تهیه انواع روغن‌های خوراکی برای مصرف کننده به یک چالش تبدیل شده و مردم برای تامین روغن خوراکی در به در تلاش می‌کنند تا بتوانند در حد رفع نیاز آن را خریداری کنند اما این تلاش‌ها چندان به نتیجه نمی‌رسد و به هر واحد صنفی یا فروشگاه‌های کوچک و بزرگ مراجعه می‌کنند، خبری از روغن نیست. چرا که بسیاری از فروشگاه‌ها، روغنی برای عرضه نداشته و اگر در جایی هم روغن برای مصرف کننده در دسترس قرار بگیرد باید دو یا سه برابر قیمت آن را پرداخت کنند! گزارش‌های میدانی حاکی از این است که برخی از واحدهای صنفی همچنان با معضل کمبود روغن در قفسه‌ها مواجه هستند. برخی مغازه‌داران برای خرید روغن شرط می‌گذارند و به خریدار می‌گویند "باید یک کارتن ماکارونی یا تاید یا تن ماهی از فلان مارک بخری تا روغن هم بدهیم". اکنون این وضعیت به فروشگاه‌ها و هایپر مارکت‌های معروف بزرگ شهر هم کشیده شده. در همین حین تعدادی از افراد و اصناف نیز اقدام به احتکار این کالای اساسی کرده‌اند!
حال این سوال پیش می‌آید که بعد از کمبود فراورده‌های شیر و بالا رفتن قیمت آن‌ها، آیا نوبت به روغن رسیده؟
عامل کمبود روغن در بازار چیست؟
چه عاملی باعث شد که روغن در قفسه برخی فروشگاه‌ها پیدا نشود؟
در حالی که انتظار می‌رفت این مشکل خیلی زود با راهکارهای مسوولان مرتفع شود اما همچنان بعد از گذشت یک ماه ادامه دارد.
در همین رابطه با مدیر اداری شرکت فریکو که تنها کارخانه تولید فراورده‌های روغنی در سیرجان است، صحبت کردیم.
مدیر اداری شرکت فراورده‌های روغن سیرجان در این رابطه می‌گوید: "مشکل کمبود روغن در تمام کشور مطرح است و مختص سیرجان نیست" به گفته‌ی وی؛ توجه به اینکه مرکز پخش روغن فریکو در تهران است و با توجه به عرضه و تقاضای شهرستان، تنها به واحدهایی که کد اقتصادی دارند فروخته می‌شود. او در پاسخ به اینکه با توجه به کمبود روغن در سیرجان شرکت فریکو چرا عرضه روغن را افزایش نمی‌دهد، گفت: "خرید و تولید و عرضه روغن تولیدی در شرکت فریکو تحت نظارت اداره صنعت معدن تجارت است و این اداره بر اساس تقاضای  فروشندگان حواله خرید را صادر و در اختیار فروشندگان قرار می‌دهد."
مشکل کمبود روغن نداریم
 گرچه کمبود روغن مشکلی سراسری و کشوری اعلام می‌شود اما با توجه به خبری که چندی پیش درباره کشف انبارهای احتکار این کالا در سیرجان توسط اداره صنعت، معدن و تجارت منتشر شد، توقع می‌رفت مشکل کمبود روغن نیز برطرف شود اما این چنین نشد! چرا؟ همین پرسش را با محمدرضا خواجویی رییس اداره صنعت و معدن سیرجان در میان می‌گذاریم. خواجویی می‌گوید:
"همین طور که گفتید مشکل مختص خود سیرجان نیست و شهرستان‌های دیگر هم با این مشکل روبرو هستند. خوشبختانه با ورود وزیر صمت جناب رزم‌حسینی، مشکل حل شده. واحدهای تولید دارند روغن را تولید می‌کنند و در سطح عرضه در حال توزیع است. خوشبختانه استان کرمان در چند کالای اساسی استان معین است. استانی‌ست که ذخیره‌سازی می‌کند.
مخازن روغن در خود سیرجان داریم. کمبودی در خصوص روغن نداریم."
خواجویی در پاسخ به این سوال که پس دلیل عرضه نشدن روغن چیست، پاسخ می‌دهد: "برخی عرضه کنندگان دارند سواستفاده می‌کند. دو واحد عمده فروش در سیرجان ۳۷۰۰ بطری را احتکار کرده بودند. بازرسان اداره مراجعه کردند، به بازرسان گفتند روغن نداریم‌ اما ۳۷۰۰ بطری کشف شده و طبق دستور تعزیرات حکومتی قرار بر توزیع شد. مکان‌های توزیع این کالا را هم از طریق رسانه‌ها اعلام خواهیم کرد."
وی همچنین افزود: "به خاطر کاهش پدیده واسطه‌گری و جلوگیری از افزایش قیمت این کالا، عرضه روغن‌های احتکاری کشف شده تنها در چند فروشگاه انجام خواهد شد و برای رعایت فاصله اجتماعی نیز روغن‌ها را در محیط‌های سربسته عرضه نخواهیم کرد."
رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان در پاسخ به این سوال که خود سیرجان کارخانه تولید روغن مایع گیاهی دارد و به نظر مشکل کمبود روغن منطقی‌ نیست، گفت: "این کارخانه‌ها یک رسالت ملی دارند. فریکوی سیرجان، گلناز کرمان و..‌. باید کل کشور را پوشش بدهند. با این حال هر موقع ما با فریکو هماهنگ کردیم، خارج از سهمیه هم در سیرجان کالارسانی کرده اند. اما اینکه بگوییم اولویت فریکو سیرجان باشد، نه‌. توزیع این شرکت سراسری‌ست."
وی درباره تفاوت قیمت حک شده بر محصول و قیمتی که فروشندگان بر اساس محاسبه نرخ روز کالا را عرضه می کنند، نیز توضیح داد: " ما فاکتور معتبر خرید را بررسی می‌کنیم. بازرسان فاکتور معتبر مهر شده برای‌شان ملاک است."
 خواجویی در پایان ضمن سپاسگزاری از حمایت‌های مسوولان عالی‌رتبه شهرستان از مردم خواست مطالبه‌گر باشند و گزارش هرگونه گران‌فروشی و احتکار را با تماس به تلفن ۱۲۴ گزارش بدهند‌.