پنج شنبه, 01 مهر 1400

شماره 663 مورخ  31شهریور 1400


نترسید، سرطان درمان دارد

سرطان، بیماری که این روزها به صورت گسترده شایع شده ولی همچنان ترسناک و دلهره‌آور است هرچند که درمان آن نسبت به گذشته راحت و قابل دسترس است. اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود و درمان به موقع صورت گیرد، مرگ و میر ناشی از این بیماری‌ کاسته می‌شود. مدتها بود در سیرجان، فقدان پزشک متخصص و مراکز پزشکی مجهز برای درمان این بیماری، مشکلاتی را برای افراد مبتلا بوجود آورده بود این بیماران مجبور بودند برای تشخیص و درمان به شهرهای اطراف مراجعه کنند که موجب صرف هزینه‌های اقامتی و مشکلات درمانی زیادی می‌شد. سال گذشته بخش شیمی‌درمانی سرپایی و غربالگری سرطان در سیرجان به همت مسوولان دانشکده علوم پزشکی در محل بیمارستان امام رضا (ع) راه اندازی شد و این جای بسی امیدواری بود که بیماران در مرکز مجهز با کادری مجرب و متخصص درمان شوند؛  در همین رابطه با دکتر فاطمه عرب نژاد، مدیر مرکز غربالگری سرطان گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

کلینیک غربالگری سرطان در سیرجان چه مدت است فعالیتش شروع شده و چه خدماتی ارائه می‌دهد؟
کلینیک غربالگری سرطان در سیرجان حدود 6 ماه است به طور رسمی‌کار خود را در زمینه غربالگری و درمان سرطان شروع و  دارای بخش تخصصی، شیمی‌درمانی و خدمات لازم برای تمام سرطان‌ها، به جز سرطان خون را داراست و در حال حاضر با سه پرستار و 7 تخت فعال به بیماران خدمات رسانی می‌کند که  در صورت لزوم، قابلیت افزایش تخت را نیز دارد.
این مرکز چه اقدامات تشخیصی برای بیماران ارایه می‌کند؟
در این مرکز بخش‌های ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه و اندوسکوپی و کلونوسکوپی برای غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان های مری و معده و روده می‌باشند برای غربالگری افرادی که بدون علامت مراجعه می‌کنند، انجام و در صورت مورد مشکوک نمونه‌برداری و  تصویربرداری و آزمایشگاه تشخیص بیماری در بخش پاتولوژی انجام می‌شود. لازم است بگویم، درمان سرطان چند مرحله دارد، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی؛ در مورد جراحی، عمل جراحی سرطان در این مجموعه قابل انجام است و بعد از آن بیماری می‌تواند برای شیمی‌درمانی در همین مرکز اقدام نماید.  
از مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی بفرمایید؟
در این مجموعه شیمی‌درمانی بیماران سرطانی به جز بیمارانی که سرطان خون دارند  به صورت سرپایی انجام می‌شود. امکانات این مجموعه برای بخش شیمی‌درمانی به صورت کامل بوده و کمبودی در این بخش احساس نمی‌شود کادر درمان دارای یک پزشک رادیوانکولوژی و سه پرستار مجرب با سابقه کار بالا است. بیمارانی که باید کنار شیمی‌درمانی پرتو درمانی هم انجام دهند، متاسفانه به دلیل نبود بخش پرتودرمانی در سیرجان مجبوریم این بیماران را به کرمان ارجاع دهیم.
هزینه‌های درمانی در این مرکز به چه صورت است؟  
بیماران به طور سرپایی معالجه و هزینه‌ها به صورت تعرفه‌های دولتی محاسبه می‌شود.
با توجه به اینکه داروهای شیمی‌درمانی داروهای خاصی هستند و شرایط نگهداری متفاوتی دارند تهیه آنها مشکل نیست؟  
داروهای مورد نیاز این بیماری در سیرجان به صورت کامل در داروخانه‌های بیمارستان امام رضا و هلال احمر موجود بوده و مشکل از جهت کمبود دارو وجود ندارد مگر اینکه در برهه ی زمانی خاص از لحاظ کشوری کمبود دارو باشد که به تبع آن این کمبود در سیرجان هم احساس خواهد شد.  
چه کار کنیم که مبتلا به سرطان نشویم؟
از مصرف دخانیات پرهیز کنیم، فعالیت بدنی منظم داشته باشیم، وزن خود را در حالت ایده آل نگه داریم،  تغذیه سالم داشته باشیم، خودمان را در برابر عفونت‌ها محافظت کنیم، از پوست خودمان محافظت کنیم، در منزل و کار اصول ایمنی را رعایت کنیم، زندگی روانی و اجتماعی سالم داشته باشیم، در صورت دارا بودن علایم هشدار دهنده سرطان به پزشک مراجعه کنیم.
در پایان اگر صحبتی مانده بفرمایید؟
موضوعی که شهروندان باید از آن اطلاع پیدا کنند این است که تمامی‌خدمات شیمی‌درمانی که در شهرهای بزرگ به بیماران داده می‌شود، در بخش شیمی‌درمانی سیرجان نیز انجام می‌شود و نکته مهم اینکه تمامی‌تعرفه‌های این بخش دولتی است. در پایان آرزوی سلامتی برای بیماران سرطانی و تحت درمان را دارم.
رئیس هلال احمر؛ مشکل کمبود دارو نداریم
دکتر  محمدتقیان رئیس هلال احمر سیرجان در رابطه با موجودی داروهای خاص در سیرجان گفت که هیچگونه کمبود دارویی وجود ندارد و برای بیماری های خاص مثل ام اس سرطان دیابت و غیر کمبودی نیست و اگر کمبودی هم وجود داشته باشد از طریق سهمیه‌بندی به بیماران داده می‌شود سیرجان در منطقه به عنوان  قطب  دارویی  معرفی شده است که از شهرهای مجاور مثل کرمان یزد سیستان و بلوچستان فارس و شهرستان های اطراف برای تهیه دارو به اینجا می‌آیند و هزینه‌های داروها برای بیماران را تخفیفات ۳۰ تا ۶۰ درصد ارائه می‌شود.

ضمیمه این شماره