رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد پیشگیری و مقابله کرونا‌ویروس در استان کرمان گفت: که بنا به اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر شهرستان‌های کرمان، سیرجان، شهربابک و رفسنجان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و محدودیت‌های کرونایی در این مناطق اعمال می‌شود.
به گفته‌ی وی، مشاغل گروه‌های 3 و 4، شامل تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان، موزه‌ها، سینماها، تئاتر‌ها و مهدهای کودک، گیم‌نت‌ها، باغ وحش، شهرهای بازی و مراکز تفریحی آبی در شهرهای نارنجی تعطیل می‌شوند. همچنین ورود خودروهای شخصی با پلاک بومی شهرهای نارنجی به سایر شهرها و ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی ممنوع است و جریمه‌ی 500 هزار تومانی در هر 24 ساعت برای متخلف اعمال می‌شود.
تقی‌زاده از مردم خواست رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده‌ی مستمر از ماسک، رعایت ضوابط فاصله‌گذاری اجتماعی، ممنوعیت تردد شبانه و عدم حضور در دورهمی‌های خانوادگی را رعایت کنند.
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، عباس تقی‌زاده بیان کرد: «با توجه به اعلام وضعیت جدید شهرهای کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان‌های کرمان و سیرجان از امروز 16 فروردین‌ماه در وضعیت هشدار نارنجی قرار گرفتند». وی افزود: «شهرستان‌های رفسنجان و شهربابک پیش از این در وضعیت هشدار نارنجی قرار داشتند». رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد پیشگیری و مقابله کرونا‌ویروس در استان کرمان ادامه داد: «بر این اساس و متناسب با وضعیت نارنجی بیماری کووید- 19 الزامات طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها در مناطق نارنجی اعمال می‌شود». وی اظهار کرد: «از عموم مردم درخواست می‌شود پروتکل‌های بهداشتی، استفاده‌ی مستمر از ماسک، رعایت ضوابط فاصله‌گذاری اجتماعی، ممنوعیت تردد شبانه و عدم حضور در دورهمی‌های خانوادگی را رعایت کنند». تقی‌زاده افزود: «بر اساس طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌ها در شهرهای نارنجی مشاغل گروه‌های 3 و 4 باید تعطیل باشند و از طرفی این محدودیت با تغییر شرایط و تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قابل تسهیل و تشدید است».
وی خاطرنشان کرد: «کاهش حضور تا یک‌سوم (یک‌سوم دورکاری و یک‌سوم حضور) کارکنان دستگاه‌های ارائه‌دهنده‌ی خدمات ضروری و مرتبط با خدمات اساسی در محل کار با تشخیص بالاترین مقام مسئول دستگاه و کاهش حضور کارکنان سایر دستگاه‌ها به میزان یک‌دوم باید صورت گیرد». رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد پیشگیری و مقابله کرونا‌ویروس در استان کرمان اضافه کرد: «همچنین تمامی ماموریت‌های اداری غیرضروری باید لغو شود و برگزاری جلسات در فضای سربسته با رعایت الزامات و با حضور حداکثر 20 نفر امکان‌پذیر است». وی ادامه داد: «بر اساس محدودیت‌های شهرهای نارنجی، فعالیت‌های آموزش حضوری مدارس، دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، آموزشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید به طور کامل تعطیل شود». تقی‌زاده اظهار کرد: «همچنین فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی مانند نمازهای جمعه، مساجد، نمازهای جماعات یومیه و مراسم‌های آیینی و مذهبی نیز باید تعطیل شود». ‌‌‌‌‌ به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، مشاغل گروه سه شامل تالارهای پذیرایی، استخرهای سرپوشیده، باشگاه‌های ورزشی، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها، آموزشگاه‌های موسیقی و زبان، موزه‌ها، سینماها، تئاتر‌ها و مهدهای کودک است.‌‌