پنج شنبه, 01 مهر 1400

شماره 663 مورخ  31شهریور 1400

️مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سیرجان، نسبت به وقوع حوادث تلخ ناشی از شنا کردن در استخرهای ذخیره آب کشاورزی در موسم گرما هشدار داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی سیرجان،آتش پاد سوم مهدی فیروزآبادی مدیر عامل سازمان در این باره گفت:با فرارسیدن فصل گرما افراد زیادی به سمت ورزش شنا به خصوص در سد ها و استخرهای رو باز  روی می آورند، اما گاهی شنا کردن در این مکان ها به قیمت جان این افراد تمام می‌شود.
امارها نشان می‌دهد گرمی هوا و استفاده از خنکای آب از جمله مواردی است که موجب شده افراد بسیاری در سال جاری که یکی از گرم ترین سال های کشور است به دریا، سدها و رودخانه ها و استخرهای کشاورزی پناه ببرند، موضوعی که  در صورت بی توجهی به نکات ایمنی و مکان هایی که برای شنا کردن مناسب نیستند حوادث مرگباری را رقم بزنند.
وی ادامه داد:خطر سقوط و غرق شدگی در استخرهای پلیمری در مقایسه با دیگر استخرها بیشتر است،پوشش ژئوممبران حالتی شبیه پلاستیک فشرده دارند و خیلی لغزنده هستند و به این ترتیب اگر کسی داخل استخر سقوط کند نمیتواند از روی این ورق های لیز خودش را به بیرون استخر کشانده و زندگی اش را نجات دهد.
فیروزآبادی افزود:این استخرها به صورتی ساخته شده اند که برخلاف استخرهای سیمانی نه پله ای دارند که بتوان از آن ها خارج شد و نه لبه ایی دارند که بتوان از آن یاری جست و تا رسیدن کمک خود را روی آب نگه داشت.
این مقام مسئول با بیان اینکه استخرهای کشاورزی به هیچ وجه برای شنا مناسب نیستند، افزود:دارندگان استخرهای کشاورزی موظف به نصب تابلو شنا ممنوع در پیرامون استخر بوده  و تمامی استخرهای کشاورزی باید فنس کشی مناسب داشته و به نردبان نجات استاندارد به تعداد کافی مجهز باشند تا در زمان نیاز به سرعت از آنها استفاده کرد.
وی در پایان افزود:کشاورزان و تمامی بهره برداران از استخرهای آب کشاورزی فن شنا را بیاموزند و از وسایل ایمنی مانند جلیقه نجات استفاده و در دسترس داشته باشند.

ضمیمه این شماره