از همان ابتدای طرح قرنطینه آبان ماه و قوانین منع تردد برای شهر های با وضعیت قرمز و نارنجی بحث های زیادی پیرامون جزییات این طرح ها مطرح گردید.مشاغل مختلفی که مجبور بودند هر روز در حومه شهرستان ها مشغول به کار شوند و شب هنگام به شهرشان باز گردند.یکی از این مشاغل پرسنل شرکت معدنی صنعتی گل گهرهستند. کارکنان این شرکت معدنی و صنعتی برای حضور در محل کار خود در سایت باید هر صبح بروند و شب بازگردند.اما این کارکنان زحمتکش باید جریمه ای چند صد هزار تومانی هر روزه بپردازند.
«مالک محترم خودرو به شماره انتظامي ایران ___ در اجرای مصوبات ستاد ملي مقابله با کرونا و محدوديت های عبوری ايجاد شده،تخلف تردد شما در محور گل گهر - سيرجان در تاريخ 1399/09/24 در ساعت 14:5:22 ثبت و در حال بررسی می باشد. پليس راهور ناجا» این تنها یکی از چند متن پیامک شده شکایت های مردمی ب هفته نامه سخن تازه است.
لذا سخن تازه به صورت اختصاصی به این موضوع پرداخته است که صحبت های مسوولین مربوطه را پیرامون این مشکل در ادامه می خوانید.
تاکید بر استفاده سرویس شخصی افراد پر خطر
به نقل از سازمان بهداشت جهانی بیماری کرونا می‌تواند از طریق قطرک‌هایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا یا ناقل به ویروس کووید-۱۹ به اطراف پخش می‌شود، به دیگران نیز سرایت کند. این قطرک‌ها بر وسایل و سطوح اطراف فرد ناقل پخش‌ می‌شود.
سپس سایر افراد با دست زدن به این وسایل یا سطوح آلوده و لمس چشم ها، دهان و بینی، به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند. همچنین امکان ابتلا از طریق تنفس قطرک‌های ناشی از سرفه یا بازدم فرد مبتلا ویا ناقل به کووید-۱۹ نیز وجود دارد. به همین دلیل، مهم است که از فرد مبتلا و یا ناقل به کووید-۱۹ ‌‌ حداقل ۱ متر فاصله بگیریم در همین راستا پروتکل ویژه رفت و برگشت کارکنان از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا به این شرح است:
در صورت امکان حذف سرویس‌های ایاب و ذهاب و استفاده از خودروهای شخصی برای جابجایی در صورت فعال بودن سرویس ایاب و ذهاب کارکنان در خودرو سواری و بدون احتساب راننده حداکثر سه نفر باشد. و در صورتی که از ون، مینی بوس و اتوبوس استفاده می شود با چیدمان سرنشین به صورت ضربدری و حداکثر ۵۰% درصد ظرفیت، برای جابجایی کارکنان استفاده شود.
علی ایحال می دانیم که مدت ۴۵دقیقه با سرویس های عمومی در مسیر گل گهر- سیرجان حتی با رعایت پروتکل های یاد شده بازهم برای افراد پر خطر جامعه نیز خطرناک است و عقل سلیم حکم می کند این افراد در جهت سلامتی خود و جامعه به تاکید ستاد ملی مقابله با کرونا حتی الامکان با خودرو شخصی عبور و مرور کنند.
اصل خبر، فرعی ندارد
محمد صادق بصیری؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان به نقل از خبرگزاری ایسنا ابتدای شروع طرح ممنوعیت تردد کرونایی گفته است ؛ در ۱۶ ورودی استان پلیس راهور مستقر است و به خودروهای پلاک غیربومی در خصوص شرایط کرونایی استان و منع ورود به شهر کرمان براساس مصوبه ستاد ملی کرونا تذکر داده می‌شود. همچنین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان کرمان؛ سرهنگ یوسف نجفی نیز در همان برهه از زمان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در راستای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و به منظور پیشگیری از انتشار ویروس کرونا تردد خودروها با پلاک غیر بومی در استان کرمان ممنوع است گفت: منظور از پلاک غیر بومی پلاک دیگر استان ها و حتی پلاک شهرستان های تابعه استان کرمان است و پلیس رانندگان متخلف را ۵۰۰ هزار تومان جریمه می کند.
حمل و نقل گل گهر مشکلی ندارد
روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در رابطه با سرویس های رفت و آمد کارکنان و ضوابط آن در روزهای طرح منع تردد به سخن تازه گفت: طبق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تمامی پلاک های بومی منعی در جهت تردد برای آمدن به گل گهر ندارند و برای پلاک های غیربومی که تعدادشان زیاد نبود، طبق فراخوانی از همکارانی که قصد رفت وآمد باخودرو با پلاک غیر بومی دارند خواسته شد جهت هماهنگی به مدیریت رفاه، نظارت حمل و نقل گل گهرمراجعه کنند و نامه تردد مورد تایید ستاد مقابله با کرونا شهرستان و پلیس راهوار شهرستان را دریافت کنند.
این مقام مسوول افزود: همچنین با افزایش تعداد اتوبوس ها و اعمال ضرورت استفاده پنجاه درصدی از سرویس های مورد نظر پروتکل های ستاد ملی را رعایت کرده ایم.
جرایم اصلاحیه می‌گیرند
سرهنگ امین پاک ایزدی نیز در رابطه با جرایم پلاک های بومی این مسیر پر تردد گفت: این جرایم باید بررسی شوند و در صورت تایید پلاک بومی، هفته آینده بعد از تمام شدن طرح با مراجعه به راهنمایی و رانندگی واقع در بلوار سید احمد خمینی قابل اصلاح هستند.
جرایم اشتباه حذف می شوند
بعد از کلی پرس و جو به این نتیجه رسیدیم که همه ی راه ها به پلیس راه ختم می شود، لذا طی تماسی با سرهنگ مهدی سلیمی؛ فرمانده پلیس راه شهرستان سیرجان داشتیم، وی پاسخ داد: دوربین های جاده ها به شبکه ی ناجا متصل هستند و در دست پلیس راه نیستند.
پیام های ارسالی به همشهریان دال بر قطعیت صدور برگ جریمه نیست و همانطور که در پیامک درج شده است "در حال بررسی است" در صورت تایید جریمه، همشهریان با مراجعه به راهنمایی رانندگی می توانند اصلاحیه بگیرند و جرایم به اشتباه ثبت شده حذف می شوند.
پلاک بومی و غیربومی موظفند نامه تردد بگیرند
اما سید رحیم رضوی نسب؛ معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری سیرجان در این رابطه نیز از ضرورت نامه برای پلاک های بومی مضاف بر پلاک های غیر بومی اظهار داشت: ابتدای این طرح از پلاک های شخصی (به دلیل شلوغ بودن مسیر ذکر شده پلاک بومی و غیر بومی فرقی ندارد) متقاضی خواسته شد که از شرکت های مربوطه نامه ارجاع به فرمانداری ویژه بیاورند و در صورت داشتن نامه تردد احیانا اگر جریمه شدند قابل اصلاح است.