در چارچوب گل‌گهر 6 ماشین 1، شانس گل گل‌گهر 1.19 ماشین 25/0.
گل‌گهر در بازی برگشت عملکردی بهتر داشت
با مقایسه آمار بازی رفت و بازی برگشت دو تیم گل‌گهر سیرجان و ماشین سازی تبریز متوجه خواهید شد، تیم گل‌گهر در بازی برگشت (هفته نوزدهم) در تعداد پاس، دقت پاس، تعداد شوت و شوت در چارچوب عملکرد بهتری نسبت به بازی رفت (هفته چهارم) داشته؛ در بازی هفته چهارم، تعداد پاس ماشین380 گل‌گهر 612 ، دقت پاس ماشین 70 درصد  گل‌گهر 84 درصد ، تعداد شوت ماشین 11 گل‌گهر 8 ، تعداد شوت در چارچوب ماشین 3 گل‌گهر 4 ، شانس گل ماشین 2 گل‌گهر 3.
بهترین بازیکن زمین باز هم از تیم گل‌گهر
در بازی برگشت دو تیم گل‌گهر سیرجان و ماشین سازی تبریز، یونس شاکری با زدن 3 گل (هت‌تریک)، 3 نبرد هوایی موفق، 5 شوت، 3 شوت در چهارچوب و نمره 24/9 (نه و بیست و چهار) بهترین بازیکن زمین شد؛ در بازی رفت دو تیم هم احمد زنده روح با زدن 1 گل، 1 پاس کلیدی، 3 لمس توپ و 4 تکل، با نمره 8 بهترین بازیکن زمین شده بود.
هت‌تریک شماره 20 در 20 دقیقه
یونس شاکری مهاجم شماره 20 تیم گل‌گهر، فاصله زمانی بین گل اول تا سومش در بازی با ماشین20 دقیقه بود. شاکری سومین بازیکنی که در فصل جاری هت‌تریک کرد، قبل از هت‌تریک شاکری، پیمان بابایی مقابل سپاهان و گادوین منشا مقابل شهرخودرو موفق به زدن 3 گل در یک بازی شده بودند؛ فاصله زمانی بین گل اول تا سوم این 3 گلزن: شاکری20 دقیقه، منشا 25 دقیقه و بابایی 38 دقیقه.
عیدی کوچک برای مردم سیرجان و کارگران گل‌گهر  
سعید الهویی مربی تیم گل‌گهر پس از برد 3 بر 1 تیم گل‌گهر سیرجان برابر ماشین سازی تبریز در کنفرانس خبری بعد از بازی عنوان کرد: خیلی خوشحالیم که اولین بازی در سال جدید را توانستیم با یک بازی و برد خوب تمام بکنیم، این پیروزی را به مردم خوب سیرجان، کارگران عزیزِ گل‌گهر سیرجان تقدیم می‌کنیم، یک عیدی کوچک از طرف تیم برای این عزیزان هست؛ امیدواریم که بتوانیم این شکل بازی، این کنترلمان روی بازی، ایجاد موقعیت و در کنارش کسب نتیجه هم در بازی‌های آینده هم ادامه بدهیم.
مربی ماشین، 14 روز تمرین نداشتیم!
حسین بختیاری‌زاده مربی ماشین بعد از باخت سنگین برابر گل‌گهر گفت: «ما جوان 20 ساله را بازی دادیم و مقابل گل‌گهر که تیم بسیار خوبی هست، خیلی خوب بازی کردیم، ولی عامل اصلی این باختمان به نظرم بر می‌گردد به بدن بازیکنان ماشین‌سازی که تمرین نداشتند؛ تقریبا نزدیک 14 روز تمرین نداشتند و این باعث شد که ما در ادامه کار کم بیاوریم».
مهمترین علل برد گل‌گهر برابر ماشین
آمادگی روحی روانی؛ مشکلات مالی تیم ماشین، ضعف دروازه‌بان ماشین، میزان آمادگی یونس شاکری مهاجم گل‌گهر؛ جایگیری مناسب و سرعت عمل بالای شاگری روی گل‌هایی که به ثمر رساند، بی ثباتی کادر فنی ماشین.
نیاز به بردِ دو تیم
تیم گل‌گهر در نیم فصل دوم، هفته اول برابر سپاهان در نصف جهان با نتیجه 1 بر 0 مغلوب شد، هفته دوم نیم فصل دوم در دربی گل‌گهر - مس روزی که میزبان بود به تساوی بدون گل رسید، هفته سوم نیم فصل دوم در دیداری که باید به مصاف فولاد خوزستان می‌رفت بازی لغو شد، تا در نهایت هفته چهارم نیم فصل دوم، ماشین سازی را  در خانه شکست داد و به اولین برد نیم فصل دوم رسید؛ در سوی دیگر ماشین قعر جدولی برای فرار از سقوط نیاز مبرم به برد داشت.   
پوکر بردِ گل‌گهر برابر ماشین؛
تیم گل‌گهر در بازی‎های فصل نوزدهم و بیستم لیگ برتر،4 بار با ماشین سازی روبرو شده که هر 4 بازی موفق به شکست تیم حریف شده. بازی رفت فصل نوزدهم، گل‌گهر در ورزشگاه امام علی (ع) نه تنها تیم ماشین سازی را با نتیجه 1 بر 0 شکست داد بلکه اولین برد لیگ برتری‌اش را به دست آورد. در بازی برگشت فصل نوزدهم، گل‌گهر نه تنها با نتیجه 2 بر 1 ماشین را شکست داد بلکه «اولین و آخرین برد رفت و برگشت فصل نوزدهم گل‌گهر» رقم خورد. در بازی رفتِ فصل بیستم هم این گل‌گهر بود که با نتیجه 1 بر 0 حریف تبریزی خود را شکست داد، تا برابر این تیم در بردن‌های لیگ برتری هت‌تریک کرده باشد. در بازی برگشت فصل بیستم، گل‌گهر نه تنها با نتیجه 3 بر 1 ماشین را شکست داد، بلکه موفق به سوبله چولبه (پوکر) کردن این حریف تبریزی شد.
مجری رادیو ورزش: ماشین‌سازی در پایان فصل منحل می‌شود
پس از باخت  3 بر 1 تیم ماشین برابر گل‌گهر، مجری رادیو ورزش عنوان کرد؛ مسوولین باشگاه می‌خواهند پس از پایان رقابت‌های لیگ‌برتر، تیم فوتبال ماشین‌سازی را منحل کنند !پس از این خبر هواداران تیم ماشین‌سازی از مجری شبکه ورزش خواستند که یا باید مدیری که چنین ادعای واهی را به زبان آورده معرفی کند، یا این که از همه هواداران و پیشکسوتان باشگاه ریشه‌دار و مردمی ماشین‌سازی و از طریق همان تریبون رادیویی که در اختیار گرفته عذرخواهی نماید.

ضمیمه این شماره