تجمع گروهی از آموزگاران نهضت سوادآموزی مقابل آموزش و پرورش سیرجان؛
آزمون‌ استخدامیِ سرکاری!
گروه خبر: «بوی ماه مهر» امسال در سیرجان با تجمع جلوی اداره آموزش و پرورش سیرجان آغاز شد گرچه آخرین دغدغه‌ی مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان در شهریوری که گذشت قدیمی‌تر از مشکلات روز بود: «در آموزش و پرورش استان هیچ ردی از سند ننگین ۲۰۳۰ وجود ندارد و نخواهد داشت و افتخاری برای معلمان بالاتر از این نیست...»
این جمله نظر اسکندری‌نسب از پندارهای او به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش استان رونمایی می‌کند. تصور جدابافته انگاری کرمان نیز در همین جمله قابل تشخیص است. برهمین مبنا نیز با وجود مصوبه برای جذب آموزشیاران نهضت سواد آموزی، شأن مدیرکل استان ما از آن بالاتر است که به قانون عمل کند! با اینکه این قانون در کل کشور و همه‌ی استان‌ها اجرا شده است.
بر همین اساس جمعی از آموزگاران نهضت سوادآموزی دیروز (سه‌شنبه) پیش از ظهر روبروی اداره‌ی آموزش و پرورش سیرجان جمع شدند. این اعتراض پس از ورود رییس اداره‌ی آموزش و پرورش به اداره با شعار "آقای محیاپور حمایت حمایت" ادامه یافت تا اینکه حراست این ارگان به زور اقدام به گرفتن بنرهای معترضانی کرد که بیرون اداره ایستاده بودند. حراست اداره آموزش و پرورش خطاب به تجمع‌کنندگان گفت: «این اعتراضی غیرقانونی ست، اینجا جمع نشید.»
نماینده معلمان معترض به سخن‌تازه گفت: «ما هرکدام مدرک دانشگاهی فوق لیسانس و دکترا داریم، سابقه‌ی تدریس در مدارس خاص شهرستان را هم داریم و اکنون پس از گذشت پانزده سال هنوز استخدام نیستیم و این درحالی‌ست که در باقی استان‌ها طبق بخشنامه کشوری معلمان نهضتی خود را به طور رسمی استخدام کرده‌اند اما در استان کرمان و شهر سیرجان مسوولان رفته‌اند معلمانی که تجربه‌ی بسیار کمتری نسبت ما در تدریس و آموزگاری دارند، از دیگر شهرها چون جیرفت و ارزوییه و... به سیرجان انتقال داده و استخدام کرده‌اند! ما هم همچنان بلاتکلیفیم.»
تجمع‌کنندگان خواهان حمایت رییس آموزش و پرورش سیرجان بودند تا بتوانند حقی که چندین سال است پی آن هستند را دریافت کنند.
در آخرین دقایق تجمع نماینده‌ای از سوی رییس آموزش و پرورش خطاب به معلمان حاضر جلوی اداره گفت: «آقای محیاپور گفتن تجمع‌تون غیرقانونیه، حرفی دارین بیایید داخل اداره بگین.»

تجمع در فرمانداری

این شرایط در حالی‌ست که دو روز پیش (دوشنبه) نیز همین آموزگاران معترض در فرمانداری سیرجان جمع شده بودند. تجمعی که زود و با آرامش تمام شد. شاید به خاطر تجربه‌ی بیشتر فرمانداری در زمینه تجمعات اعتراضی. در فرمانداری آموزگاران نهضتی به حوصله‌ی بیشتری حاضر به گفت‌وگو با ما شدند و از مشکلات‌شان گفتند: «ما بچه‌های نهضت الان چند سال در تکاپوی استخدام هستیم. سال گذشته مصوب کردند که باید آزمون بدهیم. آزمون هم شرکت کردیم. بچه‌ها خیلی زحمت کشیدند و امتیاز آوردند. الان کل کشور نیروی حق‌التدریس گرفته و داره کار میکنه اما کرمان متاسفانه نمی‌گیره.»

اداره کل آموزش و پرورش کرمان در قبال اینکه قانون کشوری در استان ما اجرا نمی‌شود، چه پاسخی به شما دادند؟

«بهانه‌شان اختیارات مدیرکل است. مدیرکل تشخیص نداده.»

آیا آموزش و پرورش استان کرمان نیروی مازاد دارد که شما را استخدام نکرده‌اند؟

«نه. استان کرمان در هیچ شهری نیروی نهضتی رو نگرفته. فقط خاص سیرجان نیست. درحالی که خبر داریم سیرجان نیاز داره. نیرو کم داره. ما توی آموزش و پرورش هستیم می دونیم که کمبود نیرو داره. اومدن نیروها رو از شهرستان‌های دیگه از جاهای دیگه و از بیرون از بچه‌های نهضت تامین کرده‌اند در صورتی که بچه‌های خود سیرجان واقعاً به این کار نیاز دارند. بچه‌هایی هستند 10 سال 15 سال دارند توی نهضت خدمت می‌کنند. همه‌شون هم توی مدارس غیردولتی تدریس دارند. مدرک لیسانس و فوق لیسانس دارند. مدرک بالای علمی دارند. ما نمی‌دونیم چرا؟! درحالی که می‌تونند حق‌التدریس بگیرند و بچه‌ها یک مرحله بیان بالاتر و کارای استخدام‌شون روی روال بیفته. صحبت که کردیم گفتن ما تمام اختیارات رو به مدیرکل دادیم. مدیرکل میتونه انجام بده ولی انجام نمیده.»

