با بیشتر شدن سرقت‌ها خصوصا در سیرجان عاقلانه ترین راه ممکن برای نگه داری سرمایه ی افراد در دوران رکود کرونا صندوق های امانات بانک هاست که این روزها تقاضای همشهریان سیرجانی برای گرفتن این صندوق ها از سوی بانک رو به افزایش است اما با توجه به گزارشات مردمی به راحتی امکان پذیر نیست، در اکثر شهرها بانک هایی مانند ملی، پاسارگاد، شهر، ملت، اقتصاد نوین، سامان، آینده، رفاه، گردشگری، و... به صندوق امانات مجهز هسنتد اما در سیرجان تنها بانک ارائه کننده این خدمات، بانک سپه است، در این گزارش به ماهیت صندوق های امانات و دشواری در تهیه‏ی آنها در سیرجان پرداخته ایم که پیش روی شما است.
چرا صندوق امانات بگیریم
وقتی به همراه اعضای خانواده خوشحال و شاد به بیرون از منزل می روی، بعد از ساعت ها به خانه برمی گردی، درِ ورودی منزل را باز می كنی، ناگهان با صحنه ای رو به رو می شوی كه جواهرات و پس اندازت سر جای‏شان نیستند، مستاصل می شوی و بیشتر می گردی اما هر چه بیشتر می گردی، ناامیدتر می شوی، آن جا است كه به یقین می رسی، دزد به خانه زده است به همین راحتی، چون تا دیروز فكر می كردی، مرگ برای همسایه است نه برای من. بسیاری از سرقت های منزل به همین راحتی صورت گرفته، آنقدر راحت كه هرگز فكرش را نمی كردید كه سارقان منزل چگونه از سهل انگاری ما استفاده كرده و دست به سرقت زده اند. برای همین بهترین راه صندوق امانات بانک است. با این کار هر موقع که خواستید می‌توانید به بانک مراجعه کرده و سری به اموال قیمتی خود در صندوق امانات بانک‌ها بزنید.
چگونه صندوق امانات داشته باشیم
نجف آبادی؛ رییس بانک سپه مرکزی سیرجان که تنها بانک داری صندوق امانات در شهر است، می گوید: در بانک سپه سیرجان صندوق امانات داریم که همان صندوق اجاره ای است که مشتری ضمن پرداخت اجاره‏ی آن مبلغی را نیز به ودیعه می گذارد. در سیرجان فقط با داشتن حساب نزد شعبه مورد نظر و ارائه مدارک هویتی شخص می توانند صندوق خود را تحویل بگیرند اما اکنون بدلیل تقاضای زیاد و کمبود صندوق مشتریانی هستند که سال‌ها در نوبت مانده‌اند.
نجف آبادی گفت: اگر بخواهیم جانب انصاف را رعایت کنیم، باید علاوه بر مزیت‌های صندوق امانات، دردسر‌هایی که ممکن است این صندوق‌ها برای کاربران‏شان داشته باشند را هم بگوییم. مهمترین ایراد صندوق امانات این است که صرفا در ساعات اداری می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید. هیچ راه دسترسی در ساعات غیر اداری به آن وجود ندارد. علاوه بر این یک مشکل دیگر هم دارند. آن هم اینکه جز شما کس دیگری نمی‌تواند آن را باز کند. هرچند این مورد جزو مزیت‌های صندوق امانات است، ولی گاهی می‌تواند دردسرساز باشد مگر آنکه از قبل یک نفر را به عنوان وکیل‌تان برای دسترسی به صندوق امانات به بانک معرفی کرده باشید. دردسر دیگر صندوق امانات برای زمانی است که خدای نکرده اگر فردی فوت کند، در چنین حالتی وراث باید تا پایان انحصار ورثه صبر کرده و بعد آن با حضور مسوولان بانک صندوق امانات را باز کنند.
صندوق کارگشایی بانک ملی مرکزی
 در صندوق کارگشایی بانک ملی افراد می توانند فقط طلا و جواهرات خود را به امانت گذاشته و ضمن پرداخت هزینه نگه داری آن در صورت نیاز به اخذ تسهیلات طبق قوانین بانک ملی اقدام نمایند. ولی در بانک سپه بعد از تحویل صندوق به مشتری ایشان حق دارند هر گونه اشیا قیمتی و اسناد و مدارکی که می خواهند در آن نگه داری کنند.
تقاضای بالا و کمبود صندوق
  رییس بانک سپه شعبه بازار سیرجان می افزاید: در سیرجان بانک های ملی و سپه صندوق امانات دارند و سایر بانک ها در تلاش جهت خرید آن هستند ولی در مجموع در کشور بانک های زیادی صندوق امانات دارند. اما در استان کرمان صندوق امانات کمتری است و در حال حاضر با توجه به تقاضای زیاد مشتریان کمبود داریم  که این مشکل برمی گردد به عدم خرید بلوک های این صندوق‌ها که بیش از حد گران شده اند و همچنین مشکل مکان برای استقرار آن ها را داریم.
فرمانداری بابت این کمبود چه می‌ کند
طی تماسی که با روابط عمومی فرمانداری ویژه سیرجان داشتیم پس از مطرح کردن موضوع با سهراب بهاالدینی؛ فرماندار ویژه سیرجان او گفت: این موضوع در حوزه کاری فرمانداری نیست وی عنوان کرد: تا به حال این موضوع را نشنیده ام و اطلاعی ندارم که چرا کمبود است؟ اما فرمانداری در قالب واحد نظارت مسائل شهرستان می تواند با بیان این موضوع در شورای تامین و یا جلسه ای با مسوولین مربوطه که اطلاعات کاملتری دارند موضوع را به زودی پیگیری کند.