بطور معمول زباله‏های شهری به کلیه مواد زاید جامد (فسادپذیر و فسادناپذیر) گفته می‌شود که درمنازل، مراکز تهیه وتوزیع و فروش مواد غذایی و ...، تولید می‌شوند. انسان و بسیاری از موجودات به شیوه‌های مختلف زباله تولید می‌کنند که تولید زباله در سیرجان با توجه به شیوع بیماری کرونا و استفاده بیشتر از لوازم پلاستیکی و یکبار مصرف بطور چشم‌گیری رو به افزایش است، عدم کنترل زباله‏های شهری به علت وجود مواد آلوده کننده و فسادپذیر و نیز رطوبت و حرارت مناسب پناهگاهی برای انواع حشرات و جوندگان موذی می باشد. همواره توده‌های زباله از عوامل اصلی و مولد بسیاری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات و سایر بیماری‌های واگیردار و غیرواگیردار بوده است و عدم کنترل و جمع آوری و دفع صحیح بهداشتی زباله مشکلات زیادی بوجود می‌آورد. در ادامه به برخی مشکلات جمع آوری زباله در شهر می پردازیم:  

عدم اطلاع رسانی در تفکیک زباله‏های خانگی
زباله‏ها شامل پسماند مواد غذایی، کاغذ، پلاستیک ، قطعات فلزی، شیشه، چوب وموادی از این قبیل می‌شود و آنها را می‌توان به دو بخش قابل بازیافت (خشک) و غیر قابل بازیافت (تر)تقسیم کرد؛ زباله‏های مرطوب شامل زباله‏های آشپزخانه  از جمله دورریز سبزیجات، پوست میوه‌ها، برگ‌های چای، پوسته‌های تخم مرغ، استخوان ها و ... زباله‏های تر هستند که قابل بازیافت نیستند. این زباله‏ها فساد پذیرند و در ماه‌های تابستان که مصرف میوه و سبزی بیشتر است، به حداکثر می‌رسد.
 پس مانده‌های غذایی مهم‌ترین قسمت زباله است، چرا که از یک سو به دلیل تخمیر و فساد سریع، بوهای نامطبوع تولید کرده و محل مناسب برای رشد و تکثیر مگس و سایر حشرات و جوندگان است و از سوی دیگر به دلیل قابلیت تهیه کود از آن ( کمپوست ) حائز اهمیت است.
زباله‏های قابل بازیافت (خشک) مانند: کاغذ، پلاستیک، فلز، شیشه، لاستیک، فوم، پارچه، چرم، چوب و هر چیزی که بتواند برای یک مدت طولانی بدون تجزیه شدن باقی بماند. جداسازی زباله  به تفکیک زباله‏های مرطوب و خشک گفته می شود. به طوری که زباله‏های خشک می‌توانند بازیافت شوند.
امروزه برخی شهرها برای کاهش آلودگی هوا، کمک به روند بازیافت، داشتن محیطی سالم، کاهش آلودگی آب و جلوگیری از بوی نامطبوع زباله‏ها به تفکیک زباله‏ها می‌دهند اما در سیرجان اطلاع رسانی کافی برای این مهم وجود ندارد و تفکیک زباله در منازل به خوبی انجام نمی‌شود تمام زباله‏ها اعم از قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت در یک کیسه ریخته می‌شود و این نوعی عقب ماندگی شهری‏ست. زباله‏های خانگی را در شرایط حاضر شیوع ویروس کرونا حتی خطرناک‌تر از زباله‏های بیمارستانی هستند.
