گزارشی از جلسه شورای شهر با حضور نماینده مجلس و شهردار سیرجان

معظمه صادقی: اخیراً گلایه‌های زیادی نسبت به رشد بی‌رویه قیمت زمین و مسکن در شهر سیرجان شنیده می شود. تاکنون چنین افزایش قیمتی را بازار املاک شاهد نبوده است. بنا به موقعیت ویژه شهرستان سیرجان اجاره مسکن افزایش چشمگیری داشته و در پی آن افزایش نجومی عوارض پروانه های ساخت و ساز در چند هفته‌ی اخیر است که موجب اعتراضات بسیاری از سوی شهروندان شده است.
عوارضی که ابتدای سال زیر ۲۰ میلیون تومان بوده حال بالای ۲۰۰ میلیون تومان شده است. حتی در برخی از مناطق صحبت از عوارض میلیاردی‌ست. در همین رابطه جلسه فوق العاده ای از سوی شورای اسلامی شهر سیرجان با حضور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، رضا سروش نیا و تیم همراه، مسوولین اداره امور مالیاتی و نیز اعضای شورای شهر تشکیل شد که سخن تازه به صورت ویژه به این موضوع پرداخته است. که گزارش آن در پی می آید.
مقصر مجلسی ها نیستند
شهباز حسن پور؛ رییس مجمع نمایندگان استان و نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مورد حواشی افزایش تعرفه های جدید عوارض شهرداری سیرجان گفت: موضوعی که اخیراً در شهر پیش آمده و جو روانی راه افتاده؛ اختلاف بین اداره دارایی و شهرداری بوده است. این بحث به هیچ عنوان نمی‌بایست به مردم و رسانه‌ها کشیده شود و باید در اتاق بسته‌ای با حضور شوراییان، مسوولین اداره دارایی و مسوولین شهرداری حل و فصل شود. حالا اشتباه از هر کسی هست؛ امروز مردم نباید برای گرفتن پروانه ساختمانی مراجعه کنند و بشنوند که پروانه شما ۱۰۰% افزایش قیمت داشته است. حتی اگر به حق باشد از شماها به‌عنوان خادمین مردم انتظار ارائه راه حل داریم. بنده نمی‌گویم که قانون اجرا نشود. قانون توسط مجریان باید به نفع مردم اجرا شود.
وی گفت: شنیده‌ام گفته‌اند "این موضوع مربوط به مجلس می شود"که بسیار حرف نابجایی بوده اگر مربوط به مجلس می شد، قبل از تصویب شدن به نمایندگان می‌گفتند که در مجلس فریاد بزنند و در رابطه با این موضوع توپ در زمین هم انداختن کار اشتباهی است. حتماً باید چاره اندیشی شود. دو هفته است که هیچ پروانه‌ای صادر نشده است؛ این حق الناس است، کسی که دو هفته قبل می‌خواسته ساخت و ساز را شروع کند، میلگرد یک قیمت بوده و امروز یک قیمت دیگر است. قطعاً برای این موضوع راهکار هست و دوستان عزیز باید آن را حل کنند .


مشکل را حل می‌کنیم
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از اداره اطلاعات تشکر می‌کنم که به محض گزارش یک شهروند آن را به سمع رییس اداره اطلاعات رساندم و قبل از هر مسوولی جواب من را دادند و گفتند که در حال پیگیری هستیم. هیچ ارگانی محکوم نیست مشکل پیش آمده قابل حل است. من هم در حل آن همکاری می کنم و با وزیر اقتصاد گفت و گو خواهم کرد. حداقل در شرایط فعلی جلوی این کار باید گرفته شود و امیدوارم با انتظاری که از سازمان نظارت و مسوولین دارم موضوع را حل کنند. این موضوع در این حد نبوده است که این قدر بزرگ نمایی شود، مقصر کسی نیست، تفسیر اشتباه کارشناسان بوده است. حال خود کارشناسان باید حلش کنند. شهردار، رییس اداره دارایی و اعضای شورا باید باهم به جمع‌بندی برسند و اگر نرسیدند بنده حتما در خدمت هستم و اگر باز هم به نتیجه نرسیدیم من حتماً با تهران و وزیر هماهنگی می کنم که بروید آنجا صحبت کنید.


