جمعه, 21 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401


دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان این‌که در حال حاضر در ایران هم بستری ناشی از اومیکرون داشته‌ایم، گفت: «بسیاری از بیمارانی که اکنون بستری شدند و دارند بررسی می‌شوند و حتی در آی‌سی‌یو هستند، مبتلا به اومیکرون هستند، بنابراین نباید با ساده‌انگاری فکر کنیم که اومیکرون فقط منجر به یک بیماری خفیف می‌شود». به گفته‌ی حمیدرضا جماعتی، تقریبا ۲۷ درصد از کل تست‌هایی که در هفته‌ی گذشته انجام شده، مربوط به اومیکرون بوده است.
 وی ‌درباره‌ی خطر جمعیت واکسن‌نزده در کشور برای بروز پیک ششم کرونا در کشور که گفته می‌شود، جمعیتی هشت میلیونی را شامل می‌شود، گفت: «افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند، هم احتمال گرفتاری خودشان و هم احتمال گرفتاری خانواده‌هایشان وجود دارد. در عین حال این احتمال وجود دارد که در صورت گرفتاری این افراد، منجر به ایجاد چرخه‌ی ویروس در جامعه شوند و احتمال انتشار ویروس در جامعه از سوی آن‌ها بسیار زیاد است. بر همین اساس توصیه‌ی ما این است که حتما واکسیناسیون را در این افراد انجام دهیم. به خصوص این‌که واکسیناسیون به میزان بالا، منجر به کند شدن چرخه‌ی ویروس در جامعه و تا حدود زیادی کنترل پاندمی می‌شود
وی درباره‌ی تصور غالب در جامعه مبنی بر خفیف بودن اومیکرون، گفت: «این ساده‌انگاری است که فکر کنیم اومیکرون خفیف است و بنابراین همه چیز را رها کنیم. اکنون در بسیاری از کشورها تعداد بستری‌های ناشی از ابتلا به اومیکرون به میزان زیادی افزایش یافته است و میزان مرگ‌ومیر هم افزایش یافته است. بنابراین با توجه به اینکه اومیکرون سرایت‌زایی بالایی دارد و تعداد افراد زیادی درگیر می‌شوند، ‌همین تعداد زیاد باعث می‌شود که حتی اگر درصد بستری‌شان هم نسبت به دلتا کمتر باشد، اما از آنجایی که سرایت‌زایی بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد گرفتار می‌شوند، به همین دلیل تعداد بستری‌ها می‌تواند خیلی بیشتر باشد و تعداد مرگ‌ومیر هم افزایش یابد».
جماعتی تاکید کرد: «در عین حال باید توجه کرد اینکه بگوییم با تزریق دو دوز واکسن، ‌ دیگر نیازی به رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد، ساده‌انگاری محسوب می‌شود، بلکه پروتکل‌های بهداشتی حتما باید رعایت شوند. در کشورهایی مانند کشورهای اروپایی و آمریکا که مجددا شاهد پیک بیماری با اومیکرون هستیم، ‌ بحث عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکی از عواملی بود که منجر به پیک مجدد بود. دومین موضوعی که در آن کشورها وجود داشت، این بود که فاصله‌ی بین دوز دوم تا ایجاد اومیکرون بسیار زیاد بود و بیش از شش تا هشت ماه فاصله بود که منجر شد که سطح آنتی‌بادی کاهش یافته و با توجه به افزایش سرایت‌پذیری ویروس منجر به گرفتاری افراد شد. سومین دلیل هم عدم وجود محدودیت‌های اجتماعی بود. به طوری که در ورزشگاه‌ها و سینماها و ... شاهد بودیم که حتی افراد ماسک هم نزدند و کنار هم به تعداد زیاد نشسته‌اند.
وی درباره‌ی وضعیت افزایش اومیکرون در کشور نیز گفت: وقتی در عرض یک هفته اینقدر افزایش یافته، می‌تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد. باتوجه به اینکه پیش‌بینی ما این است که طی چند هفته‌ی آینده احتمالا با پیک اومیکرون مواجه باشیم، ‌بنابراین پیشنهاد کمیته علمی این است که مدارس، دانشگاه‌ها و مجامع اعم از کنسرت و ... حداقل تا چند هفته‌ی آینده، برای بازگشایی‌شان تعجیل نشود و  با رعایت پروتکل‌ها و تکمیل واکسیناسیون و تزریق دوز سوم واکسن، از ایجاد پیک اومیکرون در کشور تا حد زیادی پیشگیری کنیم».

ضمیمه این شماره