پنج شنبه, 07 مرداد 1400

شماره 656 مورخ  6 مرداد 1400

دشت پلاستیک، جاذبه گردشگری جدید
معظمه صادقی: ایام عید که برای دیدن کارهای ویژه نوروز زیباسازی شهر کرمان رفته بودم، شهر یکدست از پایین، مرکز و بالاشهر و لوکس‌نشین از زیبایی بصری برخوردار بودند. آثار هنرمندان سیرجانی هم که ناامید از کار در شهر خودشان بودند نیز در معابر و بوستان‌های کرمان خودنمایی می‌کرد. حال وقتی سال جدید به قسمت‌هایی از اطراف شهر، شهر پرطمطراق و داعیه‌دار مرکز استان شدن، سیرجان می‌روید به جای دیدن لچکی‌های پر از گل و المان‌های رنگین نوروزی و یراق و آب نماهای زیبا که روح آدمی‌را تازه می‌کنند با صحنه‌های زاید الوصفی از نازیبایی و برخی جاها می‌توان گفت «کثیفی» مواجه می‌شوید که کم نیستند، از بوستان‌های بلااستفاده‌ی شهرک‌ها بگیرید تا زمین‌های وقفی اطراف امام زاده احمد (ع) و گل سر سبد این عدم رسیدگی را در انتهای بلوار ولیعصر یعنی خیابان خزر و بلوار خبرنگار، می‌بینید. گزارشی در این رابطه تهیه کردیم که در پی می‌آید.

