الیاس نکونام مربی دروازه‌بان‌های آرمان‌گهر؛
وجود روزبه سینکی برای هر تیمی نعمت است
دروازه‌بان‌های زیادی به گل‌گهر و آرمان‎گهر تحویل دادم
الیاس نکونام دروازه‌بان و مربی دروازه‌بان‌های سابق تیم گل‌گهر، با جدایی از تیم گل‌گهر چند سالی‌ست که مربی دروازه‌بان‌های آرمان‌گهر است. نکونام در پرورش استعدادهای دروازه‌بانی شهر زبان زد اهالی فوتبال بوده، وی طی چند سال گذشته دروازه‌بان‌های زیادی آموزش و روانه تیم‌های گل‌گهر و آرمان‌گهر کرده. در فصلی که گذشت شاگردش روزبه سینکی دروازه‌‌بان تیم آرمان‌گهر، به زعم کارشناسان فرتاک ورزشی بهترین دروازه‌بان لیگ یک کشور انتخاب گردید. با این مربی خوش آتیه در راستای عنوان سینکی و دروازه‌بان‌های بومی شهر به صحبت نشستیم که تقدیم مخاطبان سخن تازه می‌شود.
تیم آرمان‌گهر فصلی که گذشت با چه مشکلاتی روبرو بود؟
بزرگ‌ترین مشکل تیم ‌آرمان‌گهر در فصلی که گذشت نداشتن زمین اختصاصی بود. ما حتی برای تمرین مسابقات لیگ یک کشور هم اجازه رفتن به زمین امام علی (ع) را نداشتیم؛ تنها 3 الی 4 جلسه با هماهنگی صورت گرفته برای تمرین به این ورزشگاه رفتیم که جای تقدیر دارد. فقط برای انجام بازی‌های خانگی لیگ یک این ورزشگاه در اختیار تیم آرمان‌گهر قرار می‌گرفت. ضمن اینکه چند جلسه هم روی زمین چمن مصنوعی تختی تمرین داشتیم. شهردار نجف‌شهر و مدیرعامل باشگاه شهرداری نجف‌شهر واقعا همکاری کردند تا توانستیم تمرینات تیم را در زمین چمن طبیعی شهرداری نجف‌شهر برگزار کنیم. ولی روزهایی بود که چند جلسه‌ی متوالی زمین چمن تمرین در اختیار نداشتیم.
تمرینات تیم آرمان‌گهر در تعطیلات کرونایی به چه شکل پیش رفت؟
کادرفنی با هدایت قاسم شهبا در شرایطی که تیم‌ها اجازه تمرین گروهی را نداشتند، تدابیری اندیشید تا بازیکنان به صورت انفرادی زیر نظر چند مربی تیم تمرین داشته باشند، تا زمان شروع تمرینات تیمی بازیکنان از آمادگی بدنی مناسبی برخوردار باشند و دچار افت بدنی نشوند.
روزبه سینکی دروازه‌بان تیم ‌آرمان‌گهر از دید کارشناسان فرتاک ورزشی بهترین دروازه‌بان لیگ یک انتخاب شد، نکونام به عنوان مربی این دروازه‌بان چه صحبتی در این راستا دارد؟
به نظر من داشتن یک دروازه‌بان خوب از نان شب هم واجب‌تر است و 50 درصد موفقیت یک تیم بسته به دروازه‌بان دارد. فصل قبل ما با جذب روبه سینکی انتخاب خوبی در پست دروازه‌بانی داشتیم. روزبه دروازه‌بان باتجربه و خوبی است و در شرایط آرمانی وجودش برای هر تیمی نعمت است.
با توجه به عملکردی که روزبه در این فصل داشت، بعد از پایان فصل مدیران باشگاه از این دروازه‌بان و نکونام مربی‌اش تقدیر به عمل آوردند؟
فعلا تمرینات تیم به تعطیلی رفته، با توجه به شناختی که از مدیریت باشگاه و کادر فنی دارم، با از سرگیری تمرینات مطمئنم در اولین فرصت مسوولین باشگاه تقدیر و تجلیل به عمل خواهند آورد.
از دیگر دروازه‌بان‌های تیم آرمان‌گهر در فصلی که گذشت بگویید؟
مهدی زنجانی دروازه‌بان 33 ساله اصفهانی آرمان‌گهر 11 بازی گلر دوم تیم بود که در 9 دیدار فیکس بازی کرد و 2 کلین‌شیت داشت. امیرحسین زرندی دروازه‌بان 21 ساله سیرجانی تیم در دیدار با رایکا بابل درون دروازه آرمان‌گهر ایستاد. مهدی محمدی دروازه‌بان 17 ساله سیرجانی تیم 9 بازی گلر دوم بود.
