گل‌گهر، گُل سرسبد صنایع معدنی کشور است

در دوازدهمین روز از سال 1400  و همزمان با روز جمهوری اسلامی پروژه احداث واحد پیش فراوری خردایش سنگ اهن شماره 2 گل گهر که یکی از پروژه های عظیم در شرکت صنعتی معدنی گل گهر است، افتتاح شد.
در آیین افتتاح این پروژه که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهور، استاندار، وزیر صمت، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و مدیر عامل و جمعی از مدیران گل گهر در سالن همایش های شرکت معدنی صنعتی گل گهر برگزار شد. طــرح احــداث واحــد پیش فراوری خردایــش ســنگ آهــن گل گهر سیرجان با سرمایه گذاری 1100 میلیــارد تومــان و اشتغال زایی 210 نفر و ظرفیت تولید 15 میلیون تن سنگ اهن خورد شده بــا ابعــاد 5 ســانتیمتر نقش بسزایی در توسعه و تولید در منطقه گل گهر دارد و به عنوان بزرگترین  تریــن مــدار خردایــش سنگ شکنی خاورمیانــه بــه شــمار می رود.
 منطقه گل گهر به  پارس جنوبی تبدیل شده  
در ابتدای این مراسم، مهندس رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افتتاح بزرگترین واحد پیش‌فرآوری و خردایش سنگ‌آهن در خاورمیانه گفت: این پروژه‌ای است که در حوزه معادن سنگ‌آهن و توسط شرکت گل‌گهر امروز افتتاح می‌شود و می‌توان گفت امروز منطقه گل‌گهر سیرجان به پارس جنوبی تبدیل شده و ظرفیت‌های سرمايه‌گذاری فراوانی در این بخش در حال اجرا است.
نقش گل‌گهر در تولید کنسانتره و گندله کشور بی‌بدیل است
مهندس ایمان عتیقی؛ مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در این مراسم با اشاره به این موضوع که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان‌ اولین توليدکننده گندله و کنسانتره کشور نقش مهمی در زنجیره فولاد کشور دارد، همچنین این شرکت در دو ماه پایانی سال گذشته با کسب ٨ رکورد تولیدی توانسته نقش موثری در این زنجیره ایفا کند. مدیرعامل شرکت گل‌گهر افزود: یکی از افتخارات این مجموعه آن است که با کاهش اثرات تحریم‌ رشد بزرگی در تولید داشته و در آبان ۱۳۹۹ نیز ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس را افتتاح کرد و در ادامه این مسیر، عملیات اجرایی خط دوم و سوم انتقال آب با مشارکت گل‌گهر کلید خورد و انتقال آب از خلیج‌فارس جزو طرح‌های زیربنایی کشور بود. وی گفت: مجموعه معدنی و صنعتی گل‌گهر این افتخار را دارد که در آغازین روزهای سال ۱۴۰۰ که از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان «تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» نام گذاری شده است توانست یکی از پروژه‌های بزرگ منطقه که نقش بسزایی در افزایش تولید محصولات این منطقه دارد را به افتتاح و بهره‌برداری برساند.
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر عنوان کرد: گل گهر در سال گذشته 42 درصد از گندله و بخش زیادی از آهن اسفنجی و فولاد کشور را تولید نموده و در ماههای پایانی سال گذشته با کسب 8 رکورد تولیدی در خطوط تولید کنستانتره و گندله نقش موثری را در چرخه فولاد کشور داشته است .
وی بیان کرد: امروز بزرگترین واحد خردایش خاورمیانه با ظرفیت ١٥ میلیون تن سنگ در این منطقه افتتاح می‌شود و در واقع اجرای این طرح منجر به بهبود کیفیت و افزایش تولید داشته و نقش مهمی در تحقق شعار سال خواهد داشت. وی ظرفیت این پروژه ۴۲۰۰ تن در ساعت معادل ۱۵ میلیون تن در سال بوده که البته انتظار می‌رود تولید سنگ خرد شده توسط این سنگ‌شکن به مراتب بیشتر از ۱۵ میلیون تن در سال باشد. وی افزود: طبق قرارداد سرمایه اجرای این پروژه در بخش ریالی معادل ۸۹ میلیارد تومان و در بخش ارزی شامل ۳۵ میلیون یورو با به‌روزترین تکنولوژی موجود طراحی و اجرا شده است.  وی یادآور شد: این پروژه با ایجاد اشتغال بیش از ٤٠٠ نفر در زمان احداث و همچنین فراهم ساختن بستری جهت ایجاد اشتغال ٩٠ نفر به‌صورت مستقیم و ١٢٠ نفر به‌صورت غیرمستقیم در زمان بهره‌برداری کارخانه را به‌همراه داشته و خواهد داشت.