جمع آوری  زباله
جمع‌آوری زباله و حمل‌و‌نقل آنها یکی از مهم‌ترین عملیات مدیریت مواد زاید جامد است. در سیرجان به طور کلی ذخیره زباله‏های خانگی در محل با استفاده از وسایلی از قبیل کیسه پلاستیکی، سطل پلاستیکی، پیت حلبی و در بعضی موارد گونی، جعبه چوبی و دیگر وسایل سنتی انجام می‌گیرد. قبلا حمل زباله از منازل بوسیله کامیون‌های سر پوشیده توسط کارگران و با نواختن ملودی خاص در ساعتی مشخص انجام می‌شد. اما در یکی دو ماه اخیر تعداد زیادی از همشهریانی که در محله خیابان آیت اله سعیدی، بلوار سید جمال الدین اسدآبادی، خیابان بلال، خیابان تختی زندگی می‌کنند، اکثر قریب به اتفاق آنها این‌گونه عنوان می‌کنند؛ "قبلا شهرداری با نوشتن پارچه و نصب آن در ابتدای برخی کوچه‌های پر رفت آمد محله‌ها، زمان جمع‌آوری زباله‏ها را به ساکنین آن محلات اعلام نمودند و این اقدام قابل تحسین بود، چند ماهی به همین منوال گذشت، کامیون‌های جمع‌آوری زباله خانگی، با نواختن  ملودی خاص  شبها سر ساعتی مشخص آمدن خود را اعلام می‌کردند و همان زمان ما زباله‏ها را بیرون می‌گذاشتیم و مشکلی نبود اما از دو ماه قبل این کار به ساعت 12 شب به بعد موکول شد و هیچ اطلاع رسانی هم نشد، اکنون شب‌ها نمی‌دانیم چه ساعتی کامیون‌های حمل زباله می‌آیند، دیگر ملودی نواخته نمی‌شود و بعضی شب‏ها اصلا جمع آوری زباله انجام نمی‌شود و نایلون این زباله‏ها توسط حیوانات پاره شده و بوی تعفن و مشمئز كننده‌ای از آن متصاعد می‌شود.
 از طرف دیگر نایلون‌ها توسط برخی زباله گردها و حیوانات باز شده و آنان با هم زدن زباله‏ها  و یافتن اشیا باعث به راه افتادن شیرآبه زباله‏ها در كف خیابان و جمع شدن پشه و مگس و در نتیجه آلودگی هوا و شیوع بیماری های مختلف می شوند".
گاهی اوقات چیزی که شهروندان و رهگذران را می‌آزارد دیدن صحنه‌های افرادی‏ست كه تا كمر در سطل‌های زباله فرو رفته اند و برای تفكیك و برداشتن اشیای قابل بازیافت و كثیف، زباله‏ها را به اطراف سطل‌ها پراكنده می‌كنند، و حس بدی را به هر بیننده می دهد. سطل‌های جمع‌آوری زباله در برخی خیابان‌ها معضل دیگری برای شهر ایجاد کرده زیرا تقریبا در همه ساعات روز این سطل‌ها انباشته از زباله است و شیرابه آن درسطح پیاده‌روها جاری می‌شود که این امر علاوه بر تولید بوی نامطبوع و آزار دهنده سبب اجتماع حشرات موذی و جوندگانی نظیر موش می‌شود.
در همین رابطه  رضایی؛ مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری این‌گونه می‌گوید؛  روزانه به طور میانگین حدود 140 تن پسماند عادی ( زباله ) در سیرجان تولید و توسط 33 خودرو حمل زباله جمع آوری می‌شود و میزان تولید سرانه زباله از حد متوسط کشوری، بسیار بیشتر است. وی گفت: خودروهای حمل زباله هر شب بر اساس برنامه زمان‌بندی، زوج و فرد از ساعت 9 شب تا 7 صبح اقدام به جمع‌آوری زباله‏ از درب منازل می‌نمایند و همشهریان بایستی جهت جلوگیری از پاره شدن نایلون‌های زباله سر ساعت معین زباله‏‌ها را درب منازل‏شان بگذارند. وی از همشهریان خواست برای تمیز بودن محله خود در صورتی که به ساعت جمع آوری زباله نرسیدند؛ زباله‌های‏شان را در مخزن‌‌های تعبیه شده در خیابان‌ها قرار دهند. وی در مورد قطع آژیر ماشین زباله گفت: عدم همکاری همشهریان که با برخورد بدی که با پاکبانان زحمتکش و ماشین جمع آوری زباله داشتند تصمیم گرفتیم این ملودی را قطع کنیم.
رضایی در ادامه افزود: برای دومین بار در امسال پاکسازی کامل معابر شهرک ثاراله: تنظیف، لایروبی، بوته کنی، جمع آوری نخاله‌ و پرتی زباله‌ها؛ طی طرح ضربتی توسط نیروهای سازمان مدیریت پسماند پاکسازی کامل شد. وی از همشهریان شهرک‌های اطراف شهر خواست برای تمیز نگه داشتن محله و شهرک خود  زباله‏ های خود را در مخازن و نخاله‌های ساختمانی را به محل دپوی تخلیه نخاله شهرداری انتقال دهند. وی گفت ما تمام تلاش‏مان را جهت جلب رضایت همشهریان می‌کنیم ولی همشهریان نیز همکاری لازم را با این سازمان داشته باشند.
رضایی در مورد تفکیک زباله از مبدا عنوان کرد: 40 ست سطل زباله سه تایی در سه رنگ توسط این سازمان خریداری شده که تعدادی از این سطل‌ها در مکان‌های مختلف جهت تفکیک زباله‏ ها نصب شد والباقی نیز به زودی در مکان‌هایی که ضریب امنیت بالایی وجود دارند نصب می‌شوند.
رضایی در پاسخ به سوال ما مبنی بر چه میزان از زباله‌ ها در سیرجان هنوز دفن و یا تفکیک می‌شوند، گفت: زمینی به مساحت 550 هکتار جهت احداث کارخانه پردازش و سایت تفکیک و دفن زباله در جاده بندرعباس خریدار شده و به زودی ساخت سوله کارخانه پردازش زباله شروع می‌شود. وی گفت هم اکنون تمامی زباله‌های جمع آوری شده با رعایت کامل زیست محیطی دفن می شوند.  
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند گفت ما به تنهایی نمی توانیم با زباله گردها برخورد کنیم. موضع زباله‌گرد چند مؤلفه دارد. آدم‌هایی که زباله‌گردی می‌کنند، در سطح شهر ماشین می‌شویند، گل می‌فروشند و کارهای کاذب دیگر انجام می‌دهند. که از همین جا از نهادهای مرتبط ( مراجع قضایی ، بهزیستی و ...) می‌خواهیم در این زمینه یاری رسان ما باشند. در این موضوعات شهرداری به تنهایی نمی‌تواند ورود کند. وقتی زباله در جایی جمع می‌شود، زباله‌گرد هم ایجاد می‌شود. که متاسفانه زباله گردها با پاره کردن نایلون‌های زباله اقدام به تفکیک زباله و پراکندگی زباله در سطح معابر شهر می‌نمایند.
سخن تازه: البته توجیه این مسوول محترم در مورد قطع ملودی اعلان حضور کامیون حمل زباله به علت اعتراض برخی همشهریان!!، به نظر پذیرفته نمی‏آید. زیرا این خودرو خدماتی ست نه ماشین شخصی. و هشدار صوتی اعلام حضور آن، نقش بسیار موثری در ساماندهی زمان تخلیه زباله دارد. از طرفی همانگونه که کامیون آتش نشانی آژیر هشدار دارد- خودروی پلیس آژیر دارد و آمبولانس هم آژیر دارد و کسی حق ندارد به آن اعتراض کند، چه رسد به تعرض! در مورد کامیون خدماتی شهرداری هم همین حکم را دارد و این که کسانی به کامیون خدمات عمومی دولت از سر خودخواهی، تعرض کرده‌اند نشانه‏ی بی‏تدبیری مدیر بالادستی است، نه راننده و کارگر بی‌دفاع. بایستی افراد متعرض را به مرجع قضایی معرفی و علاوه بر تفهیم حقوق عامه و اخذ تعهد، خسارت وارده را نیز به همراه جریمه از او دریافت کرد نه این که سازوکار یک رویه منطقی را ناقص گذاشت.