گزارش سخن تازه از مشکلات روشنایی معابر شهری
معظمه صادقی : نبود نور یعنی تاریکی، تاریکی یعنی منبع جرم و جنایت و موجب برخی حوادث ناگوار، اکنون تاریکی استتار خوبی برای سارقین، به لطف اداره برق فراهم شده است. این روزها هیچ رسانه ای نیست که شکایت مخاطبش عدم روشنایی شهر نباشد. روشنایی، همان عنصری که زیست شبانه یک شهر به آن وابسته است که اگر نبود زیر پوست شهرها زیستن شب هنگامی نبود. به دنبال علتی برای معلول تاریکی شهرمان گشتیم که حال در قالب گزارشی پیش روی شماست.
روشنایی، عامل نامنی فضای شهر در شب
امنیت یکی از نیازهای ضروری انسان است و به اذعان منابع مختلف، نیاز به تأمین امنیت در ساعات شبانه، بسیار بیشتر از روز بوده و زمینه های الزام جهت بروز رفتارهای مجرمانه نیز شب هنگام فراهم تر می شود بخش عمده‌ای از درک هویت شهر، وابسته به نورپردازی فضاهای شهری‌ست که از طریق آن میتوان به خوانایی شهرکمک کرد و به ایمنی فضاهای شهری افزود، به شهر رنگ و تعلق داد و در نهایت، شهری جذاب و امن برای شهروندان ایجاد کرد.
قیاس مع الفارق روشنایی با مرکز استان
اگر شب هنگام دوری در شهر کرمان بزنید به یقین متوجه می شوید شهرمان از نظر روشنایی به چه میزان عقب است و همیشه هم داعیه دار مرکز استان شدن را داریم. سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرمان به درستی الزام عنصر نور در زیباسازی شهر را درک کرده است و با الهام از نورپردازی دیوار های نوری کلان شهرها، روشنایی شبانه شهر کرمان را لطافت بخشیده است. هوشمند شدن روشنایی نورپردازی شهر کرمان در سال ۹۷، نورپردازی های بوستان ها خیابان ها و پارک ها فقط قسمتی از این زیبایی منظر شهری است و نگارنده بارها از طریق همین رسانه به بابک سعیدی، رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری اشاره کرده است که اگر در بحث زیبا سازی ذوق و قریحه نداریم لااقل مقلد خوبی باشیم.
ورودی شیراز تاریکی نگران کننده ای دارد ‌
باتوجه به موقعیت خاص شهر سیرجان که بعضا شهر دروازه ها اطلاق می شود، سروش نیا شهردار سیرجان گفت: ورودی جاده بندر عباس و کرمان دو تقاطع غیر هم سطح در حال طراحی و اخذ مجوزات لازم می باشد که پس از اتمام طراحی، تشریفات مناقصه برگزار خواهد شد. گفتنی است در حال حاضر دو ورودی یاد شده اگر چه نورپردازی قانع کننده ای ندارند، تاریک هم نیستند اما ورودی شیراز به طور نگران کننده ای تاریک است که این امر باعث حوادثی می شود. به گفته سروش نیا؛ ورودی جاده شیراز به علت اجرای پروژه فاضلاب، اصلاح هندسی و اجرای میدان اجرا خواهد شد.
اداره برق تعلل می کند
سلمانی زاده کرانی مدیر برق شهرستان سیرجان می گوید: بلوار ورودی سیرجان - شیراز به دلیل اینکه هنوز این میدان و روفوژ آن توسط شهرداری اجرا نگردیده است و تا وقتی ساخته و جدول گذاری نشود نمی توان برای روشنایی آن فکری کرد.
وی در ادامه گفت: از وضعیت ساخت میدان اطلاع گرفتیم که به گفته شهردار طرح اصلاح هندسی بلوار آیت الله هاشمی رفسنجانی یا همان ورودی شیرار توسط مشاور ترافیک شهرداری تهیه و تایید شورای ترافیک شهر رسیده است، برآورد اجرای پروژه تهیه و جهت انتخاب پیمانکار از طریق برگزاری مناقصه در دست اقدام می باشد. لازم به ذکر است تعلل هر دو ارگان مربوطه و از روی آرامش جلو بردن پروژه های این چنینی با جان و مال مردم بازی کردن است که متاسفانه هیچ یک از ارگان های مربوطه مطالبه گر حق مردم نیستند و هر یک منتظر عملکرد دیگری است.
