پنج شنبه, 07 بهمن 1400

شماره 680 مورخ  6 بهمن 1400


از خاکی که می‌خوریم
انتهای خیابان مالک اشتر چندین ماه است که کنده‌کاری شده و به حال خود رها شده است! اهالی منطقه به جز اینکه مشکل رفت و آمد دارند از خاکی که به خاطر گرد و غبارِ بلند شده از این حفاری‌ها می‌خورند گلایه دارند.
همین موضوع روز دوشنبه در شورای شهر مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
امین صادقی در نشست علنی روز دوشنبه شورای شهر سیرجان از روند کنونی اجرای طرح فاضلاب شهری انتقاد کرد. باقی اعضای شورای شهر هم با او هم نظر بودند. به جز حمزه صادقی که عضو غایب جلسه‌ی دیروز بود.
انتقاد صادقی به روند کند پروژه در برخی خیابان‌ها بود و ذکر این نکته‌ی مهم و اساسی که مرمت آسفالت پس از پایان حفاری از تعهدات پیمانکار پروژه‌ی فاضلاب بوده اما چندان به آن عمل نمی‌شود و در واقعیت شاهد رها شدن کانال‌های پر شده از خاک هستیم!
صادقی خواستار این بود که پیمانکار پروژه، تعهداتش را اجرا کند و شهرداری بررسی کند که که چرا به این تعهدات عمل نمی‌شود.  حسن خدامی رییس شورای شهر نیز در تاید انتقاد صادقی به آخر بلوار مالک اشتر و چند خیابان دیگر اشاره کرد که چندین ماه است هنوز کار حفاری‌شان ادامه دارد.
صادقی در ادامه پیشنهاد داد که یک چارچوب تهیه شود و طبق آن شهرداری با نامه و تذکر و فرصت مشخص و اولتیماتوم خواستار ترمیم خیابان‌ها و رعایت بند بند صورت جلسه توسط پیمانکار شود.
گرچه شاید شورا به این موضوع بی‌توجه است که حق مردم فقط در پی کُندی حفاری فاضلاب و مرمت نشدن بعد از آن نیست. خود شهرداری نیز در کند پیش بردن پروژه‌های عمرانی و رها کردن و موازی کاری در چند خیابان به صورت همزمان دست کمی از پیمانکاران پروژه‌ی فاضلاب ندارد. شهرداری هنوز خیابان بروجردی را تمام نکرده، خیابان قدس را شروع به بهسازی می‌کند و بعد همزمان از میدان امام (ره) به سمت سه‌راه قریب را هم برای شروع عملیات عمرانی می‌بندد. به جز اینکه سرعت کار کاهش پیدا می‌کند،  نوسازی همزمان دو خیابان نزدیک به هم، چه بار ترافیکی را در آن منطقه‌ی شلوغ و پر تردد شهری ایجاد می‌کند؟! در کنار این چقدر از زمان شهروندان به هدر می‌رود و  در کنار آن اعصاب و روان مردم تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد و این موضوع در این میان به کنار که چه هزینه‌ای بعدها برای زیربندی خودروها تراشیده می‌شود.
مشکل چهاراه مکی‌آباد نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در شورا بود با اشاره‌ی به این موضوع که شهردار یک ماه گذشته قول برطرف کردم مشکل  به صورت ضرب‌الاجلی داده بود اما از آن هنگام یک ماه گذشته است و هنوز مشکل به قوت خودش باقی‌ست.
مصطفا اسفندیارپور نیز از وضعیت بد آسفالت بلوار عباسپور انتقاد کرد و خواستار رسیدگی شد.
حسن خدامی به پروژه‌ی عمرانی در حال انجام در خیابان غفاری اشاره کرد و انتقاد مردمی را گوشزد کرد. اینکه چرا اول سنگفرش پیاده‌رو انجام می‌شود درحالی که هنوز تیربرق‌های قدیمی جمع‌آوری نشده‌اند! خدامی همچنین از بی‌توجهی به درختان هنگام تعویض جدول‌ها انتقاد کرد و خواستار این شد که شهرداری هنگام نوسازی جدول هر خیابان از کارشناسان کشاورزی و فضای سبز بهره‌ی لازم را ببرد.

ضمیمه این شماره