این اعتراضات جهت تخریب شهرداری بوده
در ادامه سمیه صادقی؛ مسوول کمیته جذب سرمایه شهرداری سیرجان با لحنی انتقادی در دفاع از شهرداری گفت: جناب حسن پور کسی که به شما پیام داده من حاضرم شهادت بدهم فیش به این مبلغ نه محاسبه شده و نه صادر شده است. فقط قصد داشتند یک جو علیه شهرداری در سیرجان درست کنند. به طور مثال در خیابان انقلاب لب خیابان ۷۵۰ متر زیربنا بر اساس ۲۷ درصد ارزش معاملاتی که دولت در سال ۹۹ تعیین کرده است مبلغ ۳۰۰ میلیون می‌شود که همین قیمت در سالهای ۹۴ تا ۹۸، ۳۰ میلیون تومان بوده است. خودمان هم می‌دانیم که این ۳۰۰ میلیون یک جهش بزرگ است. به خاطر همین نامه ای به شورا زدیم. یک فرمول جدید در نظر گرفته‌ایم که این ۳۰۰ میلیون ۱۶۰ میلیون تومان شده است. شهرداری باید هزینه آسفالت و رفت و روب این شهر را بدهد. به نظر من ۱۶۰ میلیون عوارض زیاد نیست. چرا من شهروند بابت ۱۲ میلیون عوارض که شده صد میلیون اعتراض کنم اما بابت ۷۰ میلیون عوارض اصلاح شبکه برق که هیچ خدماتی به من نمی دهد اعتراض نکنم مردم حاضرند آنجا هزینه بدهند اما حاضر نیستند. این هزینه را به شهرداری بپردازند یا اینکه نظام مهندسی که صد میلیون از آنها می‌گیرد را حساب نمی‌کند.

به دنبال مقصر نیستیم
حسن‌پور نیز در پاسخ به دفاعیات صادقی چنین گفت: خانم صادقی لطفاً بحث را دوطرفه نکنید ما دنبال مقصر نیستیم پیامی که به من ارسال شده از زبان همکاران خود شما و از بطن شهرداری بوده است. هیچکس خارج شهرداری این مطلب را نگفته است. وقتی ما می‌خواهیم یک قانون را تصویب کنیم ابتدا به اطلاع مردم می‌رسانیم مردم باید اقناع شوند که شهرداری دارد این خدمات را می‌دهد و باید این درآمدها را کسب کند. تا این لحظه هیچ یک از اعضای شورای شهر هنوز قانع نشده‌اند اگر شرکت برق تخلف کرده است، دلیل نمی‌شود شما تخلف کنید. اصلاً چنین قانونی وجود ندارد چون من قانونگذارم. شورا می‌توانسته جلسه فوق العاده بگذارد و بر اساس سال گذشته عوارض را دریافت کنید و یک برگ چک از مردم دریافت کنید و بعد از محاسبه تعرفه‌های جدید مابه التفاوت آن را دریافت کنید. بر زمین گذاشتن صدور پروانه مردم به مدت دو هفته اشتباه بوده است. یک عده دلال هم از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند و بلافاصله باعث افزایش قیمت املاک می‌شوند.

مردم دست نگه دارند
در ادامه این گزارش ابوذر زینلی؛ رییس شورای اسلامی شهر سیرجان به خبرنگار سخن تازه گفت: ما از اینکه شهرداری گفته سال گذشته بر اساس خیابان تعرفه تعیین شده و امسال بر اساس بلوک بندی بوده است قانع نشدیم و این بحث را به کمیسیون مربوطه در شورا ارجاع داده ایم تا با بحث تخصصی تصمیم گیری درستی صورت بگیرد.
دوستان می‌خواستند تصویب کنیم به همین دلیل تصویب نکردیم. فعلا موضوع در حال بررسی است و از همشهریان خواستاریم که فعلاً دست نگه دارند چون احتمالاًً بعد از کارشناسی حتماً کاهش قیمت داریم و نمی‌خواهیم به ضرر مردم تمام شود.

شهرداری و دارایی بد برداشت کردند
فرمول جدید مصوبه مجلس شورای اسلامی است اما به دلیل برداشت بد سازمان مالیاتی و شهرداری سیرجان که بر اساس ارزش مالی ملک این تعرفه ها را برآورد کردند کارشناسی خوبی نداشتند با اینکه ظرف این چند سال هم افزایش قیمت نداشتند اما باز هم این مقدار خیلی زیاد است. تعیین کننده ارزش مالی املاک، دارایی می باشد و بر اساس آن شهرداری عوارض تعیین می کند لذا از مردم خواستاریم به مدت یک هفته اقدام به کسب پروانه ساخت و ساز از شهرداری نکنند.

تعرفه‌ها باید به زودی اصلاح شود
آنچه که از صحبت های مقام های مسوول در رابطه با تعرفه های جدید عوارض شهرداری بر می آید کاری کارشناسی نشده بوده و باید به زودی اصلاح گردد. نماینده می گوید چرا دو هفته پروانه نداده اید و رییس شورا می گوید باز هم صبر کنید. همین امر می‌تواند بهانه ای برای بالابردن قیمت اجاره بها شود و دود این تصمیم گیری عجولانه به چشم مستاجران برود و یا اینکه با بالارفتن قیمت مصالح ساختمانی و عدم دریافت پروانه ساخت مردم متضرر شوند. از همین روی همشهریان باید صبور باشند تا بیش از این زیان نبینند.