گزارش میدانی سخن تازه از حادثه سرقت مسلحانه در بازار سیرجان

دقایقی بعد از اولین سرقت مسلحانه سیرجان که منجر به فوت و جرح شد اخبار و شایعات روانه فضای مجازی شد. تعداد فوتی و جرحی بسیاری را شنیدیم که اشتباه محض بود.
به بازار رفتم که گزارشم را از شاهدان عینی آغاز کنم و آنچه صحیح است را به نظر مخاطبان سخن تازه برسانم. حال گزارش کامل آن پیش روی شما است که در پی می آید.
از سمت بازار روز هفده شهریور وارد شدم و ‌نگاهم به نگاه مردم بود می‌دیدم هرکس که به جلوی سه‌دهنه مغازه ریاحی‌ها می رسد درنگ می‌کند نگاهی می‌اندازد و با دیدن آگهی ترحیم امیررضا ریاحی سری به افسوس تکان می‌دهد و به راهش ادامه می‌دهد.

شاهدان عینی ماجرا چه دیده اند؟
به سراغ هم‌چراغی‌ها رفتم تا ماجرا را از زبان آن‌ها که شاهدان عینی حادثه بودند بشنوم؛ مغازه‌دار رو به رو شرح حادثه را چنین گفت: دقیقاً راس ساعت شش و ربع عصربود. سه نفر بودند دونفر اول مسلح و نفر سوم گونی به دست بود.
قد بلند و لاغر اندام بودند با لباس‌های مشکی. دو تاشان بوت و یکی از آنها کفش اسپورت به پا داشت. دونفر اول کلاشینکف به دست داشتند از خروجی منتهی به دبستان شاهد وارد بازار شدند صورت‌شان پوشیده بود از جلوی من رد شدند ولی وقتی صدای تیراندازی را شنیدم کف مغازه خوابیدم اول به ویترین مغازه محمد ریاحی تیراندازی کردند که ضد گلوله بود و نریخت بعد وارد مغازه شدند به نقل از آقایی که برای‌شان طلا می آورد و اهل اصفهان است می گویم؛ حاج محمد به سارقان گفته هر چه می خواهید ببرید ولی تیراندازی نکنید و بلافاصله سیستم دودزا را فعال می‌کند و به محض انتشار دود، مهاجمان شروع به تیراندازی می‌کنند که حمید یزدی از ناحیه دست و مرحوم امیررضا ریاحی تک پسر آقا محمد از ناحیه سینه مورد اصابت قرار می گیرند سارقان مغازه حاج محمد را ترک کردند و به مغازه علی‌اصغر ریاحی که دهنه بعدی بود رفتند آنجا هم یکی از مشتریان، تازه داماد علی‌اصغر را تیر می‌زنند و ترکش شیشه به گردن علی اصغر ریاحی اصابت می‌کند. می‌گویند مقداری طلا بردند و داخل کیسه‌شان چیزی بوده و با تیراندازی هوایی از مغازه به همان سمت که وارد شدند سارق کیسه به دست از جلو و مسلحان از عقب خارج شدند.
بعد از اتمام صدای تیراندازی به مغازه محمد ریاحی رفتیم و گفتیم حاج محمد درب را باز کن ما بازاری هستیم درب باز شد و بعد از خروج دود مجروحین را دیدیم امیررضا چنان سنگین شده بود که وقتی هم نبضش را گرفتیم فهمیدیم از بین رفته اما به سختی روی دست‌مان بردیمش و خواستیم با ماشین شخصی ببریمش که هشت دقیقه بعد از اولین تماس اورژانس رسید و امیررضا را برد.

برادران ریاحی: با هیچ یک از سارقان درگیر نشدیم

بعد از انتشار اکاذیب بسیار از سوی رسانه های رسمی و غیر رسمی شهرستان به ملاقات محمدرضا ریاحی پدر مرحوم امیررضا ریاحی رفتیم او در وضعیت بسیار غم باری چنین گفت: هیچ گونه درگیری بین من و سارقان مسلح انجام نشد حتی از آنها خواستم هر چه هست ببرند اما تیراندازی نکنند. این اتفاقات در کمتر از یک دقیقه رخداد آنها آمدند تیراندازی کردند و رفتند بروید از شاهدان عینی نیز بپرسید که هیچ گونه درگیری رخ نداده است.
او در ادامه گفت: میزان سرقتی بسیار ناچیز بوده و همان چند قطعه طلایی که روی پیشخوان نزد مشتری پهن بود را برده اند. سارقان به دلیل تیراندازی زود متواری شدند. از مسوولین ارشد قضایی و شهری عاجزانه تقاضا دارم به خاطر اینک بقیه مثل من جوانشان را از دست ندهند هر چه زودتر طبق قانون با این سارقان برخورد کنند.
علی اصغر ریاحی دیگر طلافروش این حادثه نیز به سخن تازه گفت: ما با سارقان درگیر نشدیم و آنها بعد از تیراندازی متواری شدند من و دامادم در این حادثه مجروح شدیم که خوشبختانه رو به بهبود هستیم. وضعیت مجروحین خوب است
رییس اورژانس: فقط یک نفر جان باخته. حال بقیه مجروحین مساعد است
نبی اله حیدر پور رییس اورژانس شهرستان سیرجان در رابطه با مجروحین این حادثه به خبرنگار سخن تازه گفت: بعد از تماس مردمی با اورژانس چهار دقیقه بعد یعنی ساعت ۱۸و بیست دقیقه در محل حادثه حضور داشتیم. این سرقت مسلحانه پنج مجروح داشت که یکی از آنها در مسیر بیمارستان در دم جان باخت و اینکه در اتاق عمل فوت شدند صحیح نیست. مرحوم امیررضا ریاحی به دلیل اصابت دو گلوله به ناحیه قفسه سینه و خونریزی شدید در دم جان باخت.
حمید یزدی ۳۷ ساله نیز به دلیل اصابت گلوله به کتف و نزدیک بودن محل گلوله به گردن به بیمارستان راضیه فیروز کرمان منتقل شد. البته حال عمومی خوبی دارد اما به دلیل حساسیت محل اصابت به کرمان اعزام شده.
سیزدهم بهمن ماه هم دو تن از مجروحین این حادثه با حال خوب ترخیص شده اند و یکی از مجروحین در بیمارستان دکتر غرضی سیرجان تحت مراقبت است.
وی ادامه داد: در این حادثه امیررضا ریاحی فوتی در دم، حمید یزدی ۳۷ساله مجروح، رضا محمودی ۳۷ساله مجروح، عبدالرضا صدیقیان ۵۵ ساله مجروح و علی اصغر ریاحی ۶۴ساله نیز مجروح شدند.
شایعاتی مبنی بر احیا و فوت علی اصغر ریاحی که یکی از مجروحین این حادثه بوده است را رد می کنم و ایشان در صحت و سلامت کامل به سر می برند.

دستگیری سارقان و افغان بودن‌شان کذب است

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب سیرجان توضیحات دادستان سیرجان پیرامون سرقت از طلافروشی را در اطلاعیه ای چنین اعلام کرد: «عصر امروز سارقان مسلح به سلاح جنگی قصد سرقت از یک واحد صنفی طلا فروشی را داشته اند که موفق به انجام نیت شوم خود نشده و اقدام به تیراندازی کور نموده که در این میان تعداد معدودی از حاضرین در محل واحد صنفی و متصدی این طلا فروشی مجروح شده که سریعا به بیمارستان منتقل شده ‌اند.»
وی با تاکید بر اینکه یکی از مصدومین بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داده است افزود: «حال عمومی مابقی افراد زخمی شده مساعد است و تیم هایی از پلیس اطلاعات و آگاهی و سایر مراجع انتظامی جهت شناسایی متهمان و جمع آوی دلایل و مستندات در محل حادثه حاضر شده اند.»
بعد از انتشار این متن، دادستان بنا به دلایلی از صحبت با خبرنگار ما امتناع نموده اما دریابیگی مدیر روابط عمومی دادسرای سیرجان در تماسی تلفنی به سخن تازه گفت: «با همکاری همه جانبه نیروی انتظامی، اداره اطلاعات و سپاه در حال بررسی موضوع هستیم و فوت یک نفر و مجروحیت چهار نفر که قبلا از رسانه ها اطلاع رسانی شده است صحت دارد اما فیلم ها و شایعاتی که از دستگیری اتباع افاغنه در این حادثه را رد می کنم. هنوز هویت، اهل کجا بودن و تعداد سارقان مشخص نشده است. لازم است بگویم هیچ طلایی حتی یک سکه هم از مغازه‌ها به سرقت نرفته است و به زودی اخبار تکمیلی ماجرا از طریق رسانه‌ها به سمع و ‌نظر مردم می‌رسد.»

پرونده در سیرجان پیگیری می شود

و اما محمدرضا ایران نژاد فرمانده نیروی انتظامی سیرجان نیز از ادامه روند پیگیری پرونده در سیرجان خبر داد و به خبرنگار ما چنین گفت: همکاران ما از کرمان با امکانات و ارائه روش‌های کارآمد جهت همکاری همه‌جانبه به سیرجان آمده‌اند و پرونده در خود شهرستان پیگیری می‌شود. هویت سارقان هنوز مشخص نشده و با مشاهده پوکه‌های زیاد موجود در محل حادثه و بازار برای فرار قصد ارعاب و وحشت بین مردم را داشته اند.

پاک کردن صورت مساله و دیوار کوتاه رسانه‌ها
در بحبوحه این ماجرا هیچ مقام مسوولی حاضر به انجام مصاحبه یا کنفرانس مطبوعاتی نشد. و رسانه‌ها ناچار رو به منابع میدانی آوردند که طبعا خالی از کاستی و اشتباه نیست. در حالی که رسانه‌ها همیشه از سوی مراجع قضایی مورد انتقاد هستند که انتقال حوادث و اتفاقاتی مانند قتل و سرقت مسلحانه به مخاطب در جامعه ایجاد احساس ناامنی کرده و چهره‌ی شهر را به همگان منفی معرفی می‌کند و در اذهان عمومی آن شهر، شهری است که همیشه آبستن اتفاقات ناگوار است. در حالی که پاک کردن صورت مساله هم، راه حلِ مساله عینی و "واقعیتِ هرچند تلخ" ، نیست
حال باید از مسوولین پرسید با اتفاقات اخیر مانند؛ قتل های اتفاق افتاده در شهرهای اقماری سیرجان، پیدا شدن جسد تکه تکه شده زن جوان و سرقت مسلحانه و نیز کم شدن فاصله‌ی زمانی این حوادث آیا ضریب امنیت این شهر تا حد بسیار زیادی افول نکرده است؟ و تا چه اندازه باید پیش برویم که به رسانه اجازه اطلاع رسانی جهت بازدارندگی داده شود؟

رییس شورای شهر: کم شدن امنیت در مقیاس کشوری‌ست، دلیلش هم فقر است

ابوذر زینلی رییس شورای پنجم سیرجان در رابطه با علل اصلی کم شدن ضریب امنیت در شهرستان سیرجان در صحن علنی شورای اسلامی شهر سیرجان به نگارنده این گزارش گفت: کاهش ضریب امنیت یک امر ملی است و مختص سیرجان نیست و قطعا افزایش فقر یکی از ارکان مهم این اتفاقات نه تنها در سیرجان بلکه در کل کشور است.
در رابطه با سرقت اخیر، در رابطه با اصنافی چون طلافروشان و موبایل فروشان که فروشنده کالاهایی لوکس و گران قیمت هستند پیشنهادم به مسوولین و اصناف شهرستان این است که مانند شهر های دیگر در پی انتقال و‌تجمیع این صنوف در مجتمع‌های تجاری مخصوص خودشان. به طور مثال تجمیع همه طلافروشان در پاساژ طلا فروشی باشند تا کنترل و ایجاد امنیت برایشان سهل الوصول‌تر باشد.
زینلی در پایان افزود: همان شب حادثه، اصلاح ردیف بودجه تقاطع‌های هم‌سطح سیرجان را داشتیم و بنا بر این شد که مبلغی نزدیک به ده میلیارد تومان از این بودجه کسر و جهت نصب دوربین های امنیتی در سطح شهرستان در جهت حفظ امنیت همشهریان در دستور کار قرار گیرد.