جلسه شبانگاهی شورای شهر سیرجان 
طرحی که به گفته مسوولین شهری ۱۸ سال قرار است اجرایی شود و همه فرمانداران سیرجان در بحث و جدال آن بوده‌اند و حالا در شورای پنجم مطرح گردیده است. این بار تمامی مسوولین دخیل در این موضوع به جز مسوولین اداره اوقاف گرد هم جمع آمدند تا راهکاری نه در حد حرف و حدیث بلکه به عمل برای آن بیاندیشند. در جلسه علنی سه شنبه شب شورای اسلامی شهر سیرجان با حضور نمایندگان فرمانداری ویژه سیرجان، شهرداری، شورای شهر، میراث فرهنگی و اتاق اصناف باز هم پیرامون احیای کف بازار سیرجان به گفت‌وگو نشستند. در این جلسه ابوذر زینلی؛ رییس شورای اسلامی سیرجان گفت: طرح احیای کف بازار باید به زودی سه فوریتی بین فرمانداری ویژه سیرجان، شهرداری سیرجان و اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی سیرجان منعقد گردد. در تصمیم گیری‌ها اتاق اصناف و سازمان اوقاف و امور خیریه دخیل نیستند و بنا به مشکلات پیش آمده برای صنوف در این ۹ ماهی که درگیر مقابله با کرونا هستیم، یک چهارم سهم اصناف در جهت این ترمیم بر عهده شهرداری سیرجان خواهد بود و صنوف معاف مالی هستند. تا کاسبان بیش ازین متضرر نشوند.
بودجه این طرح در دست فرمانداری ویژه است و فقط همت مسوولین اجرایی را می طلبد وی افزود: پیشنهاد من این است که به خاطر کمبود وقت و تعلل نداشتن در این موضوع به صورت دستور کاری جلو برویم و تا دوشنبه هفته آتی تفاهم نامه امضا شود و به شورای شهر برنامه زمانبندی شده بدهند.
در تاکید صحبت‌های زینلی، اسماعیل خواجویی رییس شورای شهرستان نیز افزود: از دوره دوم شورای شهر سیرجان بحث ترمیم سنگفرش بازار مطرح شده است و جلساتی همین شکلی انجام نشده است. سال ۹۴ با حضور علیرضا رزم حسینی استاندار وقت کرمان تفاهم نامه‌ای چهار جانبه بین فرمانداری، شهرداری، اوقاف و اداره میراث فرهنگی بسته شد، قرار بر این بود که طرح جامع آن از سوی میراث آماده شود. آن زمان هر یک از ارگان های مسوول موظف بودند که ۳۰۰ میلیون تومان برای این امر تخصیص کنند. اما کاری انجام نشد و سرمایه مردم در حال هدر رفتن است چون می‌دانیم ۳۰۰ میلیون سال ۹۴ با سال ۹۹ ارزش یالی متفاوتی دارد. باید بگویم با بگم بگم به جایی نمی‏رسیم.
حسن خدامی پور؛ رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر سیرجان با عنوان منحصربه فرد بودن بازار دوقلوی سیرجان در کشور و اهمیت موضوع ترمیم آن به سایر آثار تاریخی سیرجان نیز اشاره کرد و گفت: اگر در قبال میراث فرهنگی شهر کوتاهی کنیم از بین می‌روند هر ساله در فصل بارندگی شاهد مشکلات کف بازار هستیم و توقع می رود یخدان های دوقلو از سازمان اوقاف و امور خیریه اجاره شوند و با تعامل شرکت های صنعتی و معدنی گل گهر تغییر کاربری داده و برای مصارف فرهنگی شهر استفاده گردند. در ادامه این جلسه تریبون به علی نژاد بیگلری معاون عمرانی فرمانداری سیرجان داده شد.
وی گفت: اداره میراث فرهنگی تا به الان کاری نکرده است و در بحث مسجد جامع فقط ناظر بود . برای طرح احیای بازار ما نیاز به طرح و نقشه داریم که باید توسط میراث تهیه و تایید گردد. فرمانداری ویژه سیرجان از نظر بودجه مشکلی ندارد و این بودجه از گل و گهر تامین شده است. در حال حاضر ۵۰۰ میلیون تومان برای شروع احیای بازار در حساب فرمانداری است و در کل برای احیای بازار، کاوش سایت قلعه سنگ، بادگیر چپقی و غیره ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برای شهرداری سیرجان و نیز سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای اداره میراث فرهنگی در نظر گرفته شده است. محمود اسدی رییس اتاق اصناف ایران در نمایندگی سیرجان در باب این مهم با لحنی انتقادی گفت: ۱۸ سال است که ریاست اتاق اصناف را بر عهده دارم و در دوره همه فرمانداری ها وقت مطرح بوده است. کاسبان ما نه ماه به خاطر این ویروس تابع نظرات ما متضرر شدند. اما اگر قرار است کاری انجام شود به ضرر بیش از این کاسبان نباشد و هر کسی طبق قرارداد جلو نرفت تنبیه شود. می دانید که دولت به هیچ یک از تعهدات خود در قبال اصناف متضرر عمل نکرده است و با همه احترامی که به آقای جعفری قایل هستم بفرمایید میراث کجا چه کار مثبتی انجام داده است و چرا این سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را به داخل بازار تزریق نمی کنید. وضع بازار خراب است آقایان پس با دقت پیش روید که مشکلی اضافه نشود.
بعد از اینکه همه حاضرین توپ را به زمین اداره میراث فرهنگی انداختند نبی الله جعفری رییس اداره میراث فرهنگی سیرجان در دفاع گفت: اداره ما یک اداره بدون امکانات است که اگر شهردار محترم نبودند مکانی را نیز برای پاسخگویی به ارباب رجوع نداشتیم. آن زمانی که گفتید قرار بوده هر ارگان ۳۰۰ میلیون تومان بابت ترمیم دهد تنها دستگاهی که جذب بودجه کرد میراث بود. تامین اعتبار اداره میراث بر عهده فرمانداری است که در حال حاضر اعتبار آن صفر است و ما از گل‌گهر پولی ندیدیم حتی برای مسجد اعظم نیز ۱۰۰ میلیون تومان هم از معدن به ما نرسیده است. حال بگویید من بدون بودجه کدام پیمانکار را سر کار بیاورم چه توقعی دارید دوستان، ۳۰ سال است در این شهر هیچ قدمی برای میراث این شهر برداشت نشده است و حال چگونه بدون اعتبار کار کنم در اواخر این جلسه رضا سروش نیا شهردار سیرجان گفت مشکلات بازار فقط مختص عملکرد مسوولین نیست. کاسبی که خودش حاضر نیست یک کپسول آتش نشانی برای مغازه خود تهیه کند، قصابی که آشغال گوشت خود را رها می‌کند و کاسبان افغانی که در حق مردم این شهر جفا می کنند و بهداشت فردی رعایت نمی‌کنند که کم هم نیستند و حدود ۲۰ درصد از کاسبان بازار را افغانستانی ها تشکیل داده اند. پس مشکلات بازار فقط به سنگفرش آن ختم نمی شود.