جمعه, 21 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401

نشست کنترل و کاهش بار در سال 1401 ویژه صنایع شهرستان در امور برق سیرجان برگزار شد؛
امیدواریم تابستان امسال خاموشی نداشته باشیم


سال 1401 از سوی رهبر معظم انقلاب، سال تولید، اشتغال و دانش بنیان نامگذاری شد؛ بنا بر همین امر برنامه ای مدون برای تولید حداکثری نیروگاه های برق در نظر گرفته شده است که امیدواریم تابستان سال جاری را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم.
مجتبی ثمره، مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق جنوب استان کرمان، در مصاحبه با سخن تازه چنین گفت: باتوجه به اینکه برنامه ای برا نبود خاموشی در تابستان امسال داریم، تعمیرات نیروگاهی تا پایان اردیبهشت ماه تمام خواهد شد و برای پیک امسال نیروگاه 52 هزارمگاواتی در مدار قرار خواهد گرفت.
ثمره افزود: بر اساس همین برنامه در تیر و مرداد که ماه های گرم سال هستند نیروگاه برق آبی با حدود 5 هزار مگاوات در مدار خواهد آمد و با توجه به این موارد است که میتوان گفت امسال جدول خاموشی نخواهیم داشت اما همچنان نیاز به همکاری مشترکان خوب خود داریم.
وی ادامه داد: مجموعه ی وزارت نیرو با حدود 100 برنامه ی عملیاتی در جهت عبور موفق از پیک تابستان 1401 دارد که شامل برنامه های مختلفی از جمله واردات برق، مدیریت چاه های کشاورزی، استفاده از مولدهای برق صنایع و همینطور استفاده از نیروگاه های برق آبی و استفاده از نیروگاه های تجدید پذیر، در کنار برخی اقدامات و برنامه های فرهنگی که درحال انجام است و بیشتر هم خواهد شد؛ راهی در پیش گرفته تا این هدف محقق شود.
در مجموع تلاش بر این است که در اوج بار تابستان برق صنایع قطع نشود و با مدیریت و جا به جایی بار از قطع برق و خاموشی های ناخواسته ی صنایع جلوگیری شود و با نشستی کخ امروز با حضور نمایندگان صنایع مختلف داشتیم و با همکاری که مدیران محترم صنغتی و کارخانه جات با ما دارند این مهم انجام خواهد شد.
صنایع میتوانند با مدیریت برنامه های خود و حتی تعمیرات لازم به شیوه ای با برنامه ی شرکت توزیع هماهنگ باشند که در ساعات اوج مصرف 12 الی 18 از برق کمتری استفاده کنند؛ قاعدتا منظور ما از کم مصرفی خواستن قطع کامل در یک صنعت نیست، صنعتگران میتوانند مصرف خود را در این ساعات به شیوه های مختلفی ازجمله کم کردن مصرف برق در بخش هایی که به آن نیاز ندارند کاهش دهند که این امر موجب یاری رساند به ما خواهد بود.
مجتبی ثمره بیان داشت: امسال با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و صاحبان صنایع و شهرک های صنعتی برنامه ی مدونی تهیه شده که صنایع بامحدودیت مواجه نشوند.
هر 10 سال یکبار پدیده ی فروپاشی شبکه یا اصطلاحا بلک اوت در جهان رخ میدهد و خوشبختانه با تلاش بی دریغ تلاشگران عرصه‌ی برق و تمام مشترکین به ویژه مشترکین صنعتی در ایران 18 سال است که این اتفاق رخ نداده و پیش نخواهد آمد.
تمرکز بر پیک بار 1401، تمرکز بر هوشمند سازی مشترکین با قابلیت روویت پذیری و کنترل پذیری است که ما بتوانیم رفتار بارمصرفی مشترکین را کنترل کنیم و اگر جایی نیاز به مدیریت بود آن را مدیریت کنیم.
در سال گذشته و با توجه به همکاری که کلیه ی مشترکین در حوزه ی فعالیت های شرکت توزیع که شامل 16 شهرستان جنوبی و شرقی تحت پوشش است 64 میلیارد ریال پاداش داده ایم که سهم سیرجان از این مبلغ حدود ده درصد بود که سهم خوبی است و با همکاری که صنایع با ما خواهند داشت پیش بینی میشود این مبلغ افزایش داشته باشد.
مشترکین اگر مولد نصب کنند و در ساعات اوج بار مولد خود را در مدار بیاورند به ازای هر کیلووات ساعت تولید انرژی 1500 تومان پاداش دریافت خواهد کرد که رقم چشمگیری است.
برای تولید انرژی پاک که ظرفیت استان کرمان در نیروگاه های خورشیدی قابل توجه است شرکت توزیع فرش قرمز برای سرمایه گذاران پهن کرده و بازگشت سرمایه نیز به صرفه خواهد بود. در پایان امیدواریم با همکاری تمام مشترکین به بهترین شکل از پیک بار امسال عبور کنیم.

ضمیمه این شماره