گزارشی از وضعیت نابسامان خدمات رسانی پمپ های گاز

جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي در سيرجان از ابتداي ايجادشان تا کنون همواره با تعطيلي‌هاي دوره‌اي توام بوده‌اند! تا جايي که ديگر تعطيل بودن چند ماهه‌ي يک يا چند جايگاه سي‌ان‌جي در سيرجان امري طبيعي جلوه کرده طوري که انگار نه انگار مشکلي وجود دارد!

علت اين تعطيلي‌ها هربار موضوعي اعلام مي‌شود. مثلاً در سال‌هاي قبل يکي از جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي مدت مديدي تعطيل بود و علتش داشتن بدهي بود. در واقع مبلغ گاز مصرفي‌اش را به اداره گاز شهرستان نپرداخته بود و اداره گاز شير لوله‌هاي گازش را به روي اين جايگاه بسته بود و حتا شهردار وقت سيرجان اين نپرداختن بدهي را مورد نکوهش قرار داد..

مشکل جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي در سيرجان اما همچنان با گذشت چند سال به قوت خودش باقي‌ست. به جز اين نمونه بارها شاهد تعطيلي مدت‌دار هر کدام از جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي در سيرجان بوده و هستيم. هربار به يک دليلي. يک بار نقص فني، بار ديگر به دليل بدهي وامال آن...  همين ماه گذشته جايگاه سوخت واقع در جاده سيرجان به زيدآباد تعطيل بود. کارگرانش دليل اين تعطيلي را باز شدن مخزن‌ها و فرستاده شدن‌شان به تهران براي عيب‌يابي عنوان کردند.

جايگاه سوخت روبروي بدرآباد نيز با دلايل مشابه تعطيل است.

اين درحالي‌ست که جايگاه سوخت انتهاي بلوار قاآني نيز با مشکل خرابي دستگاه‌هايش روبروست و عملا فقط از سه پمپش استفاده مي‌کند. موضوعي که در کنار تعطيلي ديگر جايگاه‌ها منجر به ايجاد صف‌هاي بلند خودروها در جايگاه‌هاي سي‌ان‌جي شده است. صف‌هاي بلندي که گاه حوصله‌ي مردم را سرمي‌برد و حتا برخي مواقع باعث درگيري بر سر نوبت مي‌شود و در اين شرايط کرونا منجر به رعايت نشدن فاصله اجتماعي مي‌گردد. براي رعايت نشدن فاصله اجتماعي هم لازم نيست فقط در اين جايگاه‌ها سر نوبت دعوا بشود. همين که کنار دستگاه کارتخوان براي پرداخت هزينه سوخت تجمع شود، بس است. آخر اين جايگاه‌ها حاضر به دريافت پول نقد هم نيستند.

بنابراين در دوران رکود اقتصادي و افزايش بي‌کاري ناشي از بحران کرونا و با وجود گراني بنزين و هزينه‌ي کمرشکن آن بر معيشت خانواده‌ها، جايگاه‌هاي سوخت سي‌ان‌جي از اهميتي بيش از پيش برخوردار شده‌اند و بسياري از مردم به طور مستقيم درگير اين مشکل هستند. بنابراين جا داشت مسوولان شهري نه تنها پيگير راه‌اندازي دوباره پمپ‌گازهاي فعلي شوند که حتا مشوق سرمايه‌گذاري بيشتر بخش خصوصي براي راه‌اندازي جايگاه‌هاي ديگري براي سيرجان باشند. تا دست کم سي ان جي ارزان و پاک بتواند به راحتي جايگزين بنزين گران بشود.

 

 

 

اين در حالي است که پیش‌تر مهندس مير؛ رئيس شرکت نفت سيرجان ‌تعداد جايگاه پمپ گاز مايع(CNG) در سيرجان را دوازده جایگاه اعلام کرده بود. (ابتداي بلوار خليج فارس، اختصاصي خراساني روبروي پمپ خليج فارس، بلوار قائم، گمرک که زير نظر شهرداري است، روبروي گمرک، نجف شهر، پاريز، انتهاي خيابان ابن سينا، جايگاه استوار، صدرزاده) که از اين 12 جايگاه 10 جايگاه گاز مايع(CNG) را عرضه مي‌کند و فعال هستند.

وي در مردادماه به خبرنگار ما گفته بود: از تمام اين جايگاه‌هاي ذکر شده، فقط سه جايگاه دو منظوره و غيرفعال هستند؛ اين جايگاه‌ها بنزين و گاز را با هم ارائه مي‌دهند، جايگاه استوار و 2 جايگاه صدر زاده (بلوار مالک اشتر و روبروي منطقه ويژه 110) که بدليل رعايت نکردن مواردي که اداره استاندارد تعيين کرده در حال حاضر تعطيل هستند و تا زماني که موارد تعيين شده مرتفع نشود، گاز اين جايگاه‌ها قطع و اجازه فعاليت ندارند. اکنون بعد از گذشت 3 ماه کماکان این جایگاه‌ها غیرفعال هستند.

طبق گفته مهندس مير جايگاه داران بايد موانع را برطرف کرده تا به زودي گاز اين جايگاه‌ها آن‌ها وصل شود. لازم به ذکر است ظرفيت پذيرش خوردو و ارائه گاز توسط اين جايگاه‌ها پايين است و اگر هم فعال باشند، فقط يک خودرو مي‌تواند سوخت گيري کند.