معظمه صادقی نژاد: از همان ابتدایی که صحبت ساخت واکسن کووید ۱۹به میان آمد واکنش‌های مثبت و بیشتر منفی هم در پی داشت. اما آنچه بیش از ویروس و واکسن‌اش به مردم و زندگی آن‌ها صدمه می‌زند، شایعات و بحث‌های غیرعلمی و نامعتبری است که در شبکه‌های اجتماعی انتشار می‌یابد و جامعه را دچار سردرگمی، یاس و ناامیدی می‌کند؛ در این میان، آگاهی‌ از داده‌های علمی تا یافتن راهکاری نهایی، حافظ جان و سلامت مردم خواهد بود. این روزها سوالات بسیاری پیرامون واکسیناسیون و شفاف سازی آن در سیرجان توسط مخاطبان رسانه‌ها پرسش می شود که در حد توان‌مان از طریق همین گزارش به آن‌ها پاسخ داده ایم که در پی می آید.
فروش آزاد واکسن کرونا تکذیب شد
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به زمزمه‌هایی که پیرامون پولی شدن واکسیناسیون کرونا، مطرح می‌شود، با بیان اینکه در این خصوص دو مساله مطرح است و باید از یکدیگر تفکیک شود، گفت: در برنامه ملی واکسیناسیون گروه‌های هدف در کشور تعیین شدند و در این برنامه واکسیناسیون چه با واکسن خارجی چه ایرانی رایگان خواهد بود.
معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی عجله دارند و صبر نمی‌کنند تا طبق سند ملی واکسیناسیون واکسن را دریافت کنند، افزود: این افراد برای دریافت واکسن کرونا به خارج از کشور مراجعه می‌کنند که ممکن است از آنها کلاهبرداری شود و یا اصلا واکسن تقلبی به آنها تزریق شود، بر همین اساس، ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز داده تا افراد و یا شرکت‌ها با ارز نیمایی، واکسن وارد کنند تا افرادی که نمی‌توانند طبق سند ملی واکسیناسیون، منتظر دریافت واکسن باشند از واکسن‌های وارد شده توسط این افراد استفاده کنند و پول آن را نیز پرداخت کنند.
همچنین جمعیت هلال احمر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «این جمعیت در روزهای آتی واکسن کرونا وارد می کند اما این واکسن‌ها رایگان نخواهد بود.» در همین حینی که اخبار ذکر شده منتشر گردید حیدر محمدی از مدیران سازمان غذا و دارو نیز در گفت و گویی با رادیو گفت: «احتمالا واکسن برای شهروندان بی اولویت ۳۰۰هزار تومان آب بخورد.»
این اخبار ضد و نقیض از سوی وزارت بهداشت باعث شد صحت آن را از دکتر محمد موقری‌پور معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان جویا شدیم. وی گفت از سه شنبه واکسیناسیون مجدد در سیرجان آغاز شده است و فروش آزاد واکسن کرونا تکذیب می‌شود و چنین چیزی امکان پذیر نیست و در صورت واردات یا تولید واکسن  در کشور به صورت رایگان به مردم تزریق خواهد شد.
سیرجان از برنامه عقب نیست
 دکتر موقری پور عنوان کرد: سیرجان از برنامه واکسیناسیون کشوری عقب نیست و همزمان با کشور سهمیه خودش را تا الان دریافت کرده است. سخنگوی ستاد مقابله با کرونای شهرستان سیرجان گفت: تا کنون ۱۲۸۴ نفر را واکسینه کرده‌ایم که اغلب این تعداد پرسنل بهداشت و درمان بودند. از این تعداد ۳۲۸ نفر کادر درمان بیمارستان امام رضا(ع)، ۲۴۳نفر کادر درمان بیمارستان دکتر غرضی، ۱۷۰نفر پرسنل بهداشت، ۱۴۸نفر نظام پزشکی، ۷۰نفر اورژانس۱۱۵، ۱۶۵نفر بیماران خاص، ۱۳۱نفر پاکبانان، ۲۰نفر بنیاد جانبازان و امور ایثارگران و ۹نفر آزمایشگاه کرونا واکسینه شدند.
