معظمه صادقی نژاد: به گفته‌ی مسوولان درمانی کشور اجرای محدودیت‌های شبانه در زمینه کاهش آمار ابتلا و جلوگیری از تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی، بسیار موثر بوده است و به دنبال اعمال محدودیت های شدید از ابتدای آذر ماه تا کنون روند تلفات روزانه بر اثر کرونا در کشور کاهش چند صد نفری داشته است. علیرضا رییسی؛ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد:‌ در حال حاضر شهر با وضعیت قرمز کرونا نداریم و ۳۳۰ شهر زرد و ۱۰۸ شهر نارنجی هستند که امیدواریم این شهرهای نارنجی نیز به مرور به سمت وضعیت زرد حرکت کنند و میزان ابتلا و بستری در شهرهای مختلف کمتر شود. اینگونه که اخبار حاکی است با توجه به کاهش آمار مبتلایان و متوفیان روزانه مرتبط با بیماری کرونا و آخرین مصوبات جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا، خوشبختانه تعداد زیادی از شهرهای کشور از گروه نارنجی به زرد تغییر یافتند. بر اساس محدودیت‌های اعلامی ستاد ملی کرونا، ورود خودرو‌ها به شهر‌های نارنجی  و خروج از این شهر‌ها، همچنان ممنوع است. اما اگر این روزها به پلیس راه سیرجان مراجعه کنید متوجه ازدحامی جهت گرفتن مجوز عبور و مرور به شهرستان های مجاور و غیر مجاور می شوید. تا چند روز گذشته این مجوز ها از سوی فرمانداری ویژه صادر می شد که به دلیل بزرگتر بودن فضا و داشتن نیروی بیشتر فرمانداری این ازدحام دیده نمی شد. در حال حاضر به گفته روابط عمومی فرمانداری ویژه سیرجان و نیز رییس پلیس راه سیرجان صدور مجوزها به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا و بخشنامه استانداری بر عهده پلیس راه می باشد.
در پی این ازدحام با سرهنگ سلیمی رییس پلیس راه سیرجان تماس گرفتیم وی چنین گفت: مکان پلیس راه کوچک و محدود است تعداد نیروهای ما برای صدور روزانه ۳۰۰ الی ۴۰۰مجوز اندک است و این که صدور برعهده‌ی پلیس راه گذاشته شده کار بسیار اشتباهی بوده است. وی گفت: تمام تلاش‌مان را می کنیم که در این صف‌های طولانی فاصله یک‌متری رعایت گردد و درخواست اضافه کردن نیرو را نیز به ستاد مقابله با کرونای شهرستان داده ایم. سلیمی افزود: تا حتی الامکان سعی داریم از صدور مجوز به مقصد بندرعباس جلوگیری کنیم و بدون گواهی پزشکی امکان پذیر نیست. همچنین برای صدور مجوز برای شهرهای دیگر نیز ملاک نیازهای مهم و ضروری مردم می باشد.
طی بازدید سهراب بهاالدینی فرماندار سیرجان از پلیس راه قرار شد تعدادی نیرو به این مجموعه اضافه گردد و درب حیاط محل مراجعه ارباب رجوعان باشد تا از فضای حیاط برای رعایت فاصله اجتماعی استفاده گردد.
حال نظر نگارنده این است که چرا ستاد ملی کرونا لباسی سر خود می دوزد که به تن شهرستان ها تنگ است؟ آیا یک پزشک هم برای همه بیماری ها یک نسخه بنویسد جوابگو است؟
چرا در جزییات اجرایی طرح های مربوط به ستاد کرونا خود شهرستان ها دخیل نمی شوند؟ اگر فرماندار و یا استاندار از ستاد کل درخواست کنند صدور مجوز بر عهده فرمانداری ویژه باقی بماند آنها زیر بار نمی روند؟ ویا اگر خودمختار همان روند قبل اجرا گردد اتفاقی خواهد افتاد؟ امیدواریم صف۴۰۰نفری صدور مجوز خروج از شهرستان منجر به صدور گواهی فوت هیچ یک از همشهریان ما نشود.