سرقت کابل برق بهانه خوبی برای خاموشی
با این حال طبق گزارش میدانی که انجام دادیم روشنایی اکثر کوچه ها و خیابان های شهر تاریک است. پس از انتقال گلایه های به حق مخاطبین سخن تازه به سلمانی زاده؛ مدیر برق شهرستان سیرجان، او درخصوص ناراحتی مردم به خبرنگار ما گفت: تامین روشنایی پارک ها و پیادروهای حاشیه پارک ها در حوزه کاری شهرداری ها است و خیابان هایی چون خیابان پوریای ولی و خیابان های مشرف، کوچه های تاریک شهر حتما براساس برنامه زمان بندی توسط همکاران روشنایی و اعلام مشکل حتما اصلاح و خبررسانی خواهد شد. وی افزود: بلوارهای اصلی و خیابان ها با توجه به ارسال وسایل تعمیرات از ستاد شرکت در حال رفع خاموشی هستند و بعضی از بلوار مانند بلوار پردیس دانشگاه آزاد به طرف مسکن مهر نجف شهر، بخشی از بلوار سید احمد خمینی ، بلوار فاطمیه ، بلوار ولایت وغیره که درسال گذشته سرقت کابل داشتند با ۱۰۰۰۰ متر کابل خود نگهدار هوایی انجام و روشن شدند و درحال حاضر حدود ۹۰۰۰ متر بلوار خاموش داریم که به دلیل سرقت کابل زمینی تاریک اند از جمله بلوار شاهد کمربندی، بلوار زندی نیا و بخشی از بلوار سید احمد خمینی روبروی پیام نور که در حال عقد قرارداد با پیمانکاران طرح می باشیم که به محض عقد قرارداد، حتما اجرا خواهند شد و همینجا از مشکل خاموشی به وجود آمده از مردم عذر خواهی می کنیم. وی افزود: امیدواریم به یمن کمپ ترک اعتیاد ماده۱۶ و کاهش بیماران وابسته به مواد مخدر، خرده سارقین کمتر شده و دیگر شاهد سرقت کابل ها و تاریک شدن معابر شهر نباشیم.
شهرنور، تاریک
سلمانی زاده در خصوص خبر شهر نور شدن سیرجان در اوایل مهر ماه سال جاری توسط رسانه ها و اجرا نشدن آن اینگونه گفت: دراجرای پروژه شهر نور مقرر گردید که شهرداری وگل گهر هر کدام 10 میلیارد تومان جهت خرید وسایل روشنایی دستک و چراغ ال ای دی هزینه نمایند که با بسیج همه امکانات بالابر و نیروها از کل شرکت توزیع جنوب و شهرستان های دیگر امور برق اقدام به اصلاح روشنایی و تعویض چراغ ها نماید که تاکنون این وسایل در اختیار اداره برق قرار نگرفته که به محض دریافت وسایل، کار شروع خواهد شد.
تعلل اداره برق در روشنایی معابر
سخن تازه: با این اوصاف، اینگونه که پیداست باز هم وعده های سر خرمن مسوولین در زمین سازمان های مربوطه پاسکاری می شوند و فقط اندازه خبری خوش و کوتاه برای مردم شهرم دلخوشی داشته است. و به گفته سلمانی زاده قرار بر این بوده است که علاوه بر ۲۰میلیارد بودجه تخصیص شده توسط گل گهر و شهرداری اداره برق نیز موظف به جذب دو میلیارد نیز بوده است که اینگونه مشخص است اتفاقی صورت نگرفته است و با همان هم شروع به کار نکرده است. شاید اداره برق همان گونه که از نامش پیداست پیگیری بیشتری انجام می داد الان اکثر کوچه ها و خیابان ها و باوارهای اصلی سیرجان خاموش نبودند و این بهانه های رییس اداره برق سیرجان فقط شانه خالی کردن از زیر با مسوولیت است.