اسفندیارپور عضو شورای شهر؛
يكی از مهم‌ترين ويژگی‌هايی كه يک شهر را از ساير شهرها متمايز می‌كند و تاثير زيادی بر منظر شهری دارد، آسفالت يك‌دست و مناسب معابر است و از مهم‌ترين اقدامات و وعده‌های شهرداری و شورای شهر، موضوع آسفالت خيابان‌ها و معابر شهری است. در خيابان‌های شهرما چاله‌‌های زیادی را وجود دارند. يكی از مشکلات رانندگان وسايل نقليه، عبور از این خیابان‌های ناهموار و پرچاله می‌باشد از خیابان‌ها که بگذریم سری به کوچه‌های اطراف شهر بزنیم کوچه‌هایی که با داشتن خانه‌های نوساز همچنان خاکی هستند، سالهاست گزارش‌های متعددی در رابطه با آسفالت خراب سیرجان نوشته شده و کمتر خبرنگار و رسانه‌ای را می‌شناسیم که به این مهم نپرداخته باشد البته اقدامات شهرداری در سال جدید در آسفالت برخی خیابان‌ها و کوچه‌ها را نمی‌توان نادیده گرفت اما هنوز هم کوچه آسفالت نشده زیادی وجود دارد که گلایه مردم را در بر گرفته است.

قدمت آسفالت چند تکه خیابان ها و کوچه‌ها
با آغاز فصل پاییز و زمستان که موجب خوشحالی مردم به جهت بارش باران می‌شود، این خوشحالی در سیرجان دیری نمی پاید بارش باران در حجم زیاد و مدت طولانی هر ساله مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است؛ به طوری که گاهی حتی عبور و مرور سواره و پیاده نیز با دشواری همراه شده است. این مشکلات پیش آمده ناشی از بارش باران‌های سیلابی همواره انتقادهایی را از سوی شهروندان در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است کوچه‌های خاکی که گل و لای امان مردم را می‌گیرد و کوچه‌های پرچاله که دیگر نگوییم بهتر است و نوک تیز این انتقادات همواره مورد توجه مدیریت شهری بوده و هست و برخی معتقدند که شهرداری بایستی برای رفع این موضوع اقداماتی موثرتر انجام دهد. اگرچه این انتقاد همشهریان به جا است و بایستی مدیران شهری برای حل مشکل چاره‌ای بیاندیشند، اما نمی‌توان انکار کرد در طی چند ماه گذشته شهرداری فعالیت‌های خوبی در زمینه آسفالت معابر و خیابان‌ها انجام ‌داد و اکنون هم مسوولین شهرداری می‌گویند هر خیابانی که پروژه فاضلاب در آن تمام شد آسفالت می‌کنیم و به حق هم همین طور بوده است.


مثنوی هفتاد من گلایه‌ها
‌گلایه ساکنین شهرک‌های اطراف شهر از کوچه‌ها و خیابان‌هایی که آسفالت نشده زیاد است. یکی از ساکنین شهرک مس می‌گوید: به مسوولین سیرجان بگویید که کوچه ما ۱۰ سال است آسفالت نشده و ما باید تا به کی خاک بخوریم؟ یکی دیگر ساکن شهرک مشتاق و دیگری ساکن بلوار هجرت و شهرک مهندسی است و گلایه مند. یکی دیگر می‌گوید: جای تقدیر دارد که فضای سبز بلوار قائم که سالها تاریک بود و تبدیل به پارک و پیست پیاده روی شد اما وقتی از این بلوار رد می‌شویم کوچه های اطرافش که تعداد کمی هم هستند همچنان خاکی هستند و چهره بسار بدی به آن منظره زیبا داده‌اند وی که از ساکنین این محله است می‌گوید از شهردار و مسوولین شهری عاجزانه خواهش می‌کنیم که این کوچه‌ها درا در اولویت آسفالت قرار دهند .
بعضی‌ها می‌گویند: بعد از کلی گیرودار کوچه ما آسفالت شد اما طولی نکشید که اداره آب یادش افتاد که لوله آب را درست کند آسفالت کنده شد و دیگر ترمیم نشد، کم نیستند همشهریانی که از وضعیت کوچه‌های‌شان گله دارند معابر و کوچه های منتهی به بلوار قاآنی، خیابان پرسی گاز، بلوار چمران و غیره که همیشه در راس گلایه مندی ها هستند.

