در نشست شورای پپیشگیری از وقوع جرم شهرستان مطرح شد:
شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان سیرجان با موضوع پیشگیری از خشونت با سخنرانی دکتر قویدل، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان کرمان برگزار شد. این نشست ۱۰ صبح روز گذشته (سه شنبه) در سالن کنفرانس فرمانداری سیرجان برگزار شد و طی آن دکتر قویدل از راهکارها، برنامه‌ها و دستورالعمل‌های جامعه شناسی شده برای پیشگیری از وقوع انواع جرم و انواع خشونت، پرده برداشت. سخنان قویدل رنگ و علم داشت و در مقابل حرف‌های مسوولان میزبان او در واکنش به برنامه‌های ارائه شده ترکیبی متناقض‌نما از باور و تجربیات شخصی.
اما به گفته‌ی قویدل در سال ۹۶ در کشور ۱۲۵۰ پرونده مرتبط با خشونت بوده است.
او در حضور تنی چند از مسوولان فرهنگی شهرستان مثل رییس آموزش و پرورش بر نقش پررنگ مدارس و دانشگاه در کاهش خشونت تاکید کرد و از لزوم آموزش مهارت ارتباط بدون خشونت با دیگران، بخشایندگی و صبر گفت.
آموزشی که البته طبق برنامه قرار است به حیطه‌ی صنوف و دیگر بخش‌های جامعه هم کشانده شود تا بلکه شاهد کاهش جرم‌های خشونت‌زایی مثل قتل، نزاع، زورگیری، همسرآزاری، کودک‌آزاری، سالمندآزاری و‌‌‌‌.‌.. باشیم.
بازدید از خانواده‌های صدمه دیده از خشونت خانگی و افراد خشونت دیده برای ارائه‌ی خدمات مددکاری و روان‌درمانی از دیگر برنامه‌های قوه قضاست که نشان از عزم جدی برای یک رفورم دارد.
در مقابل ولی در همین نشست دغدغه‌های مسوولان محلی پیرامون نجس و نجسی می‌چرخید!
در حضور دادستان، فرماندار و سایر مسئولان شهرستان ، دکتر سپهری رییس دادگستری سیرجان، افزایش خشونت را بی ارتباط با تغییر سبک زندگی جامعه ندانست: "در سیرجان پرونده داریم در همین دادگاه‌ها که طرف با خانواده‌ش مشکل داره. به خانواده‌ش نمی‌رسه و براشون وقت نمیذاره و و کل وقت و هزینه‌اش رو گذاشته برای سگش. که حالا قدیم می‌گفتیم نجسه ولی الان مرتب شست و شوشان می‌دهند و می‌گویند تمیز است"
و دغدغه فرمانده نیروی انتظامی سیرجان که از تولید ، توزیع و مصرف مشروبات الکلی نالید و نقشی که نوشین این مایع به گفته ایران ‌نژاد ؛"نجسی" بر افزایش چشمگیر خشونت و جرایم منجر به آن در سبرجان دارد.
ایران‌نژاد اما به تجربه از کافی نبودن برخی مجازات‌ها برای پیشگیری از تکرار جرم سخن گفت و اینکه زندان برای خیلی از مجرمان تبدیل به استراحتگاه شده.
ولی دغدغه‌ی دیگر فرمانده پلیس در خصوص نگهداری از سلاح گرم بسیار به جا بود زیرا در همین جلسه فرمانده نیروی انتظامی سیرجان از افزایش استفاده از سلاح گرم انتقاد کرد.
ایران‌نژاد گفت: در نزاع‌ها استفاده از اسلحه گرم رایج شده. اسلحه گرم مجوز دار را می‌گویم ها! قانون باید در این زمینه بیشتر سخت بگیرد. هم برای مجوز و هم برای نحوه نگهداری و اینکه آن را دست کسی ندهیم، قوانین سفت و محکمی مصوب کتد
ایران‌نژاد خبر از دو سه مورد درگیری مسلحانه در چند هفته اخیر در سیرجان داد و گفت: در این شیوه خشونت بیشتر به شکل تخریب بروز پیدا می‌کند ، هرچند قتل با سلاح گرم هم داشته‌ایم.