پنج شنبه, 01 مهر 1400

شماره 663 مورخ  31شهریور 1400


تازیانـه کرونـا بر ورزش

با آغاز خیز پنجم شیوع ویروس کرونا و تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، نبود درآمد از یک طرف و اجاره‌ای بودن این مکان‌های ورزشی و همچنین سررسید تسهیلات بانکی و سایر هزینه‌ها از سوی دیگر باعث شده است تا فشار مضاعفی به باشگاه‌داران و حتی مربیان وارد شود. در این روزها درآمد باشگاه‌داران به صفر رسیده است، بطوری‌ که حتی در پرداخت بدهی‌های ناشی از دریافت تسهیلات کرونایی خود، عاجز و درمانده هستند و اگر تعطیلی باشگاه‌ها تداوم یابد در این صورت بدهی‌ها سیر صعودی به خود گرفته و در نهایت دچار ورشکستگی خواهند شد.

هجوم مردم به بوستان ها و پیست های پیاده روی
از همین روی با تعطیل شدن باشگاه‌های ورزشی سرپوشیده و نگرانی مردم از ابتلا به بیماری کرونا به پیاده روی در فضای آزاد و پارک‌ها روی آوردند. در سیرجان علاوه بر پارک‌ها دو مکان برای پیاده روی تعبیه شده است یکی پیست پیاده روی بلوار چمران و دومی بلوار قائم. عصرها و شبها هجوم به این دو مکان زیاد است که طبق گقته پزشکان و متخصین شیوع این بیماری در فضای باز با رعایت پروتکل‌ها امکان پذیر است اگر چه با قرمز شدن وضعیت شهرها چراغ های روشنایی پارکها خاموش می شود اما شهروندان همچنان این مکان‌ها را ترک نکرده و به فعالیت ورزشی خود ادامه می دهند که این خود جای نگرانیست اما لازم است پروتکل‌ها رو رعایت کنند.
با تعطیلی باشگاه‌ها مشکل حل نمی‌شود
اما در واقع آیا با تعطیلی باشگاه های ورزشی مشکل ویروس کرونا در سیرجان و کل کشور حل می شود؟ این سوالی است که مسولین امر باید پاسخگو باشند.
آیا باشگاه داران باید تاوان آنهایی که دستورالعمل های ستاد مدیریت مقابله با کرونا را رعایت نکرده و مسافرت و دورهمی و مراسمات عروسی و عزاداری را که با حضور انبوه مردم در تالارها  راه انداختند را بدهند؟
در سیرجان که یکی از پر طرفدار‌ترین شهرهای کشور در ورزش بدنسازی است این معضل دامن بسیاری از باشگاه‌داران را گرفته است و بسیاری به تعطیلی باشگاه‌ها معترض هستند.
باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام سیرجان با شیوع ویروس کرونا از جهات مختلف آسیب دیده‌اند که جز با کمک و حمایت متولیان امر، این آسیب‌ها برطرف و جبران نخواهد شد. مدیران این مکان‌های ورزشی معتقدند که به جرات می‌توان گفت سالم‌ترین فضا در این برهه از زمان باشگاه‌های بدنسازی و پرورش اندام هستند. به گفته آنها ورزشکاران فعال در این رشته ورزشی کمتر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که این نشان می‌دهد ورزش سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماری‌هایی چون این ویروس منحوس و مهلک، ارتقا می‌بخشد که به نظر بهتر است در این شرایط حاکم از فعالیت ورزشی ها حمایت و پشتیبانی شود.
برخی باشگاه‌ها تهویه مناسب ندارند
البته ناگفته نماند فضای برخی باشگاه‌های ورزشی در سیرجان برای بیماری کرونا طراحی نشده‌اند و از لحاظ تهویه فقط برای شرایط غیرکرونایی مناسبند و این می‌طلبد مدیران باشگاه‌ها مکان‌های ورزشی خود را به تهویه بهتر تجهیز کنند.
در همین خصوص با دکتر موقری رییس ستاد کرونا در سیرجان گفتگو کردیم. وی اینگونه عنوان کرد: طبق دستور ستاد کرونا تمامی فعالیت‌های ورزشی در مکان‌های سربسته باید تعطیل باشند تا مانع از شیوع این بیماری شویم.
دکتر موقری ادامه داد: تنها دلیل این است که ستاد کرونا می خواهد از تجمع‌ها جلوگیری کنند و چون در فضای بسته به دلیل نبود تهویه مناسب انتقال ویروس بیشتر امکان پذیر است این مکان‌ها همیشه همانند تالارهای پذیرایی و دیگر مکان‌هایی که تجمع در آنها زیاد است  در اولویت تعطیلی هستند.
