از اولین تصمیم الحاق روستاهای سیرجان به نیریز، سال ۱۳۷۲ اولین طومار اعتراضی مردم روستاهای سیرجان به وزارت کشور بیش از ۲۵ سال می گذرد (یعنی دولت هاشمی دولت خاتمی دولت احمدی نژاد دولت روحانی.) اوج درگیری ها سال ۱۳۷۸ بود مردم معترض منطقه مجبور شدند گروه گروه به وزارت کشور و مجلس شکایت برند. عده‌ای از زنان و مردان از سوی شهرستان نیریز بازداشت و زندانی شدند.
هنوز مردم این روستاها در شعله آتش بی تدبیری مسوولان می سوزند مشکلات مردم این روستاها روز به روز افزون می گردد. حاکمیت دوگانه به سرگردانی مردم در حل مشکلات افزوده است.
خدمات مخابراتی این روستاها از طرف نی ریز تامین می شود شوربختانه امروز با مشکل ارتباطی و مخابراتی روبرو هستند. نه همراه اول نه ایرانسل، اینترنت را پشتیبانی  نمی‌کنند، مردم در دوران کرونا جهت تحصیل فرزندان با مشکلات زیادی روبرو هستند. سال‌ها پیش آب منطقه‌ای سیرجان بدون هیچ درایت و مقاومتی پرونده‌های آب موتور پمپ های کشاورزی روستاهای سیرجان را به استان فارس منتقل کرد.
گل گهر که از سالهای ۱۳۴۸ چاه آب مصرفی خود را در منطقه حفر کرده بود، نیاز به مجوز از استان فارس دارد. برق رسانی به روستاها که در سالهای ۱۳۷۸ با حضور همزمان دو شهرستان سیرجان و نیریز آغاز شد. با بازداشت و مصادره اموال برق شهرستان سیرجان، نیاز برق رسانی توسط شهرستان نی ریز انجام گردید اما مردم روستا جهت توسعه فعالیت های روستایی شدیدا به برق سه فاز نیاز دارند.
 بعد از تلاش های مردم و مسوولان سیرجان پس از بیست سال ازشروع اختلاف مرزی مجدداً این روستاها به سیرجان ملحق شدند شوراها و دهیاری ها رسماً در سیرجان آغاز به کار کردند اما به سبب عدم پیگیری گروه‌های کارشناسی تقسیمات کشوری در وزارتخانه و استان و شهرستان مشکلات همچنان پابرجا ماند و از نظر سیستم اداری آب از آب تکان نخورد مردم مضطرب زندگی روزمره‌شان، در این سال های اختلاف مرزی خدمات آموزش و پرورش، شرکت تعاونی عشایری، آب روستایی به فعالیت خود از طرف سیرجان ادامه دادند. دستگاه قضایی و امنیتی که مدتی بلاتکلیف بود رسماً به شهرستان سیرجان واگذار شد و امنیت حاکم گردید.
 جاده های روستایی شدیداً نیاز به آسفالت و مرمت دارند. سختی تردد در این روستاها کار و فعالیت کشاورزی و دامداری را مختل کرده است جهت توسعه دامپروری و کشاورزی مردم این روستاها نیاز به مجوزهای قانونی دارند.
اخیراً اسناد و املاک منطقه در سیستم اسناد و املاک نیریز فارس تعریف شده‌اند، مردم سرگردان اسناد ملکی خود هستند سوابق اسناد ثبتی در سیرجان می باشند و هیچ گونه سابقه‌ای در شهرستان نیریز موجود نیست.
منابع طبیعی شهرستان سیرجان جهت مجوز های قانونی فعالیت در این روستاها فقط با اداره ثبت سیرجان همکاری می کند چرا که این روستاها تک به تک از سالهای ۱۳۲۸ در سیرجان ثبت داده شده‌اند. با روی کار آمدن سیستم یکپارچه ادارات مردم این روستاها به سبب حاکمیت دوگانه قادر به زندگی نیستند و با مشکلات تاریخی و کنونی زیادی روبرو هستند، محیط زیست و منابع طبیعی جهاد کشاورزی و دامپزشکی سیرجان در صورتی می توانند همکاری کنند که اداره‌ی ثبت پای کار باشد.
عدم توسعه روستایی فعالیت های دامپروری صنعتی و کشاورزی مدرنیزه و عدم توجه به صنایع دستی سبب مهاجرت مردم این روستاها به شهرستان سیرجان شده است، خطری که مسوولین سیرجان باید جدی بگیرند.
رشد جمعیت و بیکاری جوانان تحصیل کرده‌ی این روستاها را نباید نادیده گرفت. آتشی که سال‌ها چشم طمع مسوولین شهرستان نیریز به معدن سنگ آهن گل گهر دوخته‌اند. دامن مردم را گرفته است. نکته قابل توجه در این است که فقط پشتکار و جدیت استاندار کرمان و فرماندار سیرجان و نماینده شهرستان در مدت کوتاه عمر دولت روحانی شاید گره‌ای از مشکل بگشاید و الا این مشکلات به یادگار به دولت بعدی منتقل خواهد شد.