پنج شنبه, 07 مرداد 1400

شماره 656 مورخ  6 مرداد 1400

درد دل‌های کارگران فصلی در فصل کرونا

روزشمار تقویم ملی وقتی به یازدهم اردیبهشت می رسد روز تکریم مقام کارگر است اما امسال چون سال گذشته مصائب کارگری به دلیل شیوع بیماری کرونا و تورم چند برابر است. به همین بهانه در ابتدای این نگاره با حامد هادیان رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیرجان صحبت کردیم و سپس پای درد دل یکی از کارگران فصلی ساختمانی نشستیم که در پی می آید.

حامد هادیان رییس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیرجان ضمن تبریک روز گرامیداشت مقام کارگر، از کارگران به عنوان خط مقدم تولید کشور یاد کرد و گفت: در این شرایط گرفتاری ویروس منحوس تنها قشری که دست از کار نکشید قشر کارگر بود و با جان خودشان بازی کردند اما چرخ تولید را نخواباندند. ما تا این لحظه حتی یک لحظه هم تعطیلی نداشتیم. سیرجان بیشترین کارگر را در مناطق صنعتی و معدنی دارد و بعد در مناطق ویژه و شهرک های صنعتی عمده کارگران را داریم. اما در خصوص کارگران فصلی بیشترین کارگر فصلی را در فصل برداشت پسته داریم که در مهرماه و پاییز گاها کمبود کارگر هم داریم که از شهرهای جنوبی کشور به سیرجان مهاجرت می کنند.
هادیان افزود: سیرجان در مجموع یک شهر مهاجر پذیر است و به خاطر ظرفیت های بومی که دارد الخصوص معادن بزرگ و شهرک های صنعتی  مهاجر زیادی دارد باعث همین است که جمعیت سیرجان نسبت به سرشماری قبل قریب بر ۵۷هزار نفر افزایش داشته است. این مقام مسوول گفت: متاسفانه با شیوع کرونا قشر کارگر ما خیلی ضرر کردند و واحدهای صنفی ما متضرر شدند. تالارهای پذیرایی و رستوران ها از کارگران استفاده می کردند تعطیل شدند. خب دولت تمهیداتی برای مشاغل آسیب دیده کرونا در نظر گرفته ولی در مجموع این آسیب ها بالا بودند و جوابگوی نیازهای این واحد ها نبوده و نیست. اما در شهرستان سیرجان مسوولین بحث کمک به واحدهای صنعتی و معین های اقتصادی را مطرح کردند. به اصنافی که مشکل داشتند تسهیلات قرض الحسنه از طریق معین های اقتصادی و منابعی که از طریق شرکت های گل گهر در اختیار بانک ها گذاشته اند تعلق می گیرد.
وی ادامه داد: براساس ماده ۸۵قانون کار کارفرما  مهم ترین وظیفه ای که دارد حفظ و صیانت از نیروی انسانی است چون مهم ترین سرمایه یک سازمان نیروهای انسانی است و باید از طریق تکریم کارگر خدمات کارگر را جبران کند این جبران شامل امنیت شغلی، پرداخت های به موقع حقوق و مزایا و حفظ جان کارگر است.
به سراغ یک کارگر رفتیم تا از حال ورزشان جویا شویم:
 آقا شما شغل‌تان چیست؟
سلام حجت هستم شغلم سرامیک کار است، سرامیک کار ساختمان هستم. از آن جایی که از شهر دیگری با مسافت هفتصد هشتصد کیلومتر آمده ام در یک مجتمع کارگری جایی که دوستانی مثل خودم هستند؛ زندگی می کنند چون خب ساعت کاری ما ساعت اداره کار بیشتر از حد اداره کار، کار نمی کنیم و بعداظهر هایمان هم برای خودمان است و این جا پیش دوستانمان می مانیم‌.