از سی و یکم فروردین ماه نیز واکسیناسیون ۱۷۰۰نفر دیگر از پرسنل بخش درمان آغاز شده است و پس از اتمام کلیه پرسنل مشغول در مراکز بهداشتی و درمانی از فاز بعدی بقیه‌ی بیماران خاص را واکسینه خواهیم کرد.
بیماران خاص چه بیمارانی هستند
این مقام مسوول در ادامه در رابطه با وضعیت واکسیناسیون مبتلایان به ایدز گفت: کسانی که HIVمثبت هستند بیماران خاص محسوب می شوند که در نوبت دوم واکسیناسیون با نظر متخصص عفونی واکسن خود را دریافت می کنند چون برخی از این بیماران نباید واکسن دریافت کنند و ممکن است واکسن زدن به ضررشان باشد.
محبوبه صالحی مدیر اجرایی برنامه‌های سرطان دانشکده علوم پزشکی سیرجان در رابطه با نحوه واکسیناسیون بیماران خاص گفت: یکی از الویت‌های تزریق واکسن کووید نوزده بیماران خاص هستند که شامل: تالاسمی، دیالیزی، هموفیلی، بیماران صعب العلاج مانند پروانه ای  و MS و همچنین دریافت کننده پیوند عضو هستند.
بیمارانی چون دیابت و قلبی عروقی شامل این الویت بندی نمی شوند
این کارشناس پرستاری در ادامه گفت: الویت اول تزریق بیماران دیالیزی هستند که باز هم از روی سن و مدت زمان بیماری الویت بندی می شوند.همچنین بیماران MS که در مرحله سوم درمان هستند و بیماران سرطانی که تحت پوشش شیمی درمانی هستند، افرادی که عضو پیوندی دارند هم چون بخش پیوند اعضا نداریم باید به بیمارستان جوادالائمه کرمان مراجعه کنند.
سهمیه پیوندی نداریم و سهمیه آن‌ها در بیمارستان است.
صالحی افزود: تعدادی از بیماران پیوندی که مبتلا به سرطان هم بودند را خودمان واکسینه کردیم و به کرمان راهی نکردیم. در حال حاضر۴۶بیمار تالاسمی، ۵۰بیمار هموفیلی، ۱۳۰بیمار دیالیزی، ۳۰۰بیمار MS، کمتر از سی بیمار صعب العلاج و میانگین ۲۰۰۰بیمار سرطانی را هستند که باید واکسینه شوند. از بیست و یکم بهمن که بخش سرطان را در بیمارستان امام رضا (ع) راه اندازی کرده ایم توصیه می شود تمامی بیماران سرطانی سیرجانی به بخش شیمی درمانی این بیمارستان مراجعه کنند و در سامانه سیمای سرطان وزارت بهداشت ثبت نام شوند تا سهمیه دارویی و یارانه درمانی شامل سیرجان شود اما متاسفانه بیماران جهت درمان فقط به شهر‌های اطراف می روند و الان ۲۰۰۰تا بیمار سرطانی داریم فقط ۲۰عدد واکسن برای‌شان آمده است.
وی افزود: با وزارت خانه مکاتباتی انجام دادیم که بیماران سرطانی  بتوانند پرونده درمانی شان را به سیرجان بیاورند و بعد از راستی آزمایی  سهمیه واکسن را دریافت کنند. ولی متاسفانه هنوز سهمیه اش به ما تعلق نگرفته است.
کارشناس مسوول درمان بیماری‌ها در رابطه با فرآیند واکسیناسیون افزود: مسوول واکسیناسیون بهداشت است که لیست بیماران را از ما دریافت می‌کنند و هنگام دریافت واکسن خودمان نظارت می‌کنیم. و به هیچ عنوان تخلفی صورت نمی‌گیرد.