چرا انجام نمی‌دهد؟

«متاسفانه رفتن سربازمعلم‌هایی که مثلاً سال 78-79 دوماه حق‌التدریس بوده‌اند رو فراخوان دادند و جمع کردند برای جذب. حتا شغل فعلی این سربازمعلم‌های سابق یه چیز دیگه بوده. درحالی که ما شغل‌مون همینه. تنها شغل‌مونه. ما توی سیرجان زنانی داریم که با حقوق نهضت سرپرست خانواده هستند. واقعاً از نظر مالی و اقتصادی به این شغل نیاز داریم. اما مسوولان آموزش و پرورش استان چشماشون رو روی همه‌ی این‌ها بستن و اومدن نیروهای غیربومی رو آوردن!؟ چرا مسوولان سیرجان رسیدگی نکردند که نیروهای خود شهرستان استخدام آموزش و پرورش بشوند؟ نیروی غیربومی آوردند که سال دیگه میخوان برگردن و یه هزینه‌ی دوباره‌ای و یه بار اضافه و راهی رو طی کنند و برگردن شهر خودشون؟
شما برای رسیدگی به مشکلات‌تان تاحالا نزد اسکندری‌نسب مدیر کل آموزش و پرورش استان هم رفته‌اید؟

«بله. مدیرکل پارسال توی دیدار حضوری وعده داد عملی نکرد. قول صددرصد به ما داد. کسی که در راس فرهنگ استان است، به راحتی دروغ میگه!»

مدیرکل چه وعده‌ای به شما داد؟

«سال گذشته همین روزها بود که رفتیم اداره کل. گفتند سه شنبه ابلاغ می‌کنیم. ما خوشحال شدیم. یک سال گذشته. چندتا سه‌شنبه اومده و رفته؟»


رییس آموزش و پرورش سیرجان به سخن‌تازه گفت که حل مشکل در محدوده اختیارات او نیست و باید پیش مدیرکل بروید. محیاپور به شما چه می‌گوید؟

«الان یک ساله که محیاپور هم میگه ما تابع دستور از اداره کل هستیم. مدیرکل هم که بعد از دیدار اول دیگه ما هرموقع رفتیم دریغ از یک وقت کوچک بده. انگار نه انگار ما عضوی از همین جامعه فرهنگی هستیم.

شما چند نفر هستید؟

«60 تا 70 نفر و اکثرن زن هستیم. همه هم لیسانس یا فوق لیسانس داریم و حتا دکترا بین‌مون هست. 10 تا 15 سال سابقه کار داریم اما حیران شرایط پیش اومده مانده‌ایم. تمام استان‌های کشور نیروهای نهضتیشون رو استخدام کردن و فقط استان کرمان در حق نیروهای نهضت کم لطفی کرده.»

شاید نگران کمبود آموزگار در نهضت هستند؟

«این طوری نیست که اگه معلم‌های با سابقه نهضت برن، معلم برای نهضت نباشه. معلم برای نهضت زیاد است. ما خیلی توی نهضت زحمت کشیدیم. حال با این همه سال سابقه دل‌مون می‌خواد پیشرفت کنیم. تنها شهرستانی که آمار بی‌سوادی رو کم کرده سیرجان است. به خاطر زحمت ماها بوده. چقدر لب جاده برای رفت و اومد به روستاها منتظر ماشین موندیم. چقدر از خانوداده‌ها درخواست کردیم اجازه بدن زن خونه بیاد سر کلاس. دوره قبلی 800 نفر از اتباع افغان رو ما پوشش دادیم و تدریس کردیم براشون تا با سواد بشن.
مدیرکل به چه حقی نیروی نهضتی سال نود رو از بندرعباس جذب کرده برای سیرجان؟ مگه سیرجان خودش نهضتی نداشت؟
سرباز معلمی با دو ماه تجربه تدریس رو آورده که کمبود معلمش جبران بشه. چی از تدریس یادش مونده این سربازمعلم؟ ما 15 سال سابقه کار داریم. توی روستاها سر و کله زدیم. ما آزمون دادیم قبول شدیم. ما مرتب دوره‌های ضمن خدمت رفتیم. امتحان جهاد دانشگاهی دادیم. آزمون آخری که سراسری بود و جهاد برگزار کرد، همه‌ی بچه‌ها با امتیازهای بالا قبول شدند آزمون مجازی داشتیم. نمره‌ها همه بالای نود بود. این آزمون استخدامی توی تیر بود قبول شدیم. از ما در بدترین شرایط کرونا آزمون گرفتن که اول مهر بفرستن‌مون دوره فرهنگیان اما آزمونش برای ما استان کرمونی‌ها سرکاری بود! به روی خودشون نمیارن! معلم از شهرستان‌ها آوردن، دانش‌آموز سیرجانی لهجه‌ی این‌ها رو متوجه نمیشه.