جمعه, 21 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401

با توجه به شیوع سریع سویه اُمیکرون در کشور؛
مهار ویروس کرونا با تزریق دوز سوم

روزهای سختی را پشت سر گذاشته‌ایم. درست دو سال قبل ویروس کرونا گریبان کره زمین را گرفت و دنیا را در بهت و خاموشی این ویروس فرو برد. از آن زمان تاکنون مسیر پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته‌ایم. افراد بسیاری را براثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌ایم. اما مقاوم‌تر شده‌ایم و تجربیات‌مان در برابر این ضایعه بزرگ جهانی بیشتر شده. تا آنجا که اینک شهرهای ایران در حالت آبی به سر می‌برند و تعداد فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا به‌شدت کاهش‌یافته. حالا وقت تزریق دُز سوم واکسن است تا بدن‌ها در برابر این ویروس بیمه‌ شده و ایمن‌سازی سراسری صورت پذیرد. یک همت همگانی لازم است تا همه شهروندان سیرجانی برای دریافت دُز سوم واکسن مراجعه کرده و جامعه را برای مقابله هرچه بیشتر با ویروس کرونا آماده کنند.

انتخاب نوع واکسن دُز سوم
را به مسوولین بهداشت بسپارید
دکتر محمد موقری سخن‌گوی ستاد کرونا در سیرجان در خصوص تزریق دُز سوم واکسن می‌گوید: در حال حاضر در سیرجان عمده مراجعان ما برای تزریق دُز سوم واکسن هستند و خوشبختانه با استقبال بسیار خوبی روبرو هستیم. توصیه می‌شود همه افراد برای تزریق دُز سوم واکسن اقدام نمایند. وی از مردم می‌خواهد نوع واکسن تزریقی را به وزارت بهداشت واگذار کنند: براساس پروتکل‌های بهداشتی از مردم می‌خواهیم خودشان برای نوع واکسن تصمیم نگیرند. هر واکسنی که در پروتکل‌های وزارت بهداشت بگنجد قابل تزریق است. طبق آخرین به‌روزرسانی‌های who؛ کمیته واکسیناسیون اقدام به تزریق واکسن می‌کند و دستورالعمل مشخصی دارد.
همشهریان به‌موقع برای این امر مراجعه کنند چرا که تحقیقات نشان داده دُز سوم آن قدر میزان آنتی‌بادی داخل بدن را بالا می‌برد که در بدن در برابر انواع جهش‌های کرونا مقاومت ایجاد می‌شود. از او می‌پرسم آیا لزومی دارد که حتماً دُز سوم با دُز اول و دُز دوم متفاوت باشد؟ پاسخ می‌دهد: اگر شهروندان از پروتکل‌های وزارت بهداشت پیروی کنند در دستورالعمل مشخص شده‌است هر کس هر نوع واکسنی که در دُز اول و دُز دوم تزریق کرده؛ باید چه نوع واکسنی در دُز سوم استفاده کند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا عوارض تزریق دُز سوم واکسن بیشتر از دو دُز دیگر است؟ می‌گوید: خیر، چنین چیزی مصداق ندارد. ممکن است در برخی از افراد شدت داشته باشد. یا ممکن است دو دُز اول را از ویروس کشته‌شده دریافت کرده باشند و دُز سوم را از ویروس ضعیف‌شده که باعث می‌شود تاثیر بیشتر و واکنش شدیدتری در فرد پدید آورد اما عمومیت ندارد.
 موردی از اُمیکرون در سیرجان گزارش نشده
طبق خبری که از سوی دانشکده علوم پزشکی کرمان و ستاد کرونای این شهرستان اعلام شد؛ ۳ مورد مبتلا به اُمیکرون در کل استان کرمان شناسایی‌شده. از موقری می‌پرسم آیا در سیرجان هم مورد مبتلا به اُمیکرون داشته‌ایم یا خیر؟ می‌گوید: مشخص نکرده‌اند که این ۳ نفر از کدام شهرهای استان هستند. ما در سیرجان نمونه‌های مشکوک را ارسال کرده‌ایم ولی چیزی به ما اعلام نکرده‌اند. اگر مورد مثبتی بود به ما می‌گفتند. موارد مشکوکی داشتیم و تعدادی نمونه فرستاده‌ایم ولی خوشبختانه تاکنون موردی گزارش نشده.
