پنج شنبه, 01 مهر 1400

شماره 663 مورخ  31شهریور 1400

 عینکی های سیرجانی امروز می‌گفتند زمانی که از خانه بیرون آمده‌اند عینک خود را چند بار پاک کرده‌اند زیرا گمان می‌کردند از کثیفی عینک هست که آسمان و هوا قهوه‌ای به نظر می‌رسد.اما اشتباه می‌کردند زیرا آسمان پر بود از ذرات و گرد و غبار نسبتا غلیظی که باعث احساس خفگی بود و دمای هوا نسبت به روز گذشته گرمتر. از ذبیحی رییس اداره هواشناسی سیرجان پرسیدیم که علت و منشا این گرد و غبارها چیست و قرار هست تا چه زمانی ادامه پیدا کنند.او اشاره کرد به پیش‌بینی هوای استان کرمان در روزهای گذشته که بیانگر وزش باد نسبتا شدید در شرق استان بوده و این ذرات و گرد  و غبارهای غلیظ برخاسته از همان طوفان است که آسمان نه تنها سیرجان بلکه کل استان را درگیر کرده است و تا یک تا دو روز آینده هم ادامه خواهد داشت.توضیح مدیرکل مدیریت بحران
محمد سعیدی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان در این باره  توضیح داد: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و توفان شن برای برخی مناطق استان بویژه شرق استان پیش بینی شده بود اما جهت بادها یکباره تغییر کرد و شرق به غرب شد و مناطق دیگری هم دربر گرفت که این تغییر جهت قابل پیش بینی نبوده است.
از نگاه محیط زیست
این شرایط در حالی است که مهرانگیز حیدریان رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمان ضمن اعلام شاخص آلایندگی هوا در کرمان در نزدیکی عدد ۲۰۰ و شرایط بسیار ناسالم، گفت: گرد و غبار یا ذرات پی ام ۲.۵ در کرمان نزدیک به ۲۰۰ است و شرایط سلامت هوا در مرز بسیار ناسالم قرار گرفته است.
پیش بینی هواشناسی برای ادامه توفان
رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان نیز صبح امروز با اشاره به افزایش شاخص آلایندگی‌های هوا در این استان گفت: پدیده گرد و غبار به صورت متناوب تا پایان هفته جاری در بیشتر مناطق این استان ادامه دارد.
حمیده حبیبیی اشاره به اینکه وزش باد نسبتا شدید، خیزش گرد و خاک و احتمال وقوع توفان شن در روزهای پایانی هفته در استان کرمان دور از انتظار نیست افزود: منشا این پدیده جوی وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان است. وی با بیان اینکه در شرق و جنوب کرمان شدت وزش باد نسبت به سایر مناطق این استان بیشتر است اظهار داشت: وزش باد نسبتا شدید در این مناطق سبب کاهش دید افقی و افزایش غلظت ریزگردها می‎ شود.
رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان خاطرنشان کرد: طی روزهای آینده تغییرات دمایی زیادی در این استان محسوس نیست.
حبیبی با اشاره به اینکه تمام افراد جامعه حتی‌المقدور از حضور غیرضروری در فضاهای باز خودداری کنند توصیه کرد: کودکان، افرادسالمند، زنان باردار و همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای قلبی و ریوی از حضور در اماکن و فضاهای باز خودداری کنند.

ضمیمه این شماره