جمعه, 21 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401


آبـاده را آبـاد کنیـد
منطقه ای با قدمت تاریخی به نام آباده، که بخشی از سیرجان است؛ امروزه جزو محدوده ی شهری حساب می‌شود و تحت پوشش شهرداری منطقه دو شهرستان است اما هنوز از برخی امکانات اولیه محروم مانده که واقعا جای تعجب دارد.این منطقه با تعداد سکنه ی زیاد از دیرباز جزو مناطق پر رفت و آمد سیرجان به حساب می آید و دمادم انتخابات برای مسوولین عزیز است اما پس از مدتی به فراموشی سپرده شده تا جایگاه وعده هایی برای دیگر انتخابات و دیگر مسوولین باشد. آباده منطقه ای محوری در بین چند روستا است که با توجه به موقعیتش نبود برخی امکانات و زیر ساخت ها هم جای تعجب و تاسف دارد و هم مخاطره آمیز است.
 از جمله این کمبودها، پل محل عبور قطار است که موجب به خطر افتادن جان بسیاری از اهالی می‌شود و در یک سال اخیر هم حادثه هایی در این محل رخ داده است. دهانه این پل بسیار کوتاه و برای عبور افراد مناسب نیست و ساکنان آن محل برای رسیدن به آن طرف پل مجبورند از روی ریل راه آهن رد شوند که این خود خطرات زیادی دارد و نیازمند توجه بیشتر مسوولین است.
برای درک بیشتر و بهتر این کمبودها به آباده رفتیم تا از نزدیک ببینیم چه چیزها در این بخش پیوسته و تحت پوشش شهرستان کم است که نخستین نکته ی جالب توجه بسته بودن درمانگاه شبانه روزی آباده بود.
آباده درمانگاه ندارد
پای درد دل اهالی آباده که نشستیم فهمیدیم این درمانگاه که با همت یکی از خیرین ساخته شده است با عدم همکاری دانشکده علوم پزشکی سیرجان همچنان بلا استفاده مانده و بهره برداری از آن صورت نمی‌گیرد.
یکی از اهالی آباده در این بازدید همراه ما شد و توضیح داد: حدود ۳ تا ۴ سالی می‌شود که خیری به نام معین الدینی این درمانگاه را با زمین و هزینه ی شخصی خود به نام و یاد پسرش با نام درمانگاه علی اصغر ساخته اما متاسفانه دانشکده علوم پزشکی حمایتی در خصوص راه اندازی آن انجام نمی‌دهد. آباده و مناطق اطرافش از جمله شهرک آب و شهرک امیرالمومنین و... که بالغ بر ۲۰ هزار سکنه دارد یک درمانگاه ندارد. درمانگاه ساخته شده تمامی امکانات را دارد و فقط نیازمند اقدام مسوولین مربوطه است که متاسفانه علی رغم اقدام موثر برای راه اندازی این داروخانه و درمانگاه، یک پایگاه بهداشت قدیمی را برای واکسینه استفاده می‌کنند. اهالی یکصدا پرسشی داشتند از دانشگاه علوم پزشکی که چرا این درمانگاه به صورت شبانه روزی یا دو شیفت صبح و عصر بهره برداری نمی شود؟ آنها می گویند این عدم همکاری حتی در بخش خصوصی هم وجود دارد و ما واقعا به یک داروخانه و درمانگاه فعال نیاز داریم و امیدواریم مسوولین هر چه سریعتر به این مساله رسیدگی کنند و اقدامات لازم صورت پذیرد.
کوچه های خاکی بدون آبراه
مساله ی دیگری که در آباده وجود دارد کوچه های خاکی است که آب راه درستی برای آنان تعبیه نشده و هر زمان که بارندگی صورت می‌گیرد این منطقه معضل آب گرفتگی را تجربه می‌کند.
تابلو نام خیابان و کوچه ندارد
باتوجه به این مسائل خیابان های آباده تابلویی محض شناسایی ندارد و برای یافتن یک آدرس باید به ساکنان آباده متوصل شد. وقتی که به دنبال آدرس مورد نظر خود در این منطقه بودیم از شهروندی که آنجا بود پرسیدیم آیا قبلا تابلویی برای شناسایی خیابان ها اینجا نصب بود؟ پاسخ او یک نه قاطع بود و ادامه داد: از همان روزی که من به خاطر دارم، از ابتدای کودکی ام این خیابان ها تابلو ندارند و تنها خود ساکنان نام خیابان ها را می‌دانند. آباده جزئی از مناطق شهری و زیر نظر شهرداری ناحیه ۲ شهر سیرجان است اما باتوجه به کمبودهایش باور پذیر نیست که این منطقه جزو شهر حساب می‌شود. متاسفانه محرومیت این منطقه بسیار زیاد است که از داشتن یک فضای سبز نیز محروم مانده و پیاده رویی برای خیابان هایش تعبیه نشده است. باتوجه به هزینه های زیاد و گزافی که بابت پروانه ی حصار کشی و دیگر مسائل گرفته می‌شود سرمایه گذاران هم رغبتی جهت آبادانی این بخش نمی کنند و ما واقعا خواستار همکاری از سوی ارگان های ذی ربط درخصوص آبادانی این مناطق هستیم. تیر برق های آباده که در وسط کوچه ها جای گذاری شده و در برخی موارد نصفه گذاشته شده اند و خود موجب نفص روشنایی منطقه است که باعث کمبود امنیت منطقه می‌شود.
آباده بخش های تاریخی دارد
حمام قدیمی این منطقه که اخیرا با همت اهالی از زیر خاک در آمده نیازمند رسیدگی میراث فرهنگی است.  دو قلعه ی تاریخی  نیز وجود دارد که انتظار می‌رود ارگان های مربوطه نگاهی ویژه به این آثار تاریخی داشته باشند. در بازدید شهردار و چند تن از اعضای شورای شهر قول های مساعدی در جهت آبادی این منطقه داده شده اما آبادانی چنین منطقه ای نیازمند همکاری تمام ارگان های ذی ربط می باشد و خواسته ی یکصدای این مردمان نجیب ساکن این منطقه نیز همین است و در این شرایط باید تمامی مسوولین دست به دست هم دهند تا بتوانیم آباده ای آباد داشته باشیم.

ضمیمه این شماره