سخنگوی ستاد کرونا در سیرجان از مردم می‌خواهد هرچه سریع‌تر برای تزریق دُز سوم واکسن اقدام کنند و خاطرنشان می‌کند: خوشبختانه در سیرجان هم تعداد فوتی‌ها و بستری‌ها خیلی کم شده و هم بیماران سرپایی. فقط نگران جهش‌هایی مثل اُمیکرون هستیم که در کشور شایع شود.
خصوصا در شهرهای اطراف سیرجان مثل بندرعباس و... چون قدرت تکثیر این سویه بسیار زیاد است از مردم می‌خواهم همچنان پروتکل‌ها را رعایت کرده؛ مراقب سلامت خود باشند و برای تزریق دُز سوم واکسن اقدام کنند چرا که دُز سوم، افراد را به‌شدت در برابر ابتلا به این بیماری مقاوم می‌کند.
دُز سوم ایمنی بسیار خوبی ایجاد می‌کند
سویه اُمیکرون یکی از جهش‌های کرونا است که دغدغه مسوولان وزارت بهداشت را بیش‌از پیش شدت بخشیده چرا که سرعت انتشار آن از سویه‌های دیگر بیشتر است و همین امر می‌طلبد تا افراد برای تزریق دُز سوم مراجعه کنند. محمد محیاپور معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان در این خصوص می‌گوید: معمولاً افراد ۳ ماه پس‌از دریافت نوبت دوم واکسن می‌توانند برای تزریق دُز سوم اقدام کنند. در سویه جدید اُمیکرون افرادی که به این ویروس مبتلا می‌شوند جزو دسته افرادی هستند که یا اصلا واکسن نزده‌اند و یا هنوز دُز سوم را تزریق نکرده‌اند. دُز سوم، ایمنی بدن را نسبت به دو دُز دیگر بالاتر می‌برد.
 وی اضافه می‌کند: پس‌ از تزریق واکسن و به‌مرور زمان افت ایمنی در بدن را شاهد هستیم به‌همین دلیل نوبت‌های بعدی واکسن تزریق می‌شود تا مجدداً سطح ایمنی بدن افزایش پیدا کند و بدن مقاومت خود را بازیابد. در واقع دُز سوم تاثیر گذار است برای مواجهه با ویروس کرونا و توصیه می‌شود شهروندان هرچه سریع‌تر برای دریافت آن اقدام کنند.
دُز سوم هم مشابه دوز اول و دوم است و علایم و عوارض متفاوتی ندارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا حتما باید دُز سوم واکسن متفاوت از نوع دُز اول و دوم باشد؟ می‌گوید: این مساله بیشتر در مورد واکسن آسترازنکا مطرح است.
محیط این واکسن از نوع آدونو ویروس است و سیستم بدن عادت‌کرده به شناسایی این نوع ویروس و از شناسایی ویروس کرونای اصلی غافل شده. به‌همین دلیل می‌گویند تزریق نوع دُز سوم متفاوت باشد تا بدن بتواند ویروس کرونا را نیز شناسایی کند. در مورد سایر واکسن‌ها هم اگر دُز سوم متفاوت از دو دُز اول تزریق شود بهتر است چرا که ایمنی را بیشتر افزایش می‌دهد.
همه می‌دانیم در حال حاضر تنها راه مقابله با ویروس کرونا در وهله اول تزریق واکسن و در وهله دوم حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. بنابراین کلیه شهروندان سیرجانی باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که تزریق واکسن در هر ۳ نوبت می‌تواند حافظ جان خود و اطرافیانشان باشد. حتی اگر افراد به سویه‌های جدیدی مثل اُمیکرون هم مبتلا شوند چون بدن آن‌ها مجهز به واکسن و به‌ویژه واکسن دُز سوم است؛ می‌توانند این بیماری را با شدت کمتری پشت سر گذاشته و از مرگ‌ومیر رهائی یابند. بنابراین برای تزریق دُز سوم واکسن کرونا باید از همین لحظه اقدام کرد؛ شاید فردا دیر باشد...

ضمیمه این شماره