نگاهی تازه به روابط‌عمومی در شرکت‌های صنعتی؛
روابط‌عمومی در خط‌مقدم ارتباط مستقیم با مردم است

عصر حاضر ارتباطات یکی از بنیادی‌ترین دانش‌ها و مهم‌ترین عوامل پیشرفت انسان امروزی به‌شمار می‌رود. روابط‌عمومی، هنر و علم اجتماعی است که درون و برون سازمان‌ها را به‌هم مرتبط می‌کند یا به‌بیان دیگر دانشی است که به کمک آن سازمان‌ها آگاهانه می‌کوشند تا در اجرای مسوولیت‌های اجتماعی خویش موفق باشند. در چنین موقعیتی، عملکرد واحد روابط‌عمومی در سازمان‌های مختلف اهمیت می‌یابد.
آینه تمام‌نمای سازمان‌ها
ابوذر حلوایی‌پور، مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: در دنیای کنونی همه ارکان ارتباطی یک سازمان به‌شکلی پیوسته در رسیدن به اهداف آن سازمان و در شرکت‌های اقتصادی بر سودآوری مجموعه اثرگذار هستند که روابط عمومی هم از این قاعده مستثنا نیست. در چنین شرایطی فعالیت در حوزه روابط‌عمومی از اطلاع‌رسانی فراتر رفته و به برقراری ارتباطی شفاف و دوجانبه با مردم و ذی‌نفعان، توسعه دانش، انجام پروژه‌های اجتماعی تحقیق‌محور و ارتباط پررنگ‌تر با دانشگاه‌ها نیز رسیده است. وی افزود: روابط‌عمومی‌ها در جایگاه آینه تمام‌نمای سازمان‌ها می‌کوشند ارتباط همه‌جانبه‌ای را با مخاطبان، مصرف‌کنندگان، مردم محلی، سایر نهادهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و همه ذی‌نفعان برقرار کنند و تعاملی سازنده با مردم داشته باشند و با ایجاد پیوندی منطقی با مردم، در اجرای مسوولیت‌های اجتماعی شرکتی، پیشرو باشند. وی افزود: در سال‌های اخیر شاهد شناخت بیشتر مدیران ارشد نسبت به عملکرد و اثرگذاری روابط‌عمومی بوده‌ایم یا به بیانی دیگر مدیران شرکت‌های معدنی و صنعتی به جایگاه و ارزش فعالیت در حوزه روابط‌عمومی بیش از قبل، اعتماد و اعتقاد پیدا کرده‌اند. همین اعتماد قلبی نیز زمینه پیشرفت‌های قابل‌توجهی را در این بخش فراهم کرده است.
حلوایی‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: روابط‌عمومی سازمان‌ها در تلاش هستند تا برای اجرای وظایف خود از همه ظرفیت‌ها و ظرفیت‌های رسانه‌ها استفاده کنند. رسانه را می‌توان به‌گونه‌ای بازوی روابط‌عمومی دانست که زمینه گردش بهتر اطلاعات و اخبار را فراهم می‌کند. روابط‌عمومی موفق با تعامل دوسویه با رسانه‌ها می‌تواند نسبت به وظایف اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی خود به‌خوبی عمل کند.
 توجه به دغدغه‌های اجتماعی
وی گفت: همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، توجه به ایفای بهتر مسوولیت‌های اجتماعی شرکتی یکی دیگر از وظایف واحد روابط‌عمومی است که به‌ویژه در سال‌های اخیر اهمیت یافته است. شرکت‌هایی که روابط‌عمومی پویا و فعالی دارند یا به بیانی دیگر ارتباط بهتر و موثرتری را با مخاطبان خود و مردم برقرار می‌کنند؛ در ایفای نقش مسوولیت‌های اجتماعی خود نیز موفق‌تر عمل می‌کنند.
مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر افزود: روابط‌عمومی در خط‌مقدم ارتباط مستقیم با مردم است و در جریان نقطه‌نظرات و جزییات شرایط آنها قرار می‌گیرد. بدین‌ترتیب در انتقال این نقطه‌نظرات به مدیران و تصمیم‌گیران شرکت، نقش مهمی را برعهده دارد. روابط‌عمومی گل‌گهر نیز تمام همت خود را به‌کار بسته تا بتواند نظرات واقعی مردم و ذی‌نفعان را به‌گوش تصمیم‌گیران در این مجموعه بزرگ معدنی و صنعتی برساند.
حلوایی‌پور در ادامه بیان کرد: با تکیه بر اهمیت برقراری تعاملی سازنده میان روابط عمومی با مردم در سال‌های اخیر شاهد افزایش ایفای مسوولیت‌های اجتماعی گل‌گهر در منطقه بوده‌ایم. این موضوع حکایت از آن دارد که تصمیم‌گیران به‌ویژه مدیریت محترم عامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت، شناخت خوب و صحیحی از واقعیت‌های منطقه سیرجان یافته‌اند و خود را نسبت به ذی‌نفعان مسوول می‌دانند.