توزیع غذای گرم ممنوع است ‌
شاید یکی از دغدغه های این روزهای همشهریان با توجه به نزدیک شده ماه محرم و صفر چگونه برگزار شدن این مراسم با توجه به وضعیت قرمز سیرجان باشد. طبق شنیده‌ها جلسه ای در فرمانداری ویژه برگزار شده که تصمیماتی برای برگزاری این مراسم و ابلاغ آن به هیئات مذهبی داده شود. طی تماسی که با دکتر محمد موقری؛ سخنگوی ستاد کرونای سیرجان گرفتیم وی اینگونه عنوان کرد: با توجه به دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا که به سازمان تبلیغات داده شده اجرا می‌کنیم.
مدیر کل تبلیغات استان برای اجرای این دستورالعمل اینگونه عنوان کرد:
غلامحسین حقانی؛ مدیر کل تبلیغات استان با اشاره به آغاز جلسات توجیهی با هیات‌های مذهبی استان کرمان برای برگزاری مراسمات ماه محرم گفت: طبق پروتکل های ابلاغی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا، مراسم ایام محرم امسال در فضاهای باز برگزار خواهد شد.
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمان با تاکید برآنکه با جدیت بر نحوه اجرا پروتکل‌های بهداشتی در اماکن تحت پوشش این نهاد، نظارت می‌کنیم، اظهار کرد: در هفته گذشته دو مسجد که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند تعطیل کردیم. با کسی در رعایت مسائل بهداشتی تعارف نداریم و معتقدیم اگر سخت‌گیری‌های که ما داریم را سایر ارگان‌ها نیز داشتند، اکنون باید برخی از مکان‌ها و ادارات در سطح استان تعطیل می‌شدند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا در امامزاده‌ها نیز مراسم عزاداری ماه محرم برگزار خواهد شد؟ تاکید کرد: مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) امسال در فضای باز برگزار خواهد شد.
پخش نذورات به صورت خشک
حقانی درباره پخش نذورات در این ایام نیز عنوان کرد: به هیات‌های مذهبی توصیه کردیم که پخش نذورات صرفا به صورت خشک بین مردم توزیع شود و پخت و پزی در این به منظور رعایت مسائل بهداشتی در ایام صورت نگیرد.
این مقام مسوول خطاب به مردم نیز گفت: مردم به ویژه گروه های در معرض خطر جامعه (افراد سالمند و کسانی که دارای بیماری های زمینه ای می‌باشند) سعی کنند امسال بیشتر از طریق فضای مجازی و صدا و سیما عزاداری‌ها را دنبال کرده و در فضای اجتماعی کمتر شرکت کنند و آنهایی که هر ساله پذیرای هیات‌هایی در خانه‌های شان بودند، تلاش کنند مراسم خود را در فضای باز برگزار کنند اما تاکید داریم که این پروتکل‌های بهداشتی فقط مختص هیات‌های مذهبی نبوده و هر کسی که قصد برگزاری مراسم عزاداری را دارد، ملزم به رعایت این دستورالعمل‌ها هستند.
ثبت نام در سامانه بهداشت
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان کرمان افزود: افرادی که قصد برگزاری مراسم ماه محرم را دارند حتما در سامانه‌ای که از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود باید ثبت‌نام کرده تا به آنها ایرادی مبنی بر اینکه چرا مراسم برگزار کرده‌اند گرفته نشود. حقانی امر به معروف و نهی از منکر را یکی از رسالت‌های امام حسین(ع) دانست و ادامه داد: به هیات های مذهبی توصیه کرده‌ایم که در هیات داری امسال شاهد اجرای پروتکل‌های بهداشتی و تذکر دادن در باب رعایت شیوه‌نامه بهداشتی باشیم.
نظارت تیم های بهداشتی
وی با ابراز امیدواری از اینکه این ویروس منحوس به زودی از بین رود، عنوان کرد: کارشناسانی که پروتکل‌های بهداشتی برای سایر اماکن فعال همچون بازارها، مطب‌ها، رستوران‌ها و ... تدوین کرده‌اند همان تیم‌های کارشناس شیوه نامه بهداشتی برای اماکن مذهبی را آماده کرده بنابراین باید به شیوه‌نامه‌ها ایام محرم همانند شیوه‌نامه‌های سایر اماکن اعتماد کرده و به آن عمل باید کرد.