مشکلات را قبول داریم و در پی رفع‌شان هستیم
در همین رابطه با مهندس یگانه؛ معاونت عمرانی شهرداری سیرجان گفتگو کردیم؛ وی عنوان کرد از ابتدای سال عزممان را جرم کردیم تا آسفالت خیابان‌ها وکوچه‌ها را تعمیر و یا بازسازی کنیم و با پیمانکار قرار داد بستیم و کار را به طور گسترده شروع کردیم و تعداد زیادی خیابان را جدول گذاری و کوچه‌‌ها را لکه‌گیری و آسفالت نمودیم. وی عنوان کرد: کوچه‌هایی وجود دارند که ترافیک بالایی دارند و ما منتظریم پروژه فاضلاب در آنها انجام شود و بعد اقدام به آسفالت آنها کنیم. یگانه از اهالی کوچه‌هایی که همچنان خاکی هستند خواست به شهرداری مراجعه کنند و بعد از تشکیل پرونده در لیست نوبت آسفالت قرار گیرند. وی عنوان کرد: لکه گیری و آسفالت تمام کوچه‌ها را در دستور کار داریم و امیدواریم تا پایان سال کار تعداد زیادی از آنها به پایان برسد.
اسفندیارپور؛ عضوشورای شهر سیرجان در این باره گفت: کیفیت آسفالت در شش ماهه ابتدای سال با آسفالت فصل سرما متفاوت است، خیلی از کوچه‌ها در زمان بارندگی مشکلات زیادی دارند و اصلا آسفالتی به خود ندیده‌اند و ما خودمان قبول داریم و لیست کوچه‌های آسفالت نشده‌ی شهر را از شهرداری خواسته‌ایم، مثل محله محیاشهر و برخی کوچه‌های خیابان وحید، شهرک نظام مهندسی، کوچه‌های بلوار قائم، شهرک سی بی جی، خیابان بسیج، خیابان حر، خیابان و کوچه‌های مکی آباد و غیره که از این موارد زیاد است. وی گفت: شهرداری در حال انجام کار است و تا الان ۶۴کوچه فقط در مکی آباد آسفالت شده است.
اسفندیار پور در ادامه گفت: باید بگویم، خیابان وحید جدول گذاری‌اش در حال انجام است، خیابان هجرت جداولش تمام شده و در نوبت آسفالت است، نواب در انتهای پروژه آسفالتش است، ابوفاضل شمالی، جنوبی و امام زاده احمد زیر سازی کامل و در نوبت است.

نمی توان معجزه کرد
اسفندیارپور گفت: نزدیک به 35 سال است که شهرداران اسبق برای اسفالت کار زیادی انجام ندادند و عمده آسفالت انجام شده متعلق به شورای پنجم و شهردار فعلی است جداولی که در برخی خیابان‌ها وجود دارد که قدمت چهل ساله دارد و پودر شده است پس نباید توقع معجزه داشت و همشهریان باید صبور باشند تا کار جلو رود البته مشکلاتی نیز وجود دارد؛ عدم وجود پیمانکار کار را کند کرده است و برخی خیابان‌ها را شهرداری درست کرد و پروژه فاضلاب تخریبش کرد.

امسال آب گرفتگی سطحی بعد از بارندگی نداریم
اسفندیارپور همچنین در پاسخ خبرنگار ما درباره آسفالت نشدن و آبگرفتگی بعد از بارندگی گفت: امسال قول می‌دهیم آب‌های سطحی بعد از نزولات آسمانی در خیابان‌های اصلی شهر را را نداشته باشیم، از این روی بلوار هجرت را به انتهای بلوار ولایت وصل کردیم و بلوار ولایت را نیز به میدان پلیس راه و آب‌های سطحی از کنار پایانه رد می‌شوند. خیابان نصیری و میدان امام خمینی (ره) چون سال‌های گذشته آبگرفتگی نخواهد داشت. در آباده خیابان تخت جمشید که مشکل اساسی ما بود رفع مشکل شد. انتهای مکی‌آباد کانالش در حال ساخت است و مشکل آب گرفتگی تقریبا حل شده است. انتهای سعیدآباد نیز به همین منوال و با اتصال انتهای ابوریحان به آباده، آب سطحی نخواهیم داشت.

آبگرفتگی چاله‌های کوچه‌ها تا آسفالت نشوند قابل حل نیستند
عضو شورای شهر سیرجان در ادامه افزود: همشهریان کوچه‌ها و محله‌هایی که درخواست آسفالت دارند بعد از تشکیل پرونده و پرداخت همیاری در لیست انتظار قرار می‌گیرند و شهرداری بعد از بستن قرار داد با پیمانکار کار را شروع می‌کند البته لازم است بگویم این کار زمان بر است، بودجه و قیر موجود است اما پیمانکار پیدا کردن بسیار سخت است. مردم باید صبور باشند شاید محله ای تا پایان سال آسفالت شوند شایدم تا سال آینده در نوبت بمانند.

آسفالت شده ها
در رابطه با آمار دقیق خیابان‌ها و کوچه‌های آسفالت‌ شده، امین صادقی؛ رییس کمیسیون بودجه شورای شهر سیرجان گفت: از ابتدای سال 99 نزدیک به 50 خیابان و بلوار اصلی شهر را آسفالت و در برخی جاها مانند بلوار مکی آباد، خیابان های وحید، نواب و ابوفاضل نیز تا چند روز دیگر کلید خواهد خورد.
امین صادقی در ادامه افزود: ۱۲۰پرونده از سوی همشهریان تکمیل و با پرداخت مبلغ همیاری در دستور کار قرار گرفتند و چند روز گذشته نیز با پیمانکار جدید جهت آسفالت این ۱۲۰مورد قرارداد بسته شده است که اتمام پروژه ها اسفند امسال است .
وی اظهار داشت: اگر تا پایان سال پرونده‌ای کامل شود به پیمانکاری دیگر سپرده می‌شود و آسفالت نشدن کوچه‌ها به دلیل کم کاری همشهریان در تشکیل و‌ تکمیل پرونده است وگرنه هیچ پرونده‌ای در نوبت نداریم و پیمانکار همه پرونده‌ها مشخص شده است و انشا الله سطح بالایی از معابر اصلی و کوچه‌ها تا انتهای سال جاری آسفالت خواهند شد.
سخن تازه: با توجه به صحبت‌های این دو عضو شورای شهر و شهردار امیدواریم تا پایان سال کوچه ها و خیابان‌هایی که آسفالت نشده‌اند