دکتر موقري؛ سخنگوي ستاد کرونا در گفتگو با سخن تازه عنوان کرد:
واکسن آنفلوانزا، توزيع عمومي نشده
مردم به مراکز درماني مراجعه نکنند و منتظر تماس مسوولين بهداشتي باشند
بيماران تالاسمي و دياليزي در اولويت تزريق هستند
نتيجه عدم رعايت پروتکلها
در طي يک هفته اخير بار ديگر با آمار عجيب و غريب مبتلايان کرونا روبرو شديم؛ وضعيتي که قابل پيشبيني بود. وقتي که مسوولين دانشکده علوم پزشکي براي اجراي پروتکلها در ايام عزاداري محرم سخت گيري نکردند، اکنون برخي مدارس همچنان باز است و معلمان و محصلين همچنان به مدرسه مي روند و نظارت بهداشتي انجام نمي‏گيرد، پارکها همچنان چراغهاي‏شان روشن است و پر رفت و آمد و بلال فروشها فعال.
کافيشاپها و فستفودها همچنان باز و نظارت آنچناني براي رعايت پروتکلها وجود ندارد و فروشندگان عرضه کننده مواد غذايي، اکثرا ماسک نميزنند، در برخي ادارات و بانکها همچنان پروتکلهاي بهداشتي رعايت نميشود يا اگر رعايت شود، براي خود پرسنل همان اداره است. اطلاعرساني و آموزشها و نظارتي که لازم است توسط روابط عمومي دانشکده علوم پزشکي به مردم داده شود، اصلا صورت نميگيرد و کاملا ضعيف است. نتيجهاش اکنون آمار مبتلايان به کرونا و به قول مسوولين شيوع موج سوم کروناست.
خبري از واکسن آنفلوانزا نيست
اکنون که به گفته پزشکان پاييز و زمستان سختي در پيش داريم، همچنان گروههاي پرخطر جامعه منتظر واکسن آنفلوانزا هستند، واکسني که در سالهاي قبل در اختيار تمامي همشهريان قرار ميگرفت؛ اکنون که در دهه اول ماه مهر همچنان خبري از توزيع آن وجود ندارد و مردم با مراجعه به داروخانه ها و مراکز درماني و بنا به قولي که مسوولين دادند؛ "در شهريورماه واکسن توزيع ميشود" درخواست اين واکسن را دارند اما باز هم خبرهاي ضد و نقيضي به گوش ميرسد؛ از وعده توزيع يک ميليون و 200هزار واکسن تا محدويت تحويل فقط براي گروه هاي پرخطر.
در دوران طلايي تزريق، واکسن توزيع نشد
اکنون بحث داغ واکسن آنفلوانزاست، آنفلوانزايي که به گفته پزشکان نبايد با بيماري کرونا يکي شود، واکسني که دوان طلايي تزريق آن را پزشکان 15 شهريور تا 15 مهر مي گويند؛ و امسال به جرات مي توان پيش بيني کرد که درسيرجان کاملا ناياب است. در شماره617 نشريه سخن تازه طي صحبتي که با معاونت غذا و داروي استان کرمان داشتيم، وي خبرهاي خوبي از سهميهي قابل قبول واکسن به استان کرمان داد و گفت: "براساس جمعيت هر شهرستان و زير نظر دانشکدهي علوم پزشکي اين تعداد سنجيده و آخر شهريور ماه توزيع ميگردد که ابتدا به گروههاي پرخطر با فوريت بيشتري داده و بعد براي ساير گروهها از طريق وزارت بهداشت تحت سامانهاي بامديريت مرکزي اقدام به توزيع فقط از طريق داروخانهها ميگردد."
و در همان گزارش دکتر فخريان؛ معاونت غذا و دارو شهرستان سيرجان نيز گفته بود: بزودي و در همين ماه (شهريورماه) قطعاً به دست مردم خواهد رسيد.
حال بايد از آقايان مسوول پرسيد شما که ميگوييد بيماران قلبي عروقي، ريوي، کليوي، ديابتي و همچنين بيماران خاص مثل سرطاني، دياليزي، هموفيلي، تالاسمي، ام اس، اچ آي وي، آسم، آلرژيک افراد بالاي 60 سال، کودکان داراي بيماري زمينهاي، افراد با نقص سيستم ايمني، زنان باردار وکارکنان مراکز درماني بايد در اولويت دريافت اين واکسن آنفلوانزا هستند، به کدام يک از آنها اين واکسن را تزريق شد؟ تکليف کادر درمان دانشکده که در پرخطرترين گروه قرار دارند چه مي شود؟
مقدار محدود واکسن آنفلوانزا به سيرجان رسيده
در همين رابطه طي تماسي که با دکتر فخريان داشتيم؛ وي گفت: واکسن آنفلوانزا به تعداد محدود توزيع شده و توضيحات بيشتر را از دکتر موقري سخنگوي ستاد کرونا بخواهيد.
با دکتر موقري، سخنگوي ستاد کرونا گفتگو کرديم؛ وي اظهار داشت: مقدار دوز محدودي از واکسن آنفلوانزا به سيرجان رسيده و در اختيار برخي مراکز درماني شهرستان قرار داده شده است. اولويت تزريق اين واکسن براي بيماران تالاسمي و دياليزي و برخي زنان باردار و تعدادي پرسنل بخشهاي بيمارستاني پر خطر مانند ICU و بخش کوييد است و همشهرياني که بيماري خاص دارند و پرونده آنها در مراکز بهداشتي وجود دارد منتظر تماس از اين مراکز باشند تا با رعايت پروتکلهاي بهداشتي، به آنها تزريق ميشود. دکتر موقري تاکيد کرد: مردم به اين مراکز مراجعه نکنند و منتظر تماس مسوولين بهداشتي باشند و توزيع عمومي در داروخانههاي سطح شهر نشده است.
در همين بحبوحه، اما يکي از کارشناسان ستادي مرکز بهداشت در گفتگو با يکي سايتهاي خبري اظهار داشته: "اولين محموله واکسن آنفلوانزا وارد سيرجان شد. سهميه سيرجان در اين مرحله 2900 عدد است (عبارت "عدد" را ايشان به کار برده و معلوم نيست منظورشان ويال است يا دوز) که تا اين لحظه-دوشنبه- هزار عدد آن وارد سيرجان شده. اولويت تزريق با خانم‏هاي باردار است. وي آمار خانمهاي باردار در سيرجان را 3000 نفر عنوان کرده و افزوده: آنهايي که داراي پرونده مراقبت فعال در مراکز بهداشت هستند از سه شنبه مي توانند جهت تزريق واکسن به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند."
نياز به رعايت پروتکلها
حال با توجه به کمبود واکسن آنفلوانزا، ميطلبد که اطلاع رساني جامع و کامل به همشهريان و سختگيري به برخي صنوف مبني بر اجبار رعايت پروتکلها و از همه مهمتر زدن ماسک در اماکن عمومي و تجمع کمتر گروههاي پر خطر در شهر از شيوع بيشتر اين بيماري کرونا جلوگيري و انتقال بيماري به صفر برسانيم که اين همکاري و اطلاع رساني ستاد کرونا و دانشکده علوم پزشکي و مسوولين بهداشتي را مي طلبد.