گل‌گهر فاتح دربی استانی لیگ برتر فوتبال ایران؛
تیم گل‌گهر در اولین دربی لیگ برتری‌اش، مهمان مس رفسنجان بود. دربی که قبل از شروع وارد حواشی شد؛ از قصدِ در اختیار نگذاشتن هتل هیلان رفسنجان برای کاروان گل‌گهر تا معترض بودن عوامل باشگاه گل‌گهر برای انجام این مسابقه در زمین چمن مصنوعی ورزشگاه شهدای مس، در نهایت با پیگیرهای مسوولین گل‌گهر تنها هتل هیلان در اختیار گل‌گهرها قرار گرفت ولی بازی روی زمین چمن مصنوعی برگزار شد، دیداری که با 2 گل گادوین منشا با نتیجه 2 بر 0 به نفع گل‌گهر به پایان رسید.
هتل فقط هیلان/ خود کرده را تدبیر نیست
طبق گفته سازمان لیگ، مسوولین تیم مس ‌رفسنجان، باید به تیم گل‌گهرِ مهمان، داوران و ناظران یک هتل استاندارد می‌دادند، شهر رفسنجان هم فقط یک هتل استاندارد و باکیفیت دارد، هتلی به نام «هیلان»؛ سیاست باشگاه مس این است در بازی‌هایی که میزبان هستند از این هتل تحت اختیار مس، خود بهره ببرند و تیم مهمان را به محلی دیگر بفرستند، درست چند روز قبل از بازی دربی به باشگاه گل‌گهر عنوان کردند تنها کاری می‌توانیم برای اسکان تیم گل‌گهر در هتل هیلان انجام بدهیم، حضور مشترک دو تیم در این هتل است، پیشنهادی که به مذاق مسوولین گل‌گهر خوش نیامد و اعتراض شدید آنها را در پی داشت، اعتراضی که پاسخ درستی در بر نداشت، برای حل این معضل باشگاه گل‌گهر آنقدر پیگیری کرد تا درست دو شب قبل از مسابقه (چهارشنبه) کاروان تیم فوتبال مس رفسنجان مجبور شد محل اقامت خود «هتل هیلال رفسنجان» را به مقصد شهر کرمان ترک کند، تا کاروان تیم گل‌گهر در «هتل هیلان معروف» اسکان داده شود. بالاخره پس از کش و قوس‌های فراوان تیم سیرجان یک روز قبل از بازی دربی در این هتل مستقر شد. در واقع خود کرده را تدبیر نیست، گوشه‌ای از مهمان نوازی که شهر همسایه باید همان اول با رویی باز انجام می‌داد..
جدال دو تیم رده سومی و رده چهاردهمی
در هفته دوم رقابت‌های فصل بیستم لیگ برتر فوتبال، جمعه 30 آبان 99 ساعت 16:10 تیم گل‌گهر سیرجانِ رده سومی در ورزشگاه شهدای مس رفسنجان به مصاف تیم مس رفسنجانِ رده چهاردهمی رفت.
احمد بکام و گادو در روند فصل گذشته
تنها 30 دقیقه به پایان بازی مانده و دربی بدون گل در حال ادامه، احمد بکام (زنده روح) پشت ضربه ایستگاهی ایستاده و ارسالی کوتاه روی تیر یک دروازه حریف می‌کند، مهاجمی فرصت طلب چون منشا توپ را با ضربه سر وارد دروازه می‌کند تا بدین گونه قدردان «پاس‌های مهندسی بکام گل‌گهر» باشد. بازی با 1 گل به نفع گل‌گهر در حال پیگیری است، کمتر از 15 دقیقه مانده به پایان بازی، تیم مس زمانی زیادی برای جبران گل خورده ندارد، نارنچی‌پوشان پی جبران گل خورده در زمین گل‌گهر خیمه زده، پاس زمینی و بلند مدافع گل‌گهر سعید صادقی را سمت راست و مرکز زمین صاحب توپ می‌کند، یوزش بازیکنان گل‌گهر و مس بر روی دروازه نارچی پوشان، موقعیتی 3 به 5 به نفع گل‌گهر ایجاد کرده، صادقی از زمین خودی تا پشت محوطه جریمه بدون هیچ مزاحمتی توپ را حمل می‌کند، پاس زمینی پشت دفاعی زیباتر از حمل توپش برای منشا می‌اندازد، فرار 10 متری منشا و صاحب توپ شدن و گل.
دربی که گل‌گهر را به صدر جدول رساند
تیم گل‌گهر با شکست 2 بر 0 تیم مس رفسنجان در ورزشگاه شهدای مس رفسنجان از رده سوم جدول به رده اول جدول لیگ برتری رسید که معمولا در تیول تیم‌های اسم و رسم دار پایتخت و اصفهان بود؛ مس رفسنجان رده چهاردهمی هم بعد از این بازی به رده 16 یعنی قعر جدول هل خورد.
اعتراض به داوری مسی‌ها ره به جایی نبرد
گل ابراهیمی بازیکن تیم گل‌گهر، که توسط تیم داوری این بازی افساید اعلام شده بود، افساید نبود منتها قبل از زدن گل داور باید خطا روی بازیکن مس را اعلام می‌کرد، که این صحنه از چشم داورها دور ماند. گل دوم منشا که مسی روی افساید بودنش اعتراض دارند، اصلا آفساید نبود. پاس بلند، زیبا و پشت دفاع ابراهیمی و قرار گرفتن گادوین منشا در موقعیت تک به تک با درواز‌ه‌بان که دار آن را آفساید اعلام کرد، افساید نبود. با کارشناسی داوری بازی دربی مشخص شد که اعتراض و پیگیری‌های مسوولین تیم مس حرفه‌ای نبوده.
آماری که نشان دهنده برتری گل‌گهر است
تیم گل‌گهر در بازی برابر مس از هر لحاظ ، آمار بهتری از حریف به ثبت رساند، جز تعداد شوت، امید گل گل‌گهر 1/28 مس 0/47، مالکیت توپ گل‌گهر 51% مس 49%، تعداد پاس گل‌گهر 474 مس 449، دقت پاس گل‌گهر 83% مس 75%.
بله درست است آمار شوت مسی‌ها از گل‌گهر بیشتر است، گل‌گهر 9 و مس 12شوت داشتند، اما مهم این مهم تر از شوت، شوت در چارچوب است که گل‌گهر 4 شوت درچارچوب داشت و مس فقط 2 دو شوت در چارچوب.
بهترین بازیکن دربی استان
گادوین منشا بازیکن 31 ساله اهل لاگوس نیجریه با درخششی مثال زدنی، در حساس‌ترین بازی هفته دوم لیگ برتر فوتبال ایران، عنوان «بهترین بازیکن دومین دربی لیگ برتر» را بدست آورد. نمره 8/24 گادوین در بازی مس – گل‌گهر گویای این است که عنوان بهترین بازیکن برای گادو چیزی جز حق نبود، چرا که هیچ کدام از 13 بازیکن گل‌گهر حتی به نمره 8 نرسیدند، 16 بازیکنان مس هم هیچ یک حتی نتوانستند نمره 7 کسب بکنند. منشا در این بازی حیثیتی 6 شوت، 3 شوت در چارچوب، 2 گل و 1 پاس کلیدی داشت، آماری که بیانگر این است منشا قبل از شروع بازی انگیزه‌ای بالا و تصمیمی جدی برای موفقیت و درخشش را داشته.
منشا با 2 تیر 4 نشان را زد
با 2 گلی که منشا در بازی دربی زد، اول و مهمتر از همه باعث برد تیم گل‌گهر در دربی کویرنشینان شد، این 2 گل و تک گلش در بازی هفته سخت او را به صدر جدول گلزنان لیگ (آقای گل) رساند، بهترین بازیکن زمین شد و بالاتر از این بهترین بازیکن هفته دوم لیگ برتر ایران شد.
اولین کلین‌شیت دروازه‌بان سابق تیم‌ملی برای گل‌گهر
علیرضا حقیقی سنگربان تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 برزیل و تیم گل‌گهر در فصل جاری لیگ برتر، هفته دوم رقابت‌ها موفق به اولین کلین‌شیت خود شد. دروازه‎بان حقیقی فصل گذشته در نیمی از بازیهای که انجام داد کلین‌شیت داشت، یعنی در 21 دیداری که به میدان رفت، 11 بازی کلین‌شیت داشت.
با روندی که دروازه‌بان و خط دفاعی گل‌گهر در دو بازی ابتدای فصل بر جای گذاشته، به نظر اگر مشکل خاصی پیش نیاید، این دروازه‌بان رکورد کلین‌شیت فصل قبل خود را خواهد شکست.
قلعه‌نویی تقریبا به ترکیب خود رسیده
گل‌گهر با همان ترکیب اولیه که در هفته نخست برابر سپاهان صف آرایی کرده بود، وارد زمین شد. قلعه‌نویی تعویض‌ اولی که انجام داد یعنی آوردن علی قربان‌جانی به بازی به مانند بازی برابر سپاهان بود، تنها تغییر این دیدار ورود دقیقه 87 محسن کریمی به بازی بود، آن هم در «غیبت کرونایی پورعلی و رنجبری» که در بازی برابر سپاهان به عنوان یار ذخیره وارد بازی شدند.
علل برد گل‌گهر در دربی 99
جنگندگی و بازیسازی بازیکنان گل‌گهر در میانه زمین. تکنیک و سرعت خط حمله و وینگرهای گل‌گهر. اشتباهات مکرر مدافعان تیم مس، اوج این اشتباهات بر می‌گردد به عدم توانایی در مهار ضد حمله منجر به گل گل‌گهری‌ها. عدم هماهنگی خط هافبک و حمله مس. ربیعی همچون نویدکیا، تجربه قلعه‌نویی را نداشت. آرامش درون تیمی و 2 ماه تمرینات فشرده گل‌گهر. انجام بازی دوستانه با تیم هوادار تهران بر روی «زمین چمن مصنوعی شماره یک کمپ تیم‌های ملی»؛ سازگاری محیطی برای بازی دربی. انگیزه متفاوت بازیکنان دو تیم بر گرفته از بازی‌های هفته اول. رقابت تیم پر مهر گل‌گهر در تمرینات برای رسیدن به ترکیب اصلی که باعث رشد چشمگیر آنها شده.
جبران 4 تایی شدن گل‌گهر
آخرین دیداری که دو تیم گل‌گهر و مس با هم به رقابت پرداختند بر می‌گردد به 6 اسفند 97 از سری مسابقات لیگ یک در رفسنجان، دیداری که در نهایت نارنچی‌پوشان رفسنجانی با نتیجه 4 بر 1 آبی پوشان سیرجان را شکست دادند. گل‌گهر بعد از پایان این فصل به لیگ برتر صعود کرد و دیگر با تیم مس برای «جبران 4 تایی شدنش» نتوانست روبرو شود، تا این که فصل 99- 98 مس به لیگ برتر صعود کرد و در هفته دوم گل‌گهر آماده را روبروی خود دید، دیداری که «اولین دربی لیگ برتری گل‌گهر – مس» محسوب می‌شد، گل‌گهر این جدال را با نتیجه 2 بر 0 برد تا اول فصلی این تیم رفسنجانی را مس داغ کند.