برای فصل پیش رو دروازه‌بان جذب می‌کنید؟
البته اگر مدیریت و سرمربی تیم در فصل آتی برای همکاری روی بنده نظر داشته باشند؛ با توجه به شرایط دروازه‌بان‌های تیم 100 درصد نیاز به گلر داریم. امیرحسین زرندی احتمال زیاد سرباز هست، چنانچه مرخصی دوران خدمت بگیرد در آرمان‌گهر حفظ خواهد شد. مهدی محمدی دیگر گلرمان از چند تیم لیگ یک و برتر پیشنهاد دارد، باید شرایط سنی و فنی محمدی هم در نظر گرفت، این دروازه‌بان نیاز به چند سال تجربه بیشتر دارد. مهدی زنجانی اهل اصفهان هم که قراردادش تمام شده. روزبه هم طبق قراردادی که برای این فصل دارد باید با مسوولین باشگاه به توافق برسند. با توجه به پیشنهادهای روزبه و شرایط دیگر دروازه‌بان‌ها باید از همین الان به فکر جذب دروازه‌بان باشیم تا خدای ناکرده در جذب دروازه‌بان دقیقه‌ی نودی نشویم.
اشاره‌ای هم داشته باشید به دروازه‌بان‌های که قرار است جذب کنید
با این حال 2 دروازه‌بان سطح اول می‌خواهیم، دروازه‌بان‌هایی را زیر نظر داریم که فصل گذشته در لیگ یک بازی کردند. روزبه و 4 الی 5 دروازه‌بان لیگ یکی جز اولویت‌هاهستند. با این شرایط کادر فنی باشگاه آرمان‌گهراگر با سینکی به توافق برسد بهترین تصمیم اتخاذ خواهد شد.
آینده دروازه‌بان‌های بومی سیرجان را چگونه می‌بینی؟
در این چند سال رضا فتح‌آبادی و من دو مربی گلر تخصصی در سیرجان بودیم، مطمئنم برای ارتقا سطح کیفی دروازه‌بان‌های سیرجانی کارهای زیادی انجام شده، در آکادمی نکونام دروازه‌بان‌های زیادی آموزش دادم، اکثر آنها در تیم‎های گل‌گهر و آرمان گهر مشغول بازی هستند.
عملکرد دروازه‌بان‌های بومی که آموزش دادی را شرح می‌دهی؟
رضا فخر‌آبادی متولد 77 چند بازی روی نیمکت گل‌گهر در لیگ برتر، فخرآبادی در پایه‌های گل‌گهر 3 سال شاگردم بود.
امیرحسین زرندی متولد 77 که امسال در لیگ یک برای آرمان‌گهر بازی کرد، زرندی در رده سنی نوجوانان و جوانان گل‌گهر مربی‌اش بودم، دروازه‌بانی که یکی از عوامل صعود تیم آرمان‌گهر از دسته 3 به دسته 2 بود، 90 درصد بازیها درون دروازه قرار داشت.
مهدی محمدی متولد 81 در فصلی که گذشت 9 بازی به عنوان گلر دوم روی نیمکت آرمان‌گهر نشست، محمدی در پایه‌های گل‌گهر ابتدا در پست مدافع بازی می‌کرد با پیشنهاد من تغییر پست داد و کار خود را در پست دروازه‌بانی ادامه داد.
امیر محمد علی‌پور متولد 79 چند بازی روی نیمکت گل‌گهر در لیگ برتر نشست، علی‌پور از آکادمی گل‌گهر الفبای فوتبال را پیش خودم آموخت و در رده سنی نوجوانان و جوانان گل‌گهر هم مربی‌اش بودم، علی‌پور را با موافقت شهبا به صورت قرصی از گل‌گهر گرفتیم در اولین سال مرحله اول لیگ دسته 3 در سن 16 سالگی برای آرمان‌گهر در لیگ برزگسالان بازی کرد.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.
ازمسوولین باشگاه علی‌الخصوص هندیزی مدیرعامل باشگاه، کادر فنی، تمام بازیکنان و هواداران عزیز کمال تشکر را دارم که با تلاش خود در فصل اول حضورمان در لیگ یک با کسب رتبه 11 جدول حفظ سهمیه کردیم.