 چقدر در ماه اجاره خانه می‌دهید؟
ببینید اجاره که چه عرض کنم این جایی که زندگی می کنم چون خوابگاه است اجاره نمی‏دهم ولی زنم به همراه چهار تا بچه ام شهرستان زندگی می کنند. آن ها هر چند مرکز استان نیستند اما حدود هفتصد تومان کرایه می دهم بماند که پول آب، برق، گاز، اینترنت و شارژ موبایل های‏شان هم هست.
 آیا دستمزدی که می‌گیرید، زندگی‌تان را تأمین می‌کند؟
هیچ وقت حقوقی که به یک کارگر داده می شود تامین کننده زندگیش نیست ولی خب ما خدا را داریم و شکرش می کنیم هر چند غرولند زن و بچه همیشه بالای سرمان هست. ما یک اکیپ ده نفره هستیم به جز دونفرشان که مجرد اند بقیه متاهلیم. شاید سه ماهی یک بار بتوانم آن هم یک هفته بروم به آن ها سر بزنم آن یک هفته هم غر می زنند از اینکه شاید در ماه نتوانند یک بار هم گوشت بخرند اما خدا را شکر که می گذره.
 در هفته چند روز تعطیل هستید؟
اگر تعطیلی آیا با حقوق است یا بی حقوق؟ در مورد تعطیلی گفتم بهتان نه ما یکسر سر کار هستیم.
 شما به عنوان کارگر روزمزد کار می‌کنید؟
آره دیگه ما در قبال روزی که کار می کنیم حقوق می گیریم پس روز مزد هستیم.
 شما شامل بیمه‌ی خدمات اجتماعی و چیزهای دیگر نیز هستید؟
یک چیزی می گویند به نام بیمه حوادث آن را هستیم اتفاقی اگر بیفتد  خدایی ناکرده شامل حالمان می شود.
 آیا تا حالا در محل کار برای شما حادثه‌‌ای اتفاق افتاده است؟
اگر اتفاق افتاده، این حوادث کاری چگونه بوده؟ اتفاق برای خودم که نه ولی چند وقت پیش برای یکی از همکارانم اتفاقی افتاد. خوشبختانه صاحب کارمان با انصاف بود و همه هزینه های بیمارستان را پرداخت کرد. یک پولی هم از بیمه به خاطر مدتی که نمی توانست کار کند دادند. نمی دانم قضیه اش چیه اما قانون خیلی خوبی بود.
 یک سؤال مهم، برای کارگرانی که در محیط کار در همین شغل خودتان، حوادث کاری‌ای برایشان اتفاق افتاده است، با این حساب که شما گفتید بیمه هم نیستند و شما خودت هم بیمه نیستید، هزینه‌ی دارو و بیمارستان را چه کسی پرداخت می‌کند؟
ببینید ماها سرامیک کاریم اما سایر دوستان که آرماتور بند هستند یا توی ارتفاع کار می کنند امکان دارد هر اتفاقی برایشان بیفتد.
 بنا به توضیحات شما سؤالی دیگر برایم پیش آمد. شما شش ماه در سال را نهایتاً کار دارید، فصلی که هوا خوب است و می‌توان کارِ بنایی و ساختمان‌سازی انجام داد. با این توضیحات، آن شش ماهی که کار می‌کنید فکر نمی‌کنم کفاف کل سال‌تان را از لحاظ هزینه بدهد. بقیه‌ی سال را چه کار می‌کنید و چطور هزینه‌های‏تان را برای امرار معاش تأمین می‌کنید؟
ببینید داخل پروژه ای که ما داریم نه تا بارانی نبارد، تا گرد و غباری نباشد ما همیشه سر کاریم مخصوصا این جا که هوا همیشه گرم هسته اگر سرد باشه مجبورا می رویم پیش زن و بچه مان. ما بچه هامون وقتی مریض می شوند نمی توانیم کنارشان باشیم و خیلی درد بزرگیه.

ضمیمه این شماره