معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان  با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان اظهار داشت: متأسفانه وضعیت استان خوب نیست، شرایط خوبی را تجربه نمی‌کنیم و ظرف هفته گذشته و این هفته شاهد افزایش موارد بستری کرونا د بیمارستان‌ها با یک شیب تند هستیم.
وی با بیان اینکه ظرف هفته گذشته با یک شیب تند بیمارستان‌های ما ظرف چند روز به حد اشباع رسیدند و آمار بیماران ما در اوایل فروردین ماه از 70 تا 80 نفر بیمار در اوایل فروردین ماه به آمار حدود 450 بیمار در روز در این هفته رسیدیم.
وی با اشاره به اینکه روزانه موارد جدید ابتلا و بستری‌های کرونایی در استان با یک شیب تند در حال افزایش است اما هنوز با کمبود تخت‌های بیمارستانی و فضاهای درمانی مواجه نشدیم تصریح کرد: اگر بیماری با همین روند افزایشی ادامه پیدا کند احتمال اینکه در هفته آینده با چالش مواجه شویم وجود دارد.
 مهدی شفیعی بیان کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده، رعایت پروتکل‌ها از سوی مردم و اعمال محدودیت‌های ترافیکی و اصناف کمک کننده باشد، شیب ابتلا به کرونا در استان کندتر و ملایم‌تر شده و بتوانیم موج چهارم کرونا در استان را با کمترین عارضه و تلفات پشت سر بگذاریم.
وی با اشاره به اینکه موج‌های دوم و سوم کرونا در استان بزرگ بودند و هر موج بین یک تا دو هفته و گاهی بیشتر طول می‌کشید گفت: موج‌های گذشته با شیب ملایم آغاز و در ادامه در دو تا سه هفته به اوج رسیده و پس از آن حالت ثابت پیدا کرده و در ادامه رونده کاهشی پیدا کردند و در مجموع بین یک تا دو ماه طول می‌کشید.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه موج جدید کرونا به موج‌های قبلی متفاوت بوده و ظرف کمتر از یک هفته با شیب تند به اوج رسیده و هر روز تعداد بیماران ما 1.5 تا 2 برابر با سیر تصاعدی و بسیار شدید افزایش یافت افزود: در این موج ظرف کمتر یک هفته شاهد تعداد زیادی از بیماران بودیم که این ماهیت کرونای انگلیسی است که با یک سرعت و شدت بالا می‌توان جمعیت حساس را درگیر کند. شفیعی با اشاره به اینکه چند ‌عامل باعث ایجاد و تشدید موج چهارم کرونا شد بیان کرد: شلوغی پایان سال، خریدهای شب عید ‌و شلوغی بازار در روزهای پایانی اسفندماه، برداشته شدن محدویت‌های سفر، دورهمی‌ها و دید و بازدیدهای نوروزی، برگزاری مراسمات عروسی در هفته اول فروردین ماه در شهرها آبی با حداکثر ظرفیت سالن‌ها، عدم رعایت پروتکل‌ها، عادی انگاری و برداشته شدن ماسک‌ها از مهمترین عوامل شیوع کرونا است.
وی با بیان اینکه رعایت پروتکل‌ها در روزهای پایان سال در استان به زیر 60 درصد رسید در حالی که در اوایل اسفندماه به 95 درصد رسیده بود عنوان کرد: الان رعایت پروتکل‌ها در سطح جامعه به حدود 75 درصد رسیده و این مسئله باعث می‌شود که زنجیره انتقال برقرار و بیماری به شکل انفجاری شیوع پیدا کند.