پنج شنبه, 07 مرداد 1400

شماره 656 مورخ  6 مرداد 1400

ثبت املاک‏یا محرومیت از 15 خدمت اجتماعی
پس از همفکری و مشورت و کنکاش بسیار مسوولان در رابطه با این که چگونه سرمایه‏گذاری ملت، در املاک و مسکن را قطع کنند، راه جدیدی مبنی بر ثبت املاک در سامانه مورد تایید وزارت راه و شهرسازی، و در نهایت بستن مالیات بر املاک را پیش گرفتند.

در راستای اجرای «ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم» مصوب ۵ آذر ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی ضرورت دارد تمامی مالکان و سرپرستان خانوار، املاک تحت تملک و محل اقامت خانوار خود را از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.

 ثبت اطلاعات در سامانه
درحالی ثبت اطلاعات واحد مسکونی در سامانه ملی املاک و اسکان آغاز شده که در صورت عدم ثبت اطلاعات مردم از حداقل ۱۵ خدمت اجتماعی محروم خواهند شد. هشدارهایی که بالاخره جامه‏ی عمل خواهند پوشید و ملت را برای گریز از محرومیت‏‏های اعلام شده، به دنبال راهِ دررویی برده است.
 مطابق اعلام وزارت راه و شهرسازی بر اساس قانون اصلاح موادی از قانون مالیات‌های مستقیم مصوب آذرماه سال گذشته هر واحد مسکونی واقع در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن‏یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هرماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره سال اول، معادل ۶ برابر مالیات متعلقه، سال دوم، معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه می‌شوند.
راه حل‏‏هایی که راه هرگونه سرمایه‌گذاری در این باره را محدود کرده و واحدهای نوساز پس از ۱۲ ماه و در پروژه‌های انبوه‌سازی پس از ۱۸ ماه از زمان صدور گواهی اتمام عملیات ساختمانی، مشمول مالیات موضوع این ماده می شوند.
 همچنین  مالکان واحدهای مسکونی تمام کشور اعم از شهری و روستایی موظفند اطلاعات املاک تحت تملک خود را با تعیین نوع بهره‏برداری، حداکثر مدت ۲ ماه پس از انتشار دستورالعمل مربوطه، درسامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کنند.
 ثبت واحدهای مسکونی دارای جهات امنیتی، براساس دستورالعمل مصوب شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شود. برای همه‏ی این موارد تبصره‌ها و ماده‏‏هایی تصویب شده و در حال اجرا هستند.
محدودیت‏‏های قابل اعمال
پس از پایان مهلت خوداظهاری موضوع تبصره (۱) این ماده، دستگاه‌های اجرایی مکلفند خدمات خود از قبیل افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک، خدمات ناشی از اعمال سیاست‏‏های حمایتی، ‏یارانه‌ای و کمک معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گازطبیعی، ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه، ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت، استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن را صرفاً با اخذ کدملی و براساس کدپستی‏ یا شرح نشانی ‏یکتای درج شده مربوط به اقامتگاه اصلی آنان در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه کنند.
برای کنکاش بیشتر، سراغ ‏یکی از همشهریان می‏رویم که مشاور املاک دارد و بنا به سودآوری بیشتر، چندین خانه که با قیمت مناسبی به فروش می‌رسند، را خریداری کرده و به نام خود ثبت داده‌ است. نظر  او در رابطه با قانون جدید و بستن مالیات بر روی ملک‌هایش می‌گوید: «درست است که می خواهند از گرانی و دلالی‌ها جلوگیری کنند، اما این راه درستی نیست. و راه‏‏های زیادی برای دور زدن قانون وجود دارد. می‌توانیم هر کدام از خانه‌های‌مان را به نام‏ یکی از اعضای خانواده بزنیم تا مالیات به آن‏ها تعلق نگیرد. علاوه بر این خیلی از زمین‏‏هایی که در شهرک‌های اطراف هستند با برگ واگذاری معامله می شوند که ما می توانیم با همین برگ واگذاری آن ها را معامله کنیم و نیازی نیست که سند به نام بزنیم تا نخواهیم مالیات بپردازیم. حتا راه‏‏های زیاد دیگری هم وجود دارد و با این موارد تبصره و ماده‏‏های اصلاحی قانون، نمی‌تواند از این گونه موارد جلوگیری کرد.»
مالیات خانه‏‏های خالی چقدر است؟
بر اساس اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، حداکثر ظرف مدت شش ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این تبصره، ارایه دهندگان خدمات عمومی از قبیل آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مکلفند قبوض مصرفی را براساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، مطابق با کدپستی‏ یا نشانی‏ یکتا و به نام مالک ‏یا بهره‏بردار صادر کنند.  صاحبخانه‏ها باید با توجه به لینکی که در پیامک قرار داشت نسبت به اعلام وضعیت سکونت خانه خود اقدام می‏کردند و بنا به گفته محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی، عدم اصلاح و تغییر وضعیت سکونتی به معنای خالی بودن خانه تلقی می‏شود، مالیات اجاره چیست؟
 بر این اساس، فرض کنید خانه‌ای با نرخ ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ۲ میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره داده می‏شود.
ابتدا باید اجاره سالیانه را حساب کنید. ‏یعنی ۲ میلیون تومان را در ۱۲ ماه ضرب کنید که معادل ۲۴ میلیون تومان می‌شود. سپس ۱۸ درصد مبلغ رهن را به اجاره سالیانه اضافه کنید
تا الان چند خانه‏ی خالی از سکنه شناسایی شده؟
البته طبق آمار سال ۱۳۹۵ در کل کشور حدود ۲.۶ میلیون و در شهر تهران حدود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد. همچنین طبق ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می‌گردد عبارت است از کل مال‌الاجاره، اعم از نقدی و غیر نقدی، پس از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه‌ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره. البته این نوع مالیات به واحدهای کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و واحدهای کمتر از ۲۰۰ متر در شهرستانها تعلق نمی‌گیرد اما در مالیات خانه‌های خالی از سکنه این معافیت برداشته شده و همه خانه‌های خالی از سکنه را شامل می شود.با شهروندان سیرجانی که در رابطه با ثبت دادن املاک‌شان پرس و جو کردیم و همه ابراز بی اطلاعی کردند و این گونه که مشخص است هنوز موارد سختگیرانه در شهرمان اعمال نشده و مسلما در این بلبشوی بیماری و مرگ و میرها، دغدغه‏ی ملک و املاک بر دوش‌شان سنگینی خواهد کرد.
در همین رابطه تلاش برای تماس با رییس اداره راه و شهرسازی بی نتیجه ماند و پاسخ به سوالات شهروندان بر زمین ماند.

ضمیمه این شماره