پنج شنبه, 07 بهمن 1400

شماره 680 مورخ  6 بهمن 1400


اندر حکایت کرونا  و آموزش حضوری


حدود دو سال است که کرونا بی‌رحمانه بر همه ابعاد زندگی بشر می‌تازد و محدودیت‌های بسیاری را در همه زمینه‌ها ایجاد کرده. یکی از مواردی که با محدودیت شدید روبرو شد؛ تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها بود. دانشجویان و دانش‌آموزان، کلاس‌های حضوری را به فراموشی سپرده و درس خود را در فضای مجازی دنبال کردند. شاید آن روزها فاصله گرفتن از فضای حضوری آموزش و هم‌کلاسی‌ها برای دانش‌آموزان سخت بود اما پس‌از دو سال که عادت به فضای مجازی در آن‌ها شکل گرفته؛ ابلاغیه‌ای از سوی وزارت آموزش‌وپرورش به همه مدارس اعلام‌شده است تا مدارس از ابتدای آذرماه حضوری شوند. از یک طرف دانش‌آموزان خوشحالند پس‌از دو سال می‌توانند دوباره فضای درس و کلاس را تجربه کنند و دوستان خود را ببینند؛ اما از طرف دیگر این دغدغه وجود دارد که آیا با حضوری شدن مدارس به‌ویژه در دبستان که دانش‌آموزان نمی‌توانند واکسن بزنند؛ ممکن است خطر افزایش انتقال و شیوع کرونا وجود داشته باشد یا با مدیریت بهینه می‌توان این گردنه را نیز پشت سر گذاشت و با مماشات با کرونا، آموزش حضوری را از سر گرفت؟