احیای دروازه‌بان سابق گل‌گهر در آرمان‌گهر
روزبه 24 بازی 9 کلین‌شیت در فصل 99-98 لیگ یک؛
روزبه سینکی دروازه‌بانی که در اکثر تیم‌های لیگ یکی از جمله گل‌گهر بازی کرده، سینکی اوایلِ آخرین فصل گل‌گهر در لیگ یک از سوی کادر فنی تیم کنار گذاشته شد. وی پس از رانده شدن از تیم گل‌گهر به تیم لیگ یکی شهرداری ماهشهر پیوست و بعد از اتمام فصل، کادر فنی آرمان‌گهر با وی توافق و او را جذب کردند، این دروازه‌بان با عملکردی که این فصل در تیم آرمان‌گهر داشت ثابت کرد که در پست خود یکی از بهترین‌های فوتبال ایران است، در نهایت هم از سوی کارشناسان فرتاک ورزشی به عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ یک انتخاب شد. پسر پایتخت ایران پس از اتمام لیگ فرسایشی امسال به شهر خود تهران بازگشت و در رادار چند تیم لیگ یکی و تیم لیگ برتری ماشین‌سازی برای فصل پیش رو قرار دارد، از این رو ما مصاحبه غیر حضوری با وی داشتیم که از نگاه‌تان می‌گذرد.
دروازه‌بان سابق تیم گل‌گهر از چگونگی پیوستن‌تان به تیم آرمان‌گهر دیگر تیم سیرجانی توضیح می‌دهید؟
فصل 99-98 پیشنهاد‌ زیادی داشتم منتها به درد فوتبال نمی‌خورد چرا که این پیشنهادها از نظر مالی مرا راضی نمی‌کرد؛ از طرف باشگاه آرمان‌گهر تماس گرفتند و با توجه به اینکه چند فصل در گل‌گهر دیگر تیم سیرجانی بودم، احساس کردم از نظر مالی و پرداختی شرایط خوبی دارد. ضمن اینکه با توجه به خصوصیات اخلاقی قاسم شهبا سرمربی آرمان‌گهر، ساده و سالم بودنش دوست داشتم زیر نظر این مربی کار کنم. دیگر اینکه با بچه‌های بومی چون آقا حکمت، میلاد صادقیان، الیاس نکونام مربی گلرهای آرمان‌گهر در ارتباط بودم با مشورت تیم آرمان‌گهر را انتخاب کردم.
چه شد از باشگاه گل‌گهر جدا شدی؟
سال گذشته گل‌گهر بودم و با توجه به مشکلاتی که با وینگو بگویچ سرمربی گل‌گهر و رسول زمانی مربی دروازه‌بان‌های گل‌گهر داشتم، نیمکت نشین و هفته چهارم اخراج شدم. در واقع نیمکت نشینی به مذاقم خوش نیامد و نتوانستیم با هم ادامه دهیم.
عملکرد کلی روزبه سینکی دروازه‌بان آرمان‌گهر سیرجان در فصلی که بالاخره گذشت.
در فصل 99-98 لیگ یک از هفته ششم بازی اولم را برای آرمان‌گهر رده 15 انجام دادم، نیم فصل اول خیلی کمک کردم و با رده 13 نیم فصل را به پایان رساندیم. در نیم فصل دوم بازی با بادران مچ پایم پیچید و 4 هفته از هفته 22 تا هفته‌ی 27 نتوانستم به میدان بروم، بعد از اتمام مصدومیتم 7 هفته بازی کردم و هفته آخر هم با توجه به اینکه محروم بودم آقای زرندی درون دروازه ایستاد. در این فصل در 24 بازی درون دروازه آرمان‌گهر ایستادم،9 کلین‌شیت داشتم و فقط 22 گل دریافت کردم.
مقابل کدام تیم‌ها کلین‌شیت کردی؟
در تقابل با فجرسپاسی شیراز، آلومینیوم اراک، 90 ارومیه، خونه به خونه بابل، مس رفسنجان، مس کرمان، قشقایی شیراز، هوادار تهران و علم و ادب تهران.
سنگربانی سینکی در چند بازی منجر به برد و گرفتن 3 امتیاز شد؟
در بازی‌های که درون چارچوب آرمان‌گهر بودم مقابل 9 تیم با برد از زمین بازی بیرون آمدیم، تیم‌های چون؛ سپید رود رشت، 90 ارومیه، آلومینیوم اراک، استقلال خوزستان، ملوان بندر انزلی، داماش گیلان، علم و ادب تبریز (رفت و برگشت)، فجر سپاسی شیراز و هوادار تهران.
روزبه با آرمان یک فصل دیگر قرارداری، این فصل هم برای آرمان‌گهر بازی می‌کنی ؟
بله دقیقا با آرمان‌گهر یک فصل دیگر قرارداد دارم، منتها در قرارداد فصل دومم (فصل پیش رو) قید شده "توافقی" یعنی از نظر مالی باید به توافق برسیم.