تخلیه نخاله‌ها و زباله‌ها در زمین‌های بایر داخل شهر
رعایت نکات بهداشتی و ایمنی درشهر بسیار حایز اهمیت می‌باشد چرا که دفع یا رهاسازی غیر بهداشتی پسماندها می‌تواند آثار مخربی بر سلامتی شهروندان داشته باشد. علاوه بر به خطر افتادن سلامت جسم شهروندان عدم زیبایی بصری و بدنمایی چهره شهر نیز به جای دیدن منظره دلکش، سلامت روان شهروندان نیز به مرور زمان به خطر می‌افتد. تخلیه خاک، نخاله‌های ساختمانی و ریختن پسماندهای شهری در زمین‌های بایر و همچنین پخش شدن زباله‌های نایلونی در بوته زارها از جمله مشکلاتی است که شهروندان با آن روبرو هستند، پاکسازی این زمین‌ها به منظور رفع این مشکل و ایجاد زیبایی بصری در سطح حوزه استحفاظی در دستورکار معاونت خدمات شهری  قرار گرفته است. در پی در میان گذاشتن این مشکلات توسط همشهریان با هفته نامه سخن تازه پس از بررسی‌های چند ماهه از بازدید‌های میدانی، متاسفانه پس از تلاش‌های بسیار خبرنگار ما برای برقراری ارتباط با شهردار و معاونت خدمات شهری شهرداری، مدیرعامل سازمان پسماند در رابطه با این گزارش هیچ یک حاضر به پاسخگویی نشدند.
هر چند که در یک سال گذشته ورود اصحاب رسانه به شهرداری سیرجان و خروج گزارش و مصاحبه کار حضرت فیل بود اما سال ۱۴۰۰ سخت گیری‌ها بیشتر از پیش شده است و آدم را یاد تیم فوتبالی می‌اندازد که وقت کشی می‌کند. این روزهای آخر عمر شورای پنجم جز پاسکاری و وقت کشی هیچ نخواهیم دید. در نهایت توانستیم نظر رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی‌شهر سیرجان را جویا شویم.
در چند مرحله شهر پاکسازی شد
طاهره جهانشاهی؛ رییس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر چنین گفت: سال گذشته چند مرحله شهر را پاکسازی کردیم اما کمک مردم را هم می‌طلبد که کمتر زباله‌ها را در زمین‌های داخل شهر بریزند که موجب پخش آن شود چون که هزینه‌های پاکسازی خیلی بالا است ولی با این حال سال گذشته، هم زباله‌ها جمع آوری شد، هم گیاهان هرز که باعث گیر کردن زباله‌ها به آن‌ها می‌شد اصلاح شدند.
مردم کمتر آشغال بریزند
 وی گفت: جلوی رشد علف‌های هرز را نمی‌توان گرفت شاید اگر مردم کمترآشغال بریزند مشکل کمتر شود سال گذشته در سه مرحله طی یک ماه کل شهر پاکسازی شده و حتی به اندازه‌ی یک میلیارد تومان شرکت گهرزمین دستگاه‌های خود را در اختیار سازمان پسماند قرارداد. در جریان هستم که این پاکسازی‌ها در بهمن ماه سال گذشته انجام گرفت اما به دلیل بادهای شدید اسفند ماه عملا کارمان بی فایده بود.
اداره اوقاف تکلیف زمین موقوفی را روشن کند
این عضو شورای شهر در ادامه افزود؛ اکثر زمین‌های اطراف امام زاده احمد (ع) متعلق به اداره اوقاف است. منطقی است که اوقاف اطراف این زمین‌های بی‌استفاده و رها شده را حصار بکشد که بدنمایی نکنند. لیکن چون حصار کشی هزینه بر است زیر بار نمی‌روند و باید از شهرداری نیز مجوز بگیرند که خود شهرداری به دلیل قوانین دست و پا گیرش مانع صدور چنین پروانه‌هایی می‌شود.
فرض کنید یک زمین در حوالی امام زاده احمد را حصار کشی کنند بعدا که بخواهد مورد استفاده قرار بگیرد شهرداری از بین این حصار‌ها چگونه کوچه و معبر بسازد؟
این در حالی است که مدیر روابط عمومی‌شهرداری می‌گوید: شهرداری اقداماتی را برای ایام نوروز انجام داده که می‌توان به راه اندازی کارناوال شادی در راستای افزایش نشاط اجتماعی و اصلاح هندسی برخی معابر، تسطیح، آسفالت معابر شهری و همچنین مرمت و لکه گیری آسفالت معابر قبل از آغاز تعطیلات عید نوروز اشاره کرد.
همچنین معاونت خدمات شهری شهرداری در تعطیلات نوروز نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد، جلوگیری از تکدی گری در تقاطع‌ها، میادین و معابر شهر، جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیر مجاز، گودبرداری‌ها، حفاری‌های غیرمجاز، تخلیه خاک و نخاله در سطح شهر، جمع آوری بنرها، استندها، تابلوها و داربست‌های غیرمجاز، برخورد با کیوسک‌های دست فروشان در تمامی‌مسیرها، جلوگیری از فروش میوه و سایر موارد توسط وانت بارهای شخصی در معابر شهر و جمع آوری خودروهای فرسوده در سطح شهر اقدامات سازنده ای را انجام داد.
قلیچ خانی گفته است سازمان مدیریت پسماند شهری در طی اسفند ماه سال گذشته با توجه به نهضت پاکسازی شهر نسبت به پاکسازی کامل شهر اقدام و در طول ایام عید نیز در طول شب نسبت به گندزدایی جداول و پاکسازی شهر اقدام نمود.
البته در کنار این گفته‌ها نیز چند عکس نیز از گل کاری شهرداری و پرچم‌های رنگی یک خیابان برای استقبال از نوروز نیز دیده می‌شد.
المان گلیمی‌که قرار بود برای عید ۹۸ در چشم مردم خودنمایی کند.
این‌ها تمام داشته‌های مناسبتی شهرداری برای مردم شهرشان بود. هم رسانه‌ها و هم مردم فکر نمی‌کنند که وجود یک وانت شخصی جهت فروش تره‌بار بدنمایی کند اما وجود دشت پلاستیک در انتهای بهترین خیابان شهر به بدترین شکل ممکن بدنمایی می‌کند.
رها بودن این زمین‌ها از سوی مالکین شخصی به بهانه کشت و کار وسط شهر و دکه‌های عرضه سبزیجات در جوار این زمین‌ها و پراکندن اقلام نایلونی هم تا حدی دست در این فاجعه دارد.

ضمیمه این شماره