87 درصد دانش آموزان 12 تا 18 سال واکسینه شدند
اکبر محیاپور رییس آموزش‌وپرورش شهرستان سیرجان در خصوص ابلاغیه بازگشایی مدارس از ابتدای آذرماه سال جاری می‌گوید: این ابلاغیه به‌صورت سراسری صادر شد و همه آموزش‌وپرورش های شهرستان‌ها ملزم به رعایت آن هستند. سعی می‌کنیم با حداقل میزان خطر؛ مدارس را به‌صورت حضوری دایر کنیم. وی در پاسخ به این سوال که برای دبستان‌ها چه فکری کرده‌اید با توجه به این‌که واکسیناسیون دانش‌آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال انجام می‌شود؟ می‌گوید: در بسیاری از کشورها اجازه تزریق واکسن به سنین پایین داده نشده. ایران و سیرجان هم از این قاعده مستثنی نیست. اما برای دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال سعی کردیم واکسیناسیون را به‌طور جدی انجام دهیم.
حدود ۲۶ هزار دانش‌آموز یعنی ۸۷ درصد واکسن زده‌اند و ایمنی در مدارس ایجاد شده. ضمن این‌که همان‌طور که خودتان گفتید این محدوده سنی دقت مراقبت از خود و حفظ پروتکل‌ها را هم دارند. برای سنین زیر ۱۲ سال هم هنوز هیچ برنامه‌ای برای واکسن اعلام‌نشده و دستور بازگشایی مدارس از اول آذر هم صادر شده که باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود. این اقدام همراه با دو نکته اصلی است: یکی کاهش تراکم کلاس‌ها و دیگری الزام دانش‌آموزان به استفاده از ماسک در مدرسه.
شیفت بندی حضوری دانش اموزان در مدارس شلوغ
از محیاپور می‌پرسم: با توجه به این‌که بچه‌های دبستان نمی‌توانند پروتکل‌ها را به‌طور صددرصدی رعایت کنند و کنترل آن‌ها مشکل است؛ برای آن‌ها چه فکری کرده‌اید؟ پاسخ می‌دهد: تا جایی‌که در توان مدیران و معلمان مدارس باشد، از دانش‌آموزان مراقبت می‌کنند و سعی می‌کنند بچه‌ها با هم تماس نداشته باشند و آن‌ها را توجیه می‌کنند تا با این بحران کرونا و رعایت پروتکل‌ها آشنا شوند. متأسفانه راهکار دیگری وجود ندارد. رییس آموزش‌وپرورش سیرجان در پاسخ به این سوال که برای مدارس شلوغ که جمعیت بالایی دارند چه کرده‌اید؟ می‌گوید: مدارس شلوغ شهرستان نهایتاً ۴۰ نفر دانش‌آموز در هر کلاس دارند که به مدیران مدارس ابلاغ‌شده دانش‌آموزان را شیفت بندی کنند تا از تراکم دانش‌آموزان در کلاس‌ها کم شود. یکی از دغدغه‌هایی که با بازگشایی مدارس در ذهن والدین و افکار عمومی شکل می‌گیرد، کنترل بچه‌های دبستان است. محیاپور در این زمینه می‌گوید: نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم که می‌توان همه بچه‌های دبستانی را به‌صورت صددرصد کنترل کرد. اما یکسری دستورالعمل‌ها با توجه به تدابیری که وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت بهداشت داشتند، به همه شهرستان‌ها ابلاغ‌شده که ما نیز بر همان اساس عمل می‌کنیم. امیدوارم بتوانیم به‌خوبی از عهده انجام آن بربیاییم.
دو روز حضوری و یک روز مجازی
در ابلاغیه حضوری شدن آموزش؛ با توجه به دسته‌بندی مدارس به دو نوع دولتی و غیرانتفاعی، هر یک؛ راهکارهای خاص خود را اتخاذ می‌کنند تا بتوانند حضور دانش‌آموزان در مدارس، همراه با وجود کرونا را به بهترین نحو ممکن کنترل نمایند. شیخ زکریا مدیر دبستان پسرانه غیرانتفاعی ایثار است. وی در خصوص راهکاری که برای حضوری برگزار کردن کلاس‌های مدرسه در نظر گرفته‌اند می‌گوید: تصمیم بر آن شد که دانش‌آموزان دو روز به‌صورت حضوری در مدرسه حاضر شوند و یه روز هم کلاس‌ها را به‌صورت مجازی پیگیری کنند. دو روزی که دانش‌آموزان به‌صورت حضوری در مدرسه هستند آن‌ها را به دو گروه تقسیم کرده‌ایم که هر گروه روزی ۲ ساعت به مدرسه می‌آیند. ۸ تا ۱۰ صبح یک گروه و ۱۰/۳۰ تا ۱۲/۳۰ صبح هم یک گروه.
 از او می‌پرسم به‌نظر شما بچه‌های دبستانی که واکسن هم نمی‌زنند؛ می‌توانند پروتکل‌ها را در مدرسه رعایت کنند؟ پاسخ می‌دهد: ستاد کرونا یک دستورالعمل به ما داده و گفته تقسیم‌بندی کلاس‌ها متناسب با مساحت کلاس‌ها باشد. یعنی به‌ازای هر دانش‌آموز؛ ۲/۲۵ مترمربع فضا. کلاس‌های مدرسه‌ ما خیلی بزرگ است و حدود ۳۰ مترمربع هر کلاس مساحت دارد. بچه‌ها را تقسیم‌بندی کردیم و فاصله‌ها رعایت می‌شود. مطمئن باشید دانش‌آموزان بیشتر از بزرگ‌ترها رعایت می‌کنند. اگر معلم موقع تدریس مجبور باشد ماسکش را بردارد؛ دانش‌آموزان به‌شدت مراقب هستند و همه ماسک دارند. از مرکز بهداشت هم بازرس داشتیم و هیچ مشکلی در رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد. مدیر مدرسه ایثار معتقد است مدارس باید فعالیت حضوری داشته باشند و به نوعی با کرونا کنار بیایند. وی در این خصوص می‌گوید: مدارس به‌هرحال باید باز شوند. تاکید آموزش‌وپرورش هم برهمین است و هرچه جلوتر برویم هم حضور بچه‌ها بیشتر می‌شود و هم ساعت کلاسی مدارس. ناگزیر هستیم به این امر تا بتوانیم آموزش مجازی را از سر بگیریم.
دانش آموزان به دو گروه زوج و فرد به مدرسه می‌آیند
در کنار دیدگاهی که مدیر دبستان ایثار برای کنترل دانش‌آموزان دبستانی دارد و بر رعایت پروتکل‌ها توسط آن‌ها تاکید می‌کند؛ مدیر دبستان دخترانه نجمه که یک مدرسه دولتی است؛ نظر دیگری دارد. نقیب در خصوص حضوری شدن مدارس می‌گوید: آموزش‌وپرورش بخشنامه ابلاغ کرده که با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی مدارس را حضوری کنیم. برهمین اساس دانش‌آموزان را گروه‌بندی کردیم و از شنبه آینده ۶ آذرماه؛ حضور بچه‌ها اجباری خواهد شد. وی به نحوه گروه‌بندی هم اشاره کرده و می‌گوید: یک گروه روزهای زوج و گروه دیگر روزهای فرد در مدرسه حضور خواهند داشت. کلاس‌های ما حدود ۳۶ نفره هستند و همه دانش‌آموزان را توجیه کرده‌ایم که همگی ماسک داشته باشند و حداقل تماس را با هم برقرار کنند. این توصیه‌ها به والدین هم شده تا بچه‌های خود را آماده کنند و مشکلی در مدرسه پیش نیاید. مدت حضور بچه‌ها در مدرسه ۱/۳۰ ساعت در هر روز و بدون زنگ تفریح و بدون فعالیت بوفه خوراکی است. هر کدام یک قمقمه آب با خود می‌آورند که از شیر آب مدارس استفاده نشود. سعی داریم میزان تماس و خطر انتقال ویروس را به حداقل برسانیم. مدیر دبستان نجمه کنترل بچه‌های دبستانی را سخت می‌داند و عنوان می‌کند: معمولاً کنترل بچه‌های دبستان سخت است، چون ممکن است شدت حساسیت موضوع را درک نکنند و نتوانند مراقب خود باشند اما تمام تلاشمان را می‌کنیم و امیدواریم که بتوانیم آموزش حضوری را با حداقل آسیب‌ها دنبال کنیم.
آنچه مسلم است بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در مدرسه؛ هم می‌تواند تبعاتی برای انتقال ویروس کرونا در بر داشته باشد. همان‌طور که مسافرت‌های بین جاده‌ای این تبعات را به‌دنبال دارد. فعالیت مدارس و آموزش حضوری یکی از اقدامات بسیار مهمی است که نباید به دست فراموشی سپرده شود؛ چراکه حضور دانش‌آموز در مدرسه علاوه‌بر توسعه دانش او می‌تواند بسیاری از مهارت‌های اجتماعی را نیز به او بیاموزد و فاصله گرفتن از آموزش حضوری شاید مشکلاتی را در آینده برای دانش‌آموزان و نسل آینده به وجود بیاورد. باید مدارس به‌صورت حضوری فعالیت داشته باشند اما نباید رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و توجیه دانش‌آموزان را فراموش کرد.‌

ضمیمه این شماره