روز پنجشنبه ۳۰ بهمن ماه ۹۹؛ روزی که سه طرح ملی از شمال تا جنوب کشور افتتاح گردید و کارخانه ی بزرگ گندله سازی گهرزمین نیز از جمله همین طرح‌ها بود که با همراهی ریاست جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس و حضور محمدصادق بصیری، معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان، امام جمعه شهرستان، فرماندار ویژه‌ی سیرجان، مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل ‌گهر و دیگر مدیران استان و شهرستان برگزار شد.
محمد فلاح، مدیر عامل شرکت گهرزمین در آغاز این مراسم ضمن خوش آمد گویی و قدردانی از حضور و همراهی تمام مسوولین، در خصوص این طرح بزرگ ملی توضیح داد: کارخانه‌ی گندله سازی گهرزمین با ظرفیت پنج میلیون تن و با سرمایه‌ای ۳ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومانی راه اندازی شد که افتتاح و بهره‌برداری از آن باعث اشتغال ۵۰۰ نیرو به صورت مستقیم و ۱۲۰۰ نیرو به صورت غیر مستقیم است و جا دارد همین جا از تمام زحماتی که در ادوار مختلف برای پیشرفت این پروژه‌ی بزرگ و مهم کشیده شده و تمام مدیران گذشته و یکایک کارکنان دلسوز گهر زمین تقدیر و تشکر نمود.
این یک پروژه بود که در شرایط دشوار تحریم‌های اقتصادی و با تکیه بر دانش مهندسین داخلی تکمیل شد و از افتخارات ماست که می‌توانیم بگوییم ۴۷ درصد از این طرح با توان مهندسی ایرانی ساخته شده است.
تا کنون ۶۰ هزار تن کنسانتره در این شرکت تولید شده و به زودی خواهیم توانست به ظرفیت نهایی دست پیدا کنیم.
علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت که در این مراسم همراه با ریاست جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس حضور داشت نیز از رشد ۷۷ درصدی تولید فولاد خام و ۸۳ درصدی محصولات فولادی گفت و افزود: بر اساس شاخص‌ها ایران رشد ۶  و نیم درصدی صنعتی را با صادرات ۹ میلیون تنی و کسب رتبه ی ۱۶ در دوسال گذشته به دست آورد.
این قبیل طرح‌ها و پروژه‌ها موجب پیشرفت و بالندگی در زمینه های صنعتی و معدنی خواهند بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور، در این نشست مجازی با اشاره به طرح‌های بزرگ و مهمی که در مدت زمان کوتاه و نیم سال دوم افتتاح شدند و همین موضوع نیز نشان از توان و همت داخلی دارد بیان داشت: پیش از افتتاح این طرح، ابر پروژه‌ی انتقال آب خلیج فارس را داشتیم که به زودی فاز دوم آن نیز افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.
پروژه ی بزرگ ملی انتقال آب از خلیج فارس یک اتفاق مهم تاریخی و امتیاز مثبت برای همگان خواهد بود.
جنوب و شرق کشور همواره در تنگنا از لحاظ تامین آب بود که با افتتاح فاز ۲ و ۳ خط انتقال امیدواریم این معضل مرتفع گردد و به راحتی بتوانیم کمبود آب مناطق مختلف را جبران کنیم.

دکتر وجیه الله جعفری، معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز در آیین افتتاح کارخانه گندله گهرزمین اظهار امیدواری کرد با افتتاح این گندله گام جدیدی در راستای توسعه بیشتر کشور به ویژه در بخش صنعت برداشته شود.
درخصوص تولیدات صنعت آهن و فولاد جعفری تولید ۷۲ درصد فوالد، ۶۸ درصد آهن اسفنجی و ۸۲ درصد گندله و ۷۶ درصد کنسانتره را جزو برنامه ۱۴۰۴ وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا امروز۷۷ درصد فوالد، ۸۴ درصد در اسفنجی و ۷۶ درصد در گندله و ۱/۸ دهم برابر در کنسانتره رشد داشته ایم. همچنین میزان تولید گندله سنگ آهن کشور را در منطقه گل گهر ۳۴ درصد و تولید آهن اسفنجی را نیز ۱۵ درصد اعلام کرد و گفت: علی‌رغم تاخیراتی که بابت تحریم‌ها در این پروژه پیش آمد، فرصتی دست داد تا ۴۷ درصد قطعات و تجهیزات این کارخانه را با وجود متخصصین ایرانی و دانش و توان مهندسین این دیار بومی‌سازی کنیم و به تولید برسانیم.
جعفری ادامه داد: یکی از این بزرگترین کارهای شرکت گل‌گهر و شرکت گهرزمین مشارکت در انتقال آب از خلیج فارس است که فاز ۲ و ۳ آن هم در دست اجراست.
شرکت گهرزمین یکی از شرکت‌های بزرگ فعال در منطقه گل‌گهر است که تاکنون مجری طرح‌های بزرگی بوده است و یکی از این طرح‌ها احداث کارخانه‌ی گندله سازی پنج میلیون تنی است.
 شرکت گهرزمین در انجام مسوولیت‌های اجتماعی و ایجاد زیرساخت‌ها هم بسیار خوب عمل کرده و امیدواریم در توسعه مراحل بعدی در بحث زنجیره تامین فوالد نیز این شرکت مثل همیشه پویا باشد و در خدمت مردم و توسعه رشد اقتصادی کشور باشد.

در این مراسم شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، افتتاح کارخانه گندله سازی گهرزمین را یکی دیگر از ابرپروژه‌ها بعد از پروژه انتقال آب خلیج فارس در منطقه ی معدنی و صنعتی گل‌گهر قلمداد کرد و گفت: افتتاح این کارخانه در سال جهش تولید، کشور را بی‌نیاز خواهد کرد.
حسن‌پور با بیان اینکه شهرستان سیرجان از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است، ادامه داد: مدیران باید نقاط ضعف‌ و قدرت را شناسایی و ایراداتی که در مجموعه‌ها وجود دارد را برطرف کنند. آنچه که بایستی هیئت‌مدیره‌ها و مدیران مورد توجه قرار دهند بحث مسایل اصلی و اساسی این مجموعه‌ها است.
نماینده ی مردم سیرجان و بردسیر در مجلس، بحث همسان‌سازی حقوق کارگران را به عنوان یکی از ایرادات مجموعه‌های معدنی و صنعتی خواند و افزود: مدیران بایستی به کارگرانی است که شبانه‌روز زحمت می‌کشند و فعالیت می‌کنند، توجه ویژه داشته باشند زیرا حرکت چرخ صنعت با وجود این عزیزان میسر است.
امروز به صنعتی شدن و بومی‌سازی و همچنین نیروهایی نیاز داریم که باعث شدند سیرجان به یک شهر صنعتی تبدیل شود. امیدوارم با توجه به نیروی جوان و متخصصی که در کشور و شهر سیرجان داریم هیچ تحریمی تاثیرگذار بر پیشرفت صنعت کشور نباشد و حتی با نیروهای متخصص و بومی که داریم، بتوانیم کمک رسان سایر کشورها باشیم. وی تصریح کرد: سرمایه‌ی اصلی مردم هستند و شرکت‌ها باید به مسوولیت‌های اجتماعی‌شان بیش از پیش توجه داشته باشند و رسیدگی به این مساله را به طور جدی در دستور کار قرار دهند.
مهندس حسن امیرزاده، مدیر پروژه گندله‌سازی ۵ میلیون تنی شرکت سنگ آهن گهرزمین در حاشیه این مراسم افتتاحیه در خصوص این طرح توضیح داد: این پروژه با رقمی بالغ بر ۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است. با بهرهبرداری از این پروژه ۳ و نیم میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور افزوده خواهد شد. پروژه گندله سازی گهرزمین با استفاده از دو پیمانکار داخلی و خارجی حدود ۱۷ هزار تن تجهیز مکانیکی نصب کردیم.
یکی از افتخارات پروژه گندله‌سازی این است که با توجه به شرایط سخت تحریم‌ها و پس از آن شیوع و همه گیری بیماری کرونا، بدون حضور نمایندگان خارجی که با آنان قرار بر ساخت و تکمیا پروژه داشتین، به دست توانمند مهندسان داخلی این طرح اجرا و تکمیل شد و به مرحله‌ی بهره‌برداری رسید.
در پایان این مراسم بازدیدی از نمایشگاه دایر شده در گهر زمین با عنوان بومی سازی شرکت سنگ آهن گهرزمین و دستاوردهای بومی سازی متخصصان این شرکت و مهندسین داخلی بازدید کردند و کلنگ احداث فاز دوم کارخانه ی گندله سازی نیز زده شد.