جمعه, 21 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401


فـرار از واکسـن ، به سـوی مـرگ

مخالفت با واکسن پدیده جدید وعجیبی نیست؛ زیرا از آغاز اولین واکسیناسیون برخی افراد با آن مخالف بودند، بدون آنکه دلیلی برای اثبات ادعای خود داشته باشند برخی افراد هم با دامن زدن به این شایعات و سو استفاده از اعتقادات مذهبی مردم، منافع خود را تضمین می‌کردند. با گذشت دو سال از شیوع بیماری کرونا و آرزوی مردمان برای واکسن این بیماری و واکسیناسیون عمومی؛ همچنان این نوع مخالفت‌ها وجود دارد و هنوز هم برخی از افراد با شنیدن نظرات بقیه مردم و‌یا خواندن مطالبی در فضای مجازی از دریافت آن خودداری می‌کنند. مطالبی که گاهی توسط افرادی منتشر می‌شود که خودشان نیز از نادرست بودن آن بی‌اطلاع هستند و گاهی نیز با آگاهی از نادرست بودن آن، عامدانه برای پیش برد اهداف خود آن را به افراد عامی‌پخش می‌کنند این شایعات در حالی دست‌به‌دست می‌شود که بسیاری از متخصصین راه حل بازگشت به زندگی عادی را واکسیناسیون عمومی‌می‌دانند.
تعدادی از شهروندان را به صورت تصادفی جامعه هدف انتخاب می‌کنم و از آن‌ها می‌پرسم آیا واکسن زده اید؟ عده‌ی کثیری می‌گویند بله و طبق طبیعت هر جامعه عده‌ی کمی‌نیز می‌گویند خیر.  از آن‌ها علت عدم رغبت شان را میپرسم‌ یکی می‌گفت: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده واکسیناسیون جلوی پاندمی‌کرونا رو نمی‌گیرد دیگه باقیش بماند.
 دیگری نیز می‌گفت: من به کرونا اعتقادی ندارم برسد به واکسنش، خانمی‌نیز با خنده گفت: نمی‌زنم چون سری که درد نمی‌کنه را دستمال نمی‌بندند‌. پسر جوانی نیز می‌گفت: واکسن بزنی باز هم می‌گیری پس چه کاریه که بزنی!  و دوستش نیز گفت: به خاطر عدم اعتمادم به مسوولین نمی‌زنم. حرف‌ها و بهانه‌های‌شان از سر باور غلط و مطالعه پیج‌های زرد بود.
حرف‌های بی پایه و اساس
برای این تفکرات من درآوردی و فیک‌شان اشاره به معتبرترین سازمان‌ها مثل سازمان جهانی بهداشت می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت هیچ گاه نگفته است واکسیناسیون جلوی پاندمی ‌را نمی‌گیرد بلکه مداوم مردم جهان را به تزریق واکسن و رعایت همزمان پرتکل‌های بهداشتی فرا می‌خواند. حال در رابطه با اهمیت واکسیناسیون در کشور و اطراف‌مان و سوال‌های همشهریان گزارشی تهیه شده است که در پی می‌آید.
 روندکلی واکسیناسیون سیرجان و حومه
محمد موقری‌پور؛ سخنگوی ستاد مقابله با کرونای سیرجان در رابطه با این مهم می‌گوید: خوشبختانه در روزهای اخیر سرعت واکسیناسیون افزایش ‌یافته و استقبال مردم نیز از ابتدا خوب و چشمگیر بوده است و جای تقدیر و تشکر دارد. با اعلام گروه‌های سنی و شغلی جدید دانشجویان، اساتید، فرهنگیان و اکثر پرسنل گل گهر به سرعت واکسینه شدند. این سرعت ادامه دارد به طوری که در روزهای غیر تعطیل که استقبال مردم بیشتر بوده، تا ۷۰۰۰دوز نیز تزریق کرده ایم. امید داریم همین منوال سرعت را و حتی افزایش هم داشته باشیم.
وضعیت کنترل بیماری بهتر شده است اما به این معنا نیست که خطر رفع شده باشد. با رعایت پروتکل‌ها و انجام به موقع واکسیناسیون می‌توان این بیماری منحوس را کنترل کرد. این عضو ستاد کرونا می‌افزاید: برای روستاها برنامه هفتگی تزریق داریم و برای عشایر نیز واحد سیار فرستادیم  و از مردم خواهشمندم برای جلوگیری از ازدحام زیاد قبل از حضور در محل واکسیناسیون حتما در سامانه ثبت نام کنند.
برای کاهش تلفات الگو برداری کنیم
