جمعه, 21 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401


با کمبود فضای بستری مواجیم
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: هیچ استانی در کشور به قله بیماری نرسیده و در حال حاضر در شاخه صعودی موج پنجم هستیم و این در شرایطی است که استان کرمان یکی از استان‌هایی استان‌هایی است که در آن روند شیوع ویروس دلتا افزایشی است.

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده 169 شهر قرمز در کشور وجود دارد که از این تعداد 16 شهرستان در استان کرمان به طوری که در حال حاضر از 23 شهرستان استان، 9 شهرستان منوجان، بم، جیرفت، کهنوج، رودبارجنوب، سیرجان، رفسنجان، فهرج و کرمان در وضعیت بسیار پرخطر و به رنگ قرمز پررنگ قرار گرفته‌اند و 7 شهرستان زرند، شهربابک، ارزوئیه، فاریاب، عنبرآباد، نرماشیر و قلعه‌گنج در وضعیت قرمز، شش شهرستان بافت، رابر، بردسیر، انار، راور و ریگان در وضعیت نارنجی و تنها شهرستان کوهبنان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارد.
شیوع کرونا آن هم از نوع دلتای آن در استان کرمان هر روز بد و بدتر شده و آمارهای کرونایی روزانه رکوردهای جدیدی را ثبت می‌کنند و این در شرایطی است که کرمان در گذر از سخت‌ترین و سنگین‌ترین روزهای کرونایی قرار دارد و ظرفیت تخت‌‌های بیمارستانی در استان در حال تکمیل شدن است، مسئولان از کم شدن میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر می‌دهند.
در حالی که تابستان آخرین روزهای نخستین ماه خود در سال 1400 را تجربه می‌کند که کل موارد بستری مثبت کرونا در استان کرمان از مرز 26 هزار نفر گذشته و موارد بستری کرونا با شیب تند و بی سابقه‌ای در استان رو به افزایش است تا جایی که به گفته مسئولان کرمان تندترین شیب رشد بیماری در کشور را به خود اختصاص داده است. نگاهی به آمار بستری‌‌ها، بیماران سرپایی و فوتی‌های کرونا در استان نشان می‌دهد که وضعیت قرمز کرونایی در استان کرمان روزبه‌روز پررنگ‌تر شده و این ویروس در شرایط فوق قرمز کرمان بی‌رحمانه قربانی می‌گیرد.
حمیدرضا رشیدی‌نژاد رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه تا هفته آینده واکسیناسیون افراد بالای 60 سال در استان به اتمام می‌رسد اظهار داشت: طبق مکاتبه استاندار کرمان با وزارت بهداشت و موافقت این وزارتخانه به‌زودی سن تزریق واکسن در استان کرمان همانند استان سیستان و بلوچستان به 50 سال خواهد رسید.
مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 947 مورد است.
وی با بیان اینکه از این تعداد 487 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 86 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 192 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 87 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 95 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 127 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 26 هزار و 332 مورد رسیده است. وی به فوت 12 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 321 نفر رسیده است.
شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 191 هزار و 297 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 75 هزار و 861 مورد است.

ضمیمه این شماره