مهندس عتیقی گفت: این طرح به لحاظ پشتیبانی جزو طرح‌های مهم منطقه گل‌گهر  و در یکنواخت سازی و کیفیت تولید محصول نقش بسزایی دارد که این یکنواختی در تولید خوراک کارخانه‌ها تاثیر مستقیمی در کیفیت محصول تولیدی برای تکمیل زنجیره فولاد هم دارد. وی اظهار کرد: به دنبال تامین توده‌های معدنی جدید در منطقه بودیم که این توده شناسایی و بر اساس مجوزهای لازم به گل‌گهر ملحق می‌شود‌ و خوراک ۴۰ ساله آینده کارخانه‌های منطقه را تامین می‌کند و این مهم امروز مورد موافقت ریاست جمهوری هم قرار گرفت و اتفاق خوبی در سال ۱۴۰۰ برای منطقه خواهد بود. وی عنوان کرد: سند چشم‌انداز ١٠ ساله را با سرمایه گذاری 120 هزار میلیارد تومان در شرکت و 250 هزار میلیارد تومان در منطقه گل گهر با مشارکت شرکت های فعال در منطقه گل گهر تدوین و ظرف ٢ ماه آینده ابلاغ  خواهد شد. بدون‌شک توسعه این شرکت، براساس تلاش مدیران گذشته و سهامداران رقم خورده است.
مدیر عامل شرکت معدنی صنعتی گل گهر همچنین با اشاره به موضوع واگذاری پهنه معدنی در استان کرمان بیان کرد: یکی از مشکلات گل‌گهر، واگذاری یک پهنه معدنی است که اقدامات قانونی آن انجام‌شده اما امیدواریم با پشتیبانی دولت این واگذاری با سرعت بیشتری انجام شود، چراکه با واگذاری این پهنه، پشتیبانی از تولید نیز محقق خواهد شد.
مهندس عتیقی در پاسخ به سوال مهم رییس جمهور مبنی بر رسیدن آب خلیج‌فارس به گل‌گهر و سیرجان، چه تاثیرات مهمی در تولید داشته است؛ گفت: اگر آب خلیج‌فارس به منطقه گل‌گهر نمی‌رسید، در مورد سرمایه‌گذاری بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد ریال که در این منطقه شده است، نگرانی جدی بود که «می‌تواند این حجم سرمایه‌گذاری قابل استفاده و اجرا نباشد» که خوشبختانه با تحقق این پروژه و رسیدن آب، این سرمایه‌گذاری‌ها به خوبی به نتیجه خواهد رسید.  وی: همچنین در بحث زیست‌محیطی؛ استان‌هایی همچون کرمان جزو استان‌های کم‌آب هستند که میزان ec آب‌های سطحی در استان نیز بالا رفته و این افزایش ec تاثیر مخرب در برخی تجهیزات منطقه داشت، خوشبختانه این دو موضوع نیز با انتفال آب خلیج‌فارس به منطقه گل‌گهر و استان کرمان، مرتفع شد.
گل‌گهر، گُل سرسبد صنایع معدنی کشور است
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور نیز پس از استماع گزارش مدیرعامل شرکت گل‌گهر گفت: خوشحالیم که پروژه خردایش سنگ‌آهن در گل‌گهر امروز افتتاح می‌شود و ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس نیز که بسیار مهم و سرنوشت‌ساز برای شرق کشور بود مدتی پیش افتتاح شد که من اسم این خط را خط امید گذاشتم؛ چون مایه امید برای آبادانی شرق کشور خواهد شد. امروز استان کرمان و یزد از این خط بهره‌مند می‌شوند و در ادامه خراسان جنوبی، رضوی و اصفهان و در نهایت استان سیستان و بلوچستان می توانند از آب دریای عمان استفاده کنند.  رئیس‌جمهور افزود: گل‌گهر، گل سرسبد در زمینه صنایع معدنی و احیای معادن است. گل‌گهر هم در کنسانتره و هم در گندله آهن و آهن اسفنجی نقش بسیار زیادی دارد و درصد قابل‌توجهی هم در تولید نقش دارد. امسال در سال پشتیبانی از تولید، همه باید تلاش کنیم موانع را کم و پشتیبانی‌ها را برای تولید زیادتر کنیم
گل گهر افتخار ایران است
در ادامه مراسم دکتــر علــی زینی ونــد اســتاندار کرمــان گفــت: گل گهر نقش مهم و موثری در توسعه کشور است. وی عنوان کرد: این شرکت همزمان با اجرای پروژه های به محیط زیست اهمیت توجه ویژه ای دارد همان گونه که با انتقــال آب خلیــج فــارس یکی از افتخــارات تاریخی کشــور را رقم زد . استاندار کرمان در ادامه افزود: شرکت گل گهر در حــوزه مسوولیت های اجتماعی اقدامات موثر و مانداگاری انجام داده است .