جمعه, 15 مهر 1401

شماره 712مورخ  6 مهر 1401

تعطیلی ایران‌خودرو و سایپا سالی ۱ میلیون میلیارد تومان برای کشور نفع دارد
کیفیت پایین خودرو‌ها باعث هدر رفت سالانه ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بنزین می‌شود. با وجود آنکه صنعت خودروسازی سالانه صد‌ها هزار میلیارد به اقتصاد تورم زده کشور زیان وارد می‌کند، اما این صنعت با پناه گرفتن پشت مبحث اشتغالزایی مدعی است که بیش از یک میلیون شغل در کشور ایجاد کرده‌اند. با احتساب این ارقام، در صورت تعطیل شدن این دو خودروساز، سالانه تنها از محل عدم هدر رفت بنزین و کاهش تصادفات، هزینه‌های درمان و فساد ناشی از این صنعت، می‌توان انتظار داشت بیش از ۱ میلیون میلیارد صرفه جویی برای کشور ایجاد شود.
آفتاب‌‌نیوز :مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به تازگی اعلام کرده است، نبود دانش روز در خودروسازی، باعث هدررفت روزانه ۵۰ میلیون لیتر بنزین در کشور شده است. این عدد برابر است با سالانه ۱۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون لیتر بنزین که از بین می‌رود.
به گزارش آفتاب‌نیوز؛ با احتساب