دکتر موقری در مورد تعطیلی باشگاه‌های بدنسازی و متضرر شدن این مکان به خاطر وضعیت معیشتی باشگاه‌دارن گفت: همه ما می‌دانیم شرایط بسیار دشوار شده است اما چاره‌ای نیست چرا که ما باید برای ریشه کن شدن این ویروس تمام تلاش‌مان را بکنیم که متاسفانه مردم ما در واقعیت بیشر از ورزشکاران باعث انتقال این ویروس هستند!
میهمانی‌های دسته جمعی، تجمعات گروهی و متاسفانه عدم رعایت پروتکل ها بهداشتی توسط تالارهایی که با مجوز 30 درصد مجور شروع به کار دارند اما متاسفانه با حداکثر ظرفیت کارشان را ادامه می‌دهند.
دکتر موقری در مورد حمایت دولت از باشگاه داران متضرر شده گفت: این امر به اداره ورزش مربوط می‌شود و وزارت بهداشت خودش در این شرایط بحرانی نیاز به کمک بیشتر می باشد و باید دست در دست هم بدهید تا هرچه زودتر از شر این ویروس رها بشویم.
قانون باید برای همه اجرا شود
تعدادی از باشگاه‌داران در تماس با دفتر نشریه، اظهار داشتند که برخی باشگاه‌های ورزشی همچنان در وضعیت کنونی که طبق اعلام ستاد کرونا قرمز هست همچنان فعالیت ورزشی دارند که این خود نظارت رییس اداره ورزش و جوانان و ستاد کرونا و دیگر مسوولین ذیربط را  می‌طلبد. مدیران این باشگاه‌ها می‌گویند اگر قانون تعطیلی است باید برای تمامی باشگاه‌ها اجرا شود نه اینکه برخی باشگاه‌ها که مدیران‌شان افراد ذی‌نفوذ هستند باشگاه‌های‌شان باز و بقیه تعطیل هستند. در همین خصوص با دکتر ناصر گل محمدی نیز گفتگویی داشتیم تا وی از وضعیت تعطیلی باشگاه های ورزشی به ما بگوید:
رییس اداره ورزش وجوانان شهرستان سیرجان گفت: در این مدت ما بیشترین چالش را داشتیم چرا که ما با قشر جوان و ورزشکاری سر و کار داشتیم که می‌بایست مانع از ورزش کردن آنها بشویم.
ناصر گل محمدی ادامه داد: ما طبق نامه رسمی ستاد کرونا و طبق ابلاغیه همین ستاد باشگاه‌ها و رشته های ورزشی را در درجه‌های مختلف اولویت بندی کردیم و طبق ابلاغیه ستاد کرونا و هماهنگی با فرمانداری شهرستان به باشگاه‌ها جهت تعطیلی و یا بازگشایی دوباره اطلاع رسانی می‌کردیم.
وی در ادامه افزود: برای ما هیچ فرقی نمی‌کند که کدام باشگاه متعلق به چه کسی و یا زیر نظر چه نهادی است، ما فقط طبق دستور مقامات بالاتر تصمیم می گیریم و نظارت را انجام می دهیم.
رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان در مورد اینکه این اداره و یا وزارت خانه چه تدبیری برای نجات موسس های باشگاه های خصوصی داشته است، گفت: تا کنون به حدود 60 باشگاه ورزشی وام‌هایی جهت جبران خسارت پرداخت شده است و تا کنون هم هرکس نام نویسی جهت دریافت وام داشته است بررسی و پرداخت شده است.
دکتر گل محمدی در خصوص اینکه چرا بعضی باشگاه به طور سلیقه‌ای باز هستند و عده  دیگری بسته هستند گفت: برای اداره ورزش و جوانان شهرستان فرق نمی‌کند که کدام باشگاه باز یا بسته باشد! اما طبق آماری که ما داریم اولویت تعطیلی مربوط به باشگاه‌های پر جمعیت می‌شود البته این بدان معنی نیست که مابقی باشگاه‌ها مجوز کار دارند بلکه فقط به دلیل تعدد باشگاه‌ها ابتدا به باشگاه‌های اسم و رسم‌دار بیشتر توجه می شود.
وی افزود: این کم لطفی بعضی دوستان است که ما را متهم می‌کنند که از ما در تعطیلی باشگاه‌ها سلیقه‌ای عمل می‌کنیم.
دکتر گل محمدی ادامه داد: باشگاه های بدنسازی در وضیت نارنجی هم باید تعطیل باشند چه برسد به وضعیت قرمز! اما ما خودمان هم شرایط و مشکلات این دوستان را درک می‌کنیم، و به جرات می‌گویم که همه را به یک چشم نگاه کرده‌ایم و خواهیم کرد.
رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان درآخر افزود: اماکن ورزشی روباز هیچ ممنوعیت آنچنانی جهت عدم فعالیت ورزشی ندارند اما با هم ما تمامی اخطارها جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی داده‌ایم و امیدواریم با رعایت تمامی موارد بهداشتی هرچه سریع تر این بیماری ریشه کن شود.

ضمیمه این شماره