پنج شنبه, 07 بهمن 1400

شماره 680 مورخ  6 بهمن 1400


انتظار برای اتمام نورانی شدن سیرجان
 پروژه‌ی «سیرجان، شهر نور» که با هدف ایجاد چشم‌اندازهای زیبا در فضاهای عمومی، تامین آرامش روحی و روانی شهروندان، حفظ امنیت در تردد شهری کلید خورده، وعده‌ی پایان آن تا پایان فروردین 1400 داده شده بود، اما هنوز به پایان نرسیده و برخی شهروندان اعتقاد دارند که گاه اعمال سلیقه‌هایی در اجرای آن دیده می‌شود.
 بنرها و تبلیغات سطح شهر، بیانگر این موضوع هستند که شهر سیرجان به عنوان پایلوت شهر نور در کشور انتخاب شده است. بر همین اساس، نوسازی و بهینه‌سازی روشنایی سطح شهر در اولویت کاری قرار گرفت و جلسات مختلفی تشکیل که مهمترین آن جلسه‌ای در محل استانداری و با حضور شهردارسیرجان، نماینده شرکت گل‌گهر  و مدیران برق جنوب استان جهت اجرای طرح نوسازی و بهسازی روشنایی سطح شهر سیرجان برگزار شد .
 این جلسه تشکیل شد و در این مراسم معاون عمرانی استاندار کرمان، از اتمام این پروژه‌ی اجرایی شهر سیرجان، تا پایان سال 99 و نهایتا پایان فروردین ماه ۱۴۰۰ خبر داد.
 بنا به گزارش مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان؛ معاون امور عمرانی استانداری کرمان با اشاره به هماهنگي‌هاي انجام شده، افزود: تمامي بلوارها و خيابان‎هاي اصلي شهر، توسط اداره‌ی برق، طراحي و برآورد هزينه شده است كه مقرر شد با حمايت شوراي شهر و بودجه شهرداري و همکاری گل گهر و شرکت برق و استانداری، تمامي سطح شهر با روشنایی ال اي دي روشن شود.
پس از برآورد هزینه در این زمینه، شهردار وقت سیرجان گفت: برآورد هزينه تغییر و تقویت روشنايي شهر سيرجان ٢٢ ميليارد تومان انجام شده كه ١٠ ميليارد آن توسط شهرداري سیرجان، ۷ میلیارد توسط گل گهر و ۵ میلیارد توسط برق جنوب استان هزينه می‌شود.
کورسوی معابر شهری
هم اکنون به پایان پاییز نزدیک می شویم و برخی از معابر و خیابان‌های شهری هنوز با کورسوی روشنایی‌های بی نور قدیم، آرامش را از  محل، گرفته اند. مثال این خیابان‌ها در شهر، می توان به خیابان ابومسلم، خیام، فردوسی و تعدادی دیگر از خیابان‌های شهر اشاره کرد.
در این پروژه که علاوه بر ایجاد چشم اندازهای زیبا در فضاهای عمومی، با هدف تامین آرامش روحی و روانی شهروندان، حفظ امنیت در تردد شهری کلید خورده بود، گاه اعمال سلیقه‌هایی دیده می شود. به طوری که نیمی از معبری با روشنایی‌های ال ای دی، تعویض و نیمی دیگر بدون تغییر مانده است.
هر چند که شهرداری سیرجان در نیمه‌های تیرماه 1400 به خرید بیش از ۵ هزار عدد چراغ LED  از بهترین برندهای کشور و با بهترین کیفیت و نور استاندارد در راستای اجرای شهر نور سیرجان اشاره نمود، اما دلیل پایان نیافتن این پروژه در موعد موقر و به تعویق افتادن آن چیزی بیان نشد.
ناگفته نماند که بسیاری از مشکلات شهری در مناطقی که روشنایی‌های ال ای دی نصب و به بهره برداری رسیده، رفع گردیده و همین باعث شده که ساکنین سایر نقاط شهر خواستار تقویت و تعویض روشنایی‌های خیابان‌های محل زندگی شان شوند. به خصوص مناطق حاشیه‌ای و حادثه خیز ترافیکی.
روشنایی پیاده روها در دست اقدام
تماس‌های متعدد همشهریان و این سوال که چرا این روشنایی‌ها موجب روشن شدن پیاده روها نمی شود و این تعویض‌ها چندان تاثیری در روشن نمودن معابر ندارد. این عوامل موجب شد این موضوع را از سوی مدیریت اداره برق  پیگیر شویم.
همچنان در حال تعویض لامپ‌ها هستیم
مدیر برق شهرستان سیرجان در این رابطه که دلیل وقفه ای که در تعویض روشنایی‌های برخی نقاط شهر رخ داده است، چیست و آیا این پروژه متوقف شده؟ چنین پاسخ داد: «در پروژه ی شهر نور قرار است بیش از 8 هزار چراغ ال ای دی در 120 بلوار و خیابان سطح شهر، تعبیه شود که این طرح در دو فاز تعریف شده است. وی در این رابطه که آیا  این طرح متوقف شده یا خیر باید گفته شود که همچنان در حال تعویض و تقویت روشنایی‌های سطح شهر هستیم و توقفی صورت نگرفته.»
سلمانی در پاسخ به این سوال که چرا در راستای یک بلوار، نیمی از روشنایی‌ها ال ای دی شده اند و نیمی دیگر بدون تعویض، آیا در این امر سلیقه ای عمل می شود؟ گفت: «نه به هیچ عنوان سلیقه ای عمل نمی شود و همه‌ی شهر در دستور کار ماست. ممکن است در برخی قسمت‌ها مشکلاتی پیش آمده باشد که باید ابتدا رفع و سپس اقدام به تعویض روشنایی‌های آن کرد.»
از مدیر اداره برق سیرجان پرسیدیم: چرا برخی خیابان‌ها همانند خیابان ابومسلم، سعدی و .... تعویض روشنایی‌ها صورت نگرفته، چرا که این خیابان‌ها جزو خیابان‌های پرتردد شهر محسوب می‌شوند. وی پاسخ داد: «برخی خیابان‌های شهر، روشنایی‌ها به صورت آویز هستند به همین دلیل نیاز به قطعاتی دارند که سفارش داده شده‌اند اما هنوز به دست‌مان نرسیده و به محض اینکه رسید سفارشات، تعویض روشنایی این خیابان‌ها هم در دستور کار قرار خواهد گرفت.
اما برخی نقاط دیگر در شهر به این دلیل که برخی قطعات آن خراب می باشند و یا سرقت کابل در این مناطق صورت گرفته در نتیجه زمانبر شده و نیاز به تعمیرات اساسی دارد که در این رابطه هم باید شهروندان کمی صبر کنند تا اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد. البته دلیل عمده‌ی به تاخیر افتادن این پروژه همین موارد می باشد و دلیل دیگر وجود ندارد.»

ضمیمه این شماره