یک متخصص عفونی می‌گوید: اگر به نقشه‌های کشوری نگاه کنیم در ماه گذشته استان سیستان و بلوچستان جزو خطرناکترین استان‌ها از نظر شیوع و مبتلایان به بیماری کرونا بود ولی با شروع واکسیناسیون، تعداد موارد فوت، بستری و ابتلا در آنجا کاهش‌یافت و حتی در برخی شهرها تعداد فوتی‌ها به صفر رسیده است. بیمارستان‌های کیش خالی از بیمار کرونایی شدند این مسرت بخش ترین خبر روزهای اخیر بود. سخنگوی شورای سلامت کیش در این رابطه گفته بود: با ترخیص بیماران بستری در بخش مبتلایان به کرونا، بیمارستان این جزیره خالی از بیمار کرونایی شد. وی گفت:  به لطف خدا و تلاش مداوم کادر درمان پس از حدود‌ یک سال بیمارستان کیش روز بدون بیمار کرونایی را سپری کرد. گفته شده است در این جزیره اکثر سنین بالای ۱۸واکسینه شده اند.
واکسن‌های کرونا چگونه عمل می‌کنند؟
واکسن‌ها با تقلید‌ یک عامل عفونی ویروس، باکتری‌ یا دیگر میکروارگانیسم‌های عامل بیماری عمل می‌کنند. این کار به سیستم ایمنی ما «یاد می‌دهد» که چگونه به طور سریع و مؤثر به این عامل واکنش نشان دهد. واکسن‌ها معمولا‌یک نوع ضعیف‌شده از‌یک عامل عفونی را ارائه می‌کنند که به سیستم ایمنی ما اجازه می‌دهد تا آن را در حافظه‌اش ضبط کند. بدین ترتیب، قبل از اینکه ویروس ما را بیمار کند، سیستم ایمنی ما می‌تواند سریعا آن را شناسایی کرده و مقابله کند. برخی از واکسن‌های کرونا به این صورت طراحی شده‌اند.
دیگر انواع واکسن‌های کرونا با روش‌های جدیدتر ساخته شده‌ و با نام واکسن‌های پیام‌آور آر‌ان‌ای (RNA)‌یا ام‌آر‌ان‌ای (mRNA)‌ خوانده می‌شوند. این نوع واکسن‌ها به جای معرفی عامل (ماده‌ای که باعث می‌شود بدن شما آنتی‌بادی تولید کند)، کد ژنتیک لازم را به بدن ارائه می‌کند تا سیستم ایمنی ما بتواند آنتی‌ژن را خودش تولید کند. ‌‌‌‌‌‌‌تمام واکسن‌های تأیید شده سازمان جهانی بهداشت نشان داده‌اند که در محافظت از شما در برابر بیماری شدید ناشی از کرونا بسیار اثرگذار هستند. بهترین واکسن برای شما واکسنی است که سریع‌تر به دست شما برسد!
واکسن‌های کرونا ایمن هستند
بله،‌ حتی واکسن‌هایی که به سرعت تولید می‌شوند نیز باید تحت آزمایش‌های بالینی دقیق قرار بگیرند تا ثابت شود که استانداردهای مورد توافق در سطح بین‌المللی برای حفظ ایمنی و اثرگذاری را رعایت می‌کنند.‌ یک واکسن تنها در صورتی که مطابق این استانداردها باشد می‌تواند اجازه سازمان جهانی بهداشت و سازمان‌های ناظر ملی را دریافت کند. ‌
متأسفانه،‌ اطلاعات آنلاین نادرست بسیاری درباره ویروس و واکسن‌های کرونا وجود دارد. اطلاعات نادرست در بحران‌های حوزه سلامت می‌تواند منجر به اشاعه توهم، ترس و انگ‌زنی بشود. این امر همچنین منجر خواهد شد افراد بدون محافظت باقی مانده‌یا بیشتر در برابر ویروس آسیب‌پذیر باشند. واقعیات و‌ یا توصیه‌های تأیید شده را از منابع مورد اعتماد مثلا مقامات بهداشتی کشور، سازمان ملل، ‌یونیسف‌یا سازمان جهانی بهداشت دریافت کنید.
این گزارش تنها برای آگاهی همشهریان سیرجانی است زیرا معتقدیم عدم آگاهی موجب ترس و تصمیمات اشتباه در زندگی است. آشنایی صحیح با هر موضوع می‌تواند بینش هر  فرد و تمیز دادن خوب و بد را برایش رقم بزند و این آگاهی سازی از وظایف خطیر رسانه‌ها است.
امیدواریم با این گزارش نسبت به آگاهی شما قدمی‌برداشته باشیم و افرادی که می‌گویند ما به واکسن اعتقادی نداریم کاش سری به بیمارستان‌ها می‌زدند و می‌دیدند افرادی که در بخش‌های کووید بستری هستند اطرافیان‌شان چه می‌کنند کادر درمان چقدر باید تاوان ندانم کاری انسان‌ها را بدهد در حالی که پزشکان معتقدند دریافت واکسن باعث کاهش اضطراب افراد می‌شود چرا که احتمال بیماری شدید و مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا به طرز قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و البته این تنها معجزه واکسن نیست بلکه با واکسینه شدن افراد آمار مبتلایان را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

ضمیمه این شماره