حقانی با تاکید بر اینکه سلامت مردم همواره برای هیات های مذهبی مهم است خاطر نشان کرد: همه دغدغه هیات ها، سلامتی مردم است لذا شیوه‌نامه‌های بهداشتی که توسط پزشکان و کارشناسان خبره نوشته شده را رعایت خواهند کرد.
در دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر امسال، در بخش مربوط به ضوابط اجرای این مراسم در شهرها با توجه به روند بیماری آمده است: کارگروه مراسم عزاداری با توجه به نکات ذیل نسبت به مدیریت و برنامه ریزی برگزاری مراسم عزاداری حسینیه ها، تکایا، مساجد و هیات های مذهبی در کشور اقدام می‌نمایند:
برنامه ریزی برگزاری مراسم دارای مجوز کارگروه بند پنج دستورالعمل صرفا در اماکن و فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری (از هر طرف حداقل دو متر) و تجمعات حداقلی.
رعایت کاهش ساعات برگزاری مراسم (حداکثر دو ساعت).
جابجایی هیات‌ها و دسته روی ممنوع می‌باشد.
استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم ممنوع می‌باشد. بدیهی است مراسم سینه زنی و زنجیرزنی (با زنجیر شخصی) در محل مراسم بدون جابجایی مجاز می‌باشد.
ضرورت رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری.
استفاده از ماسک به صورت مستمر.
پیش بینی استفاده از راهکارهای جایگزین در مناطق و شهرهایی که امکان برگزاری حضوری مراسم وجود ندارد (با هماهنگی کارگروه استانی).
اجرای دقیق پروتکل های بهداشتی مرتبط با مراسم و نذورات.
تشدید نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی مرتبط با عزاداری در شهرهای دارای وضعیت حاد بیماری توسط کمیته های نظارت استانی و شهرستانی.
در بخش مرتبط با نذورات این دستورالعمل آمده است: با عنایت به مخاطره جدی نسبت به توزیع نذورات به شکل سنوات گذشته لازم است ذیل اقدام و نظارت لازم معمول گردد:
ممنوعیت هر گونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری.
نذورات برابر نکات مندرج در دستورالعمل بهداشتی مرتبط صرفا در قالب مواد غذایی خشک و یا خام توزیع گردد.
برپایی هر نوع ایستگاه های صلواتی توزیع نذورات و چای (موکب ها، خیمه ها، چادر و ...) در تمامی استان‌ها و شهرستانها ممنوع است.
دریکی از تبصره های این بخش تاکید شده است که نذورات خاصی که امکان تغییر نذر به دلیل مسائل شرعی وجود ندارد، با نظارت کارشناسان بهداشتی طبخ و بسته بندی می‌شود. توزیع این نذورات باید در سایر اماکن انجام شود تا از تشکیل تجمع، صف و تراکم جمعیت خودداری شود.
در بخش مرتبط با بهداشت محیط این دستورالعمل آمده است:
با عنایت به اهمیت حفظ بهداشت محیط در محل های برگزاری مراسم سوگواری، لازم است نسبت به توجیه هیات امنا و متولیان امر و مداحان مبنی بر رعایت دستورالعمل های ضمیمه و فراهم نمودن اقلام بهداشتی، مواد ضدعفونی، نصب پلاکاردهای آموزشی، توجیه عدم حضور افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، مدیریت ساعت و زمان برگزاری و سایر موارد، اقدام لازم قبل از فرا رسیدن ماه محرم و همچنین در حین ایام سوگواری، صورت پذیرد.
۲. مسوول برگزاری مراسم نسبت به رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تعداد شرکت کنندگان، زمان برگزاری و رعایت نکات مرتبط با پذیرایی متعهد بوده و لازم است به شیوه مناسب اطلاع رسانی و توجیه صورت پذیرد.
۳. مراسم صرفا در اماکن و فضاهایی دارای مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شود.
در این دستورالعمل همچنین وظایف دستگاه هایی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،سازمان تبلیغات اسلامی، شورای سیاست گذاری ائمه جمعه و جماعات، مدیریت حوزه های علمیه، دفتر تبلیغات حوزه علمیه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما، نیروی انتظامی، دادستانی کل کشور،سازمان بسیج، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت آموزش و پرورش، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور (کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی)، ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا و رسانه‌ها تشریح شده است.