در سیرجان که قدم می‌زنیم رنگی بهاری به چشم نمی‌خورد. اکنون شهر مشغول کار عمرانی است و هیچ نقاشی بر تن در و دیوار شهر رنگ و بوی بهار، نمی‌پاشد. درآستانه نوروز ۱۴۰۰ با اشاره به میزان اهمیت زیباسازی به مناسبت این عید باستانی،  سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری باید کارهای بیشتری انجام دهد تا شهری بهاری داشته باشیم.
بهار برای تلطیف فضای شهری
در بهار و عید نوروز، زیباسازی شهرها تنها به تمیز کردن و نوسازی محدود نمی‌شود و زیباسازی، بسیار گسترده‌تر از این حرف‌ها است. از این رو المان‌های نوروزی می‌توانند بهترین گزینه برای زیباسازی شهرها باشند، البته بسته به تنوع مناسبت‌ها و تغییر فصل، می‌توان از المان‌های مدرن شهری دیگری نیز برای تغییر چهره شهرها استفاده کرد، برای مثال المان انار می‌تواند به مناسبت شب یلدا برای زیباسازی محوطه شهری استفاده شود. از همه اینها گذشته، زیباسازی شهرها و ایده المان نوروزی یا هر المان دیگری که در شهر چشم‌گیر باشد، در جذب گردشگر بسیار حائز اهمیت است و شهرهایی وجود دارند که مسافران فقط به دلیل داشتن مجسمه‌های خلاقانه و مدرن شهری برای بازدید به آن شهرها می‌‌روند. امسال نیز برای سومین سال پیاپی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهر کرمان دست به برگزاری سالانه هنرهای شهری نوبهار کرمان زده است که شامل برگزاری نقاشی بر روی تخم‌مرغ‌های نوروزی، نقاشی بر روی بوم‌های نامتعارف و کافوهای تلفن، ساخت نمادهای نوروزی، ساخت حجم‌های ماندگار شهری و چیدمان محیطی و آذین بندی است.
ظاهرا سازمان سیما منظر شهرداری سیرجان امسال به جز ساخت دیوار مشاهیر در خیابان امین عباسی برنامه دیگری در دستور کار خود قرار نداده و سایر کارها مانند روشنایی شهر، بازسازی سنگ فرش‌ها، ترمیم جداول، آسفالت معابر، گل کاری فضاهای سبز و لچکی‌ها و غیره  در حال انجام است. این‌گونه بر می‌آید که شهرداری تقریبا در سومین سال پیاپی است که سیاست خود را در انجام کارهای عمرانی گذاشته است و به قول یکی از هنرمندان بومی سیرجان با این اوضاع آسفالت و فاضلاب شهری قلم به دست شدن هنرمندان برای رنگ و رو دادن به دیوارها و یا ساخت المان‌های نوروزی انگار توقعی غیر معقول است در صورتی که شهر کرمان موازی ترمیم سنگ فرش‌های پیاده رو‌ها در حال برگزاری جدی سالانه‌های هر سال خود نیز هست.
سالانه‌هایی که برگزاری آنها بدون دخالت اساتید اهل فن امکان پذیر نیست و به قول معروف هیچ هنرمندی دیمی و با داشتن رانت به میدان اجرا نمی‌آید و تن و پیکر شهر را دست هر کسی نمی‌دهند.
سیرجان با خودش قیاس می شود
در حال حاضر احساس هنرمندان بومی شهر سیرجان از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سیرجان هم خنثی و هم منفور است زیرا که به جای تعامل با این سازمان بذر بیگانگی از سوی سازمان بین آنها کاشته شده است و کمتر هنرمندی وجود دارد که منتقد این سازمان نباشد. هنرمندانی که در رشته‌های زیباسازی شهر تحصیل کرده‌اند تا سالی یک بار فرصتی پیش آید و بتوانند از طریق کار گرفتن از سازمان درآمدی کسب کنند. البته نمی‌شود به سازمان خرده گرفت زیرا که تامین بودجه آن به شهرداری مربوط می‌شود و مسوولین آن بی‌تقصیرند. ولی سوال اکثر اهل فن این است آیا با وجود این همه ثروت‌های غنی در شهر و ذوق هنرمندان نمی‌شد در این وضعیت کرونایی صورت شهر را مشاطه کرد؟ و اینک بگویند بودجه صرف کار عمرانی شده است نامتمدنانه نیست؟ آیا پایمالی حق و  بی‌توجهی به خواسته عموم همشهریان نیست؟ درست است سیرجان باید با خود خودش قیاس شود اما می‌شود باتامین اعتبارات کمی شبیه مرکز استان‌مان نیز باشیم.
میزبان بی نوا
مداخلات هنری در عرصه‌های عمومی حالتی بین رشــته ای و چند وجهی دارند و طیف گسترده‌ای  از رویکردهــا را در برمی گیرنــد. این گونه هنرها که با سیاســت خدمت به جامعــه پدید می‌آیند و در دهه‌های اخیر به بخش جدایی ناپذیری از برنامه‌ها و زندگی شــهری تبدیل شــده اســت، به هنرعمومی شــهرت یافته‌اند. از بارزترین اشکال هنرعمومی می‌توان به دیوارنگاری اشاره کرد که با اهداف مختلف در جوامع شهری معاصر اجرا می‌شوند. یکی از اهداف کاربست این هنر عمومی تصویری در فضاهای شهری دگرگونی ساخت کالبدی و دیداری محسوس منظر شهری است که با زیباسازی و با از بین بردن اشکالات دیداری و کاهش نابسامانی‌های بصری موجب پدید آمدن لذت بصری و احساس خوشایند در شهروندان و پویایی محیط زیست شهری می‌شود.
لذا اکنون می‌بینیم که با انتخاب اشتباه رنگ سنگ‌فرش‌های پارک‌ها و خیابان‌ها  به ویژه در پارک لاله و همچنین انتخاب نامناسب رنگ پایه چراغ برق‌ها حس ناخوشایندی نیز اضافه می‌شود. تمام این کارهای انجام شده ناقص و مورد انتقاد فقط یک دلیل محکم دارد آن هم نبود مشاورهای تحصیل کرده و هنرمند که سازمان و شهرداری با آن ها بیگانه هستند و اینک صرفا به خاطر بیماری کرونا و نداشتن مهمان نوروزی حق داشتن شهری زیبا را از میزبانان شهر بگیریم نیز ناپسند است و این سازمان باید در برابر این خواسته‌ها پاسخی داشته باشد.
کارهایی در دست اقدام داریم
بابک سعیدی رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری در رابطه با زیباسازی روزهای پایان سال جهت استقبال از نوروز به خبرنگار سخن تازه گفت: امسال به عنوان غافلگیری همشهریان پارک متحرک خواهیم داشت و علاوه بر گل کاری انواع گل اعم از شب بو، بنفشه، همیشه بهار و اطلسی، رنگ آمیزی جداول، امحای تبلیغات دیواری که هر ساله انجام می شوند. بهسازی انتهای بلوار خبرنگار، بهسازی پارک لاله، رونمایی از آبنمای انتهای بلوار خبرنگار و پارک هفده شهریور، رونمایی المان گلیم در ورودی شیراز و تهران و رونمایی از دیوار مشاهیر را نیز خواهیم داشت.