بعد از اتمام بازی‌های فصل چند پیشنهاد از دیگر تیم‌ها داشتی؟
از 3 تیم لیگ یکی پیشنهاد داشتم، با 2 مربی حضوری صحبت کردم و با یکی از مسوولین هم در این راستا تماس تلفنی داشت. یک قرارداد داخلی هم با یکی از تیم‌های لیگ برتری بستم.
از بین چند گزینه پیش رو سینکی به کدام باشگاه نزدیکتر است؟
در واقع من با تیم لیگ برتری ماشین سازی تبریز قرار داد داخلی بستم طبق، صحبتهای انجام شده قرار بر این شد به عنوان گلر اول به این تیم برم، ولی متوجه شدم گلر لیگ برتری هم مد نظر این باشگاه هست که رقم قرار داد بالاتری نسبت ‌به من دارد؛ از طرفی با صحبت‌هایی که با آقای هندیزی مدیر محترم باشگاه آرمان‌گهر و قاسم شهبا سرمربی تیم داشتم ترجیح دادم به تبریز نروم. در هفته‌ی آتی با آقای هندیزی قرار ملاقات گذاشتم و صحبت در مورد فصل جدید البته 3 پیشنهاد لیگ یکی هم دارم ولی اگر لیگ برتر نروم در لیگ یک ترجیح می‌دهم در کنار خانواده آرمان گهر بمانم.
مشکلاتی که تیم آرمان‌گهر سال اول حضورش در لیگ یک داشت؟
زمین فوتبال یکی از واجبات تیم داری هست، اصول و نیاز اولیه یک تیم هم داشتن زمین استاندارد است. مشکل بزرگ با‌شگاه آرمان‌گهر نداشتن زمین اختصاصی بوده، تمرینات آرمان زمین چمن طبیعی باشگاه شهرداری نجف‌شهر بود، زمینی که جلوی دروازه‌هایش خراب بود و سرمربی مجبور به کوتاه کردن زمین می‌شد که ابعاد زمین به هم می‌ریخت. بارها من دروازه‌بان در زمین بدون خط‌ کشی و با طول کم تمرین کردم.
تیم‎های مس رفسنجان و آلومینیم اراک دو تیمی صعود کرده به لیگ برتر، شرایط خوبی داشتند، زمین آلومینیوم اراک عالی هست. شما ببینید حتی گل‌گهر در فصلی که گذشت به خاطر نبود امکانات کافی برای حضور درلیگ برتر از اول فصل تا آخر فصل تهران بود و برای بازی‌ها به سیرجان ‌می‌آمد، اگر مشکل سخت افزاری نداشت به تهران نمی‌رفت. آرمان‌گهر حداقل 2 زمین استاندارد می‌خواهد، در مجموع سیرجان برای تیم داری حداقل باید 6 زمین استاندارد تمرین داشته باشد.
دروازه‌بان فصل 99-98 آرمان‌گهر سابقه بازی در کدام تیم‌های لیگ یک و برتر فوتبال ایران را دارد؟
لیگ برتر سال 84 دروازه‌بان سوم استقلال تهران بودم سالی که این تیم پایتخت و پر طرفدار از دروازه‌بان‌های بزرگی چون رحمتی و طالب‌لو بهره می‌برد. لیگ یک اکثر تیم‌ها بازی کردم، تیم‌هایی چون همای تهران، استقلال جنوب تهران، کاوه تهران، مس سرچشمه، استقلال اهواز، نیروی زمینی، آلومینیم هرمزگان، ماشین‌سازی تبریز، گل‌گهر سیرجان سال 94 به سرمربیگری نامجومطلق (از سال 90 به بعد نامجو هر موقع سرمربی بوده در تیمش حضور داشتم)، یک نیم فصل خیبر خرم‌آباد، شهرداری بندرعباس، شهرداری ماهشهر، دوباره برگشتم گل‌گهر اما این بار با سرمربیگری وینگو که تیم فصل 97 رفتم به ماهشهر و فصل 99-98 به آرمان‌گهر پیوستم . آرمان‌گهر سیرجان.
آینده دروازه‌بان‌های سیرجان را چگونه می‌بینی؟
سیرجان دروازه‌بان‌های خوب زیادی دارد و 3 دروازه‌بانی که زیر نظر نکونام مربی جوان و با تجربی کار می‌کنند بازیکنانی چون امیرحسین زرندی، مهدی محمدی، رضا فخرآبادی آینده خوبی در پیش دارند. زرندی آینده فوتبال سیرجان هست.