جشنواره داستان نویسی با عنوان پویش پایداری با همکاری کانون بسیج هنرمندان، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و روابط عمومی و اموربین الملل شرکت صنعتی معدنی گل گهر برگزار خواهد شد پور محسنی رییس اداره ارشاد سیرجان گفت: این جشنواره با هدف شناسایی و هموار کردن ارزش ها و مظاهر فرهنگ مقاومت و پایداری در زندگی امروز است و اقتباس های داستانی و نمایشی از سیره و زندگی شهدا و رزمندگان استان کرمان است که که مهلت ارسال آثار تا پایان دی ماه و اعلام نتیجه داوری نهایی تا پایان بهمن ماه می باشد و اختتامیه جشنواره هم بیستم اسفند ماه سال جاری، مصادف با سالروز تولد سردار شهید قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد .
در ادامه صحبت های مسوولین اجرایی جشنواره را در مورد نحوه برگزاری جویا می شویم.
مرضیه آتشی پور، دبیر تخصصی جشنواره پویش پایداری، دانش آموخته‌ی دکتری ادبیات پایداری و مدت 9 سال است که با مراکز مختلفی که در زمینه ادبیات پایداری، مطالعات و روش‌شناسی جنگ فعالیت همکاری مستمر داشته و در حال حاضر با کانون ادبیات پایداری و اطاق فکر دفاع مقدس موسسه فرهنگی معراج اندیشه گل گهر همکاری دارد.
وی درمورد روند کلی جشنواره گفت: این جشنواره در دو سطح دانش آموزی و آزاد برنامه ریزی شده است و سعی بر آن بوده که با تمرکز بر روایت داستانی ، به شناسایی و معرفی نویسندگان مستعد و جوان استان و سیرجان پرداخته شود تا بتوان در گام های بعد برای آموزش و حمایت و در نهایت همکاری با ایشان برنامه ریزی دقیق تری داشت و در شورای سیاست گذاری این جشنواره، تصمیم بر این شد که محورها و مؤلفه های جدیدی متناسب با مسائل روز ادبیات پایداری در نظر گرفته شود.
دبیر جشنواره محورهای موضوعی تعریف شده را در جهت شناسایی و هموار کردن ارزش ها و مظاهر فرهنگ مقاومت و پایداری در زندگی امروز و روزمره دانست و گفت: با توجه به اینکه از نظر شرایط اجتماعی و روانی کنونی جامعه ما، بیش از هر چیز نیازمند همدلی عمومی و بازسازی فضای آرمانی دوران دفاع مقدس هستیم و از منظر فرهنگی به 8 سال دفاع مقدس بنگریم، یکی از بهترین راه های استمرار روحیه جهادی و مقاومت و ایثار در جامعه ، عجین کردن آن با شرایط و مسائل به روز جامعه مانند جهاد اقتصادی ، نیاز به رونق تولید و مواجهه با بحران شیوع کرونا و...است و مهم تر از آن با نگاه جذب حداکثری ،معرفی الگو هایی در عرصه های مختلف جهادی به خصوص به نسل جوان در قالب هنر و ادبیات است.
آتشی پور درباره انتخاب نام جشنواره گفت: پویش پایداری با نگاهی آینده نگر در صدد پیوند دادن هر چه بیشتر فرهنگ پایداری با زندگی روزمره و یافتن مظاهر کنونی آن است تا اینکه تنها بیانگر حفظ و یاد و گرامی داشت شهداء و فرهنگ دفاع مقدس باشد چرا که از منظر مطالعات فرهنگی، تنها وقتی آرمان و ارزشی پایدار می ماند که مرتب نوزایی داشته باشد و خودش را با شرایط کنونی جامعه باز تعریف کند.
خاکسارپور، مسوول کانون بسیج هنرمندان می گوید: یکی از رسالت های بسیج هنرمندان همراه بودن با شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه و همکار بودن برای بهبود شرایط فعلی است. نهاد بسیج هر ساله چندین همایش و جشنواره فرهنگی هنری برگزار می کند که امسال جشنواره استانی ادبیات داستانی را با عنوان پویش پایداری با هدف رواج فرهنگ دفاع مقدس و پایدار در زندگی روزمره را برگزار می کنیم .
وی در خصوص اینکه چرا محور ویژه را بر مزار حاج قاسم قرار دادیم اینگونه عنوان کرد: تلاش بر این بوده که بتوانین اشاعه مکتب و فرهنگ شهید سلیمانی را در دید هنرمندان در اذهان مردم خصوصا جوانان ترسیم کنیم و به همین منظور یک بخش را در سطح دانش آموزی قرار دادیم که در کنار این هدف بتوانیم استعدادهای هنری و نوسیندگی نسل جوان را هم شناسایی و پرورش دهیم. وی محور ویژه جشنواره را روایت مردمی از حضور در گلزار شهدای کرمان و مزار شهید سلیمانی دانست و در ادامه اظهار امیدواری کرد این جشنواره ها از سال آینده به صورت ملی و با همراهی محورهای پژوهشی با بخش آفرینش ادبی ادامه دهیم.

در همین رابطه با مهندس ایرانمنش؛ مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صنعتی معدنی گل گهر گفتگو کردیم وی در رابطه با این جشنواره اینگونه گفت: نخستین دوره جشنواره استانی پویش پایداری که اخیرا اعلام فراخوان آن در رسانه ها منتشر گردیده است، برنامه مشترکی‌ست که با همکاری روابط عمومی و امور بین الملل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیرجان و سازمان بسیج هنرمندان سیرجان برگزار خواهد شد. با توجه به نیاز مبرم جامعه امروز ما به فرهنگ پایداری و مقاومت اسلامی و تاسی از سیره و زندگی شهدا و رزمندگان و آزادگان عزیز قطعا برگزاری چنین جشنواره ای لازم و ضروری بود.

ایرانمنش در رابطه با نقش شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در اجرای این پویش اینگونه عنوان کرد: شرکت معدنی و صنعتی گل گهر همانگونه که تاکنون همراه فرهنگی سیرجان بوده است و در برگزاری تمام برنامه های فرهنگی، هنری، ادبی، مذهبی و ... مشارکت و همراهی داشته است کماکان و با قدرت این راه را ادامه می دهد و به این همراهی افتخار می کند. از همان روز اولی که ایده برگزاری این جشنواره مطرح شد کارگروهی به منظور برگزاری هرچه بهتر و باشکوه‌تر آن تشکیل شد که روابط عمومی و امور بین الملل گل گهر نیز برای هرگونه همکاری اعلام آمادگی نمود و در حال حاضر نیز بخش اعظمی از کار بر عهده روابط عمومی و امور بین الملل گل گهر هست و تمام تلاش‌مان را بکار خواهیم گرفت تا این جشنواره به بهترین و زیباترین شکل ممکن برگزار شود. لازم به ذکر است که یکی از محورهای این جشنواره نیز مربوط به جهاد اقتصادی و الگوسازی از مشاهیر پایداری در زمینه های ارتقا تولید داخلی و خودکفایی در زمینه های اقتصادی به ویژه در بخش صنعتی و معدنی می باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: طبق گاه شماری که برای جشنواره در نظر گرفته شده است، اعلام فراخوان در تاریخ 20 آبان ماه بوده است و مهلت دریافت آثار 20 دی ماه، مهلت داوری آثار پایان بهمن ماه و اختتامیه جشنواره نیز در تاریخ 20 اسفندماه و همزمان با سالروز تولد سردار دلها، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی خواهد بود. اما اینکه نحوه برگزاری مراسم اختتامیه به چه شکلی و در چه مکانی خواهد بود بستگی به شرایط و وضعیت شهرستان از نظر بیماری کرونا دارد. اگر چنانچه وضعیت شهرستان بر اساس نظر ستاد کرونای شهرستان، سفید اعلام شود و مجوز لازم برای برگزاری اختتامیه صادر گردد قطعا مراسم باشکوهی با حضور مهمانان ویژه کشوری و استانی و همشهریان عزیز برگزار خواهد شد.

حمایت های شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در مورد برگزاری جشنواره‌های فرهنگی بفرمایید؟
مدیر روابط عمومی شرکت گل گهر از حمایت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در مورد برگزاری جشنواره‌های فرهنگ گفت: همانگونه که در ابتدا گفته شد شرکت معدنی و صنعتی گل گهر همچنان به شعار گل گهر همراه فرهنگی سیرجان کاملا چایبند است و این موضوع قطعا تاکنون برای مردم عزیز و فهیم سیرجان به ویژه اهالی فرهنگ و هنر و رسانه ثابت شده است. نمونه بارز اقدامات گل گهر در حوزه فرهنگی برگزاری جشنواره بزرگ فرهنگی گل گهر هست که هر ساله با شکوهی خاص و با استفاده از توان هنرمندان بومی برگزار می گردد. همچنین برگزاری جشنواره محلات، برگزاری اولین دوره جشنواره ادبیات مقاومت، برگزاری دومین دوره جشنواره داستان آهن، برگزاری دوره های آموزشی برای نویسندگان حوزه کودک و نوجوان سیرجان، همکاری با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره تبلیغات اسلامی سیرجان جهت برگزاری مراسمات فرهنگی، هنری، مذهبی، اجتماعی و ....، برگزاری هشتمین دوره مسابقه طرح نسیم نهج البلاغه، همکاری با بنیاد شهید سیرجان و مشارکت در برگزاری یادواره های شهدای شهرستان و ... تنها بخشی از حمایت های شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در زمینه فرهنگی می باشد. البته امیدواریم هرچه زودتر با نابودی ویروس منحوس کرونا و عادی شدن شرایط شاهد رونق مجدد فعالیت های فرهنگی در سطح شهرستان و کشور باشیم.