سه شنبه, 25 مرداد 1401

شماره 705 مورخ  19 مرداد 1401

فصل نقل و انتقالات از چندهفته گذشته برای تیم های لیگ برتری استان کرمان استارت رسمی خورد.
 تیم فوتبال گل‌گهر  سیرجان که در این چند سال اخیر به یکی از تیم های پرهزینه استان مشهور شده، در بازار نقل و انتقالات آنچنان دست به اسکلت خود نزد و ابتدا با بازیکنان فصل قبل خود تمدید کرد البته چند مهره کلیدی خود را هم از دست داد و در این بین چند بازیکن جوان هم به خدمت گرفت.
تیم گل‌گهر  در کادر فنی خود نیز تغییراتی نداشت و در عوض یکبار دیگر مجتبی سرآسیابی مربی فصل پیش خود را پس از پایان ماموریت اش از تیم فجر سپاسی باز به خدمت گرفت و شنیده می شود هاشم بیگ زاده نیز به کادر فنی این تیم اضافه شده است.
گفتنی است تمرینات این تیم از ابتدای همین هفته در زمین شماره 2 آزادی تهران شروع شده و گویا سرمربی این تیم قصد ندارد هنوز پس از گذشت سه سال حضورش در تیم گل‌گهر  تمرینات خود را در سیرجان ادامه دهد.
از طرف دیگر تیم تازه به لیگ برتر راه یافته مس کرمان کمی دیرتر وارد بازار نقل و انتقالات شده. البته آن طور مشخص است این تیم به موقع زنبیل خود را برای خرید نفرات به بازار برده است.
این تیم ابتدا با تمدید قرارداد با بازیکنان موثر فصل قبل خود نشان داد با حفظ اسکلت تیم فصل قبل خود، همانند سال گذشته نه قصد دارد که اسیر جو بازار نقل و انتقالات شود و نه می خواهد که با شتاب زدگی در خریدهایش، خود را در طول بازی های لیگ دچار چالش مسایل فنی کند.
مس از تجربه سال قبل خود به خوبی بهره گرفته و بر اساس نیاز فنی و ترکیب مد نظر سرمربی، نفراتش را جذب می کند نه بر اساس میل و خواسته های هیجانی بازار که تنها بر مبنای صفرهای قرارداد پیش می رود.
تيم فوتبال مس كرمان که در فصل قبل با تكيه بر بازیکنان جوان و محصولات آکادمی خود يك ركورد در داشتن بازيكنان بومي در بين تيم هاي هم استاني  زد تا به هدف خود برسد، این در صورتی است که متاسفانه تیم‌های گل‌گهر سیرجان و مس رفسنجان فقط و فقط به بازیکنان اسمی در ایران بسنده کرده اند.
نگاهی به اسامی و نفرات تمدیدی روزهای اول مس کرمان نشان می دهد که فوتبال استان به شایستگی به یک پیروزی بزرگ دست یافته است چراکه نفرات شایسته استان هشت که سال گذشته شایستگی خود را تمام قد اثبات کردند، قرار است زیر نظر اولین مربی کرمانی حاظر در لیگ برتر، حجم عظیمی از بازیکنان طراز اول این استان را به رخ فوتبال ایران بکشند.
هرچند این رویه از سال ها قبل در فوتبال ایران از باشگاه مس کرمان آغاز شده بود و همین امروز هم 90 درصد از حجم گسترده بازیکنان استان کرمانی شاغل در لیگ برتر را نفراتی تشکیل می دادند که از آکادمی و تیم فوتبال باشگاه مس کرمان به سطح اول فوتبال ایران راه یافتند اما حالا که مس کرمان خود به شایستگی پیراهن لیگ برتر را بر تن کرده است، می تواند از محصولات تازه، جذاب و خوش رنگ خود در لیگ برتر سود ببرد و با افتخار به تمام فوتبال ایران اعلام کند از محدود باشگاهای بازیکن ساز در فوتبال ایران بوده است.
این در صورتی است که دیگر تیم های استان مثل گل‌گهر  و مس رفسنجان آنچنان علاقه‌ای به بازیکن‌سازی و استفاده از نسل جوان بومی ندارند و در تفکرات این باشگاه ها گنجانده نشده است!
با صعود مس کرمان به لیگ برتر، آمار بازیکن‌سازی این باشگاه در بالاترین سطح فوتبال ایران به رقمی رویایی می رسد و اي كاش تيم فوتبال گل‌گهر  هم حداقل از اين رويه الگو برداري مي كرد!
آمار خود گویای همه چیز هست، حضور بازيكنان زياد كرماني در ليگ هاي مختلف خود گواه همه چيز است و از آن طرف تيم گل‌گهر  نه تنها بازيكني در حد ليگ برتر ندارد بلكه روند حضور بازيكنان غير بومي زياد در آكادمي گل‌گهر  خود گواه اين است كه فوتبال سيرجان رو به نزول است!
در آن طرف سيرجان، تیم مس کرمان با سرمربی بومي خود فرزاد حسينخانی و لشکری تازه نفس و با انگیزه از بازیکنان کرمانی تیمی برای تمام استان کرمان محسوب می شود، تیمی که همه اهالی استان هشت آن را از آن خود می دانند.
اما از گل‌گهر  تنها نام آن برای مردم سيرجان مانده است، تيمي كه امروز مي بينيم از عوامل اجرايي گرفته تا بازيكنان متعلق به افراد كاملا غير بومي است.
متاسفانه در سالهاي اخير هيچ يك از مسوولين بلند پايه شهرستان هم به مانند كرمان ورود نکردند تا حق جوانان مستعد اين شهرستان را بگيرند.
وقتي درتيم‌هاي  پايه هاي گل‌گهر  روند حضور بازيكنان غيربومی به تعداد زیاد مشاهده مي شود ديگر از تيم بزرگسالان اين باشگاه توقعي نيست!
شاید بسیاری خرده بگیرند که در فوتبال حرفه‌ای دنیا دیگر بحث بومی و غیر بومی نیست اما سوال ما اینجاست ما کدام یک از پروسه های فوتبالی و مدیریتی مان به مانند فوتبال حرفه ای است؟
آیا در بازیکن سازی ما به مانند اروپا هستیم؟
آیا در بخش مربی گری و مربی سازی ما در حد معیارهای و هدف های دنیا هستیم؟
در بخش مدیریت فوتبال چگونه هستیم؟
پس فوتبالی می تواند بحث از حرفه‌ای گری و مدل های دنیا بزند که بر اساس روند شایسته سالاری جلو بروند!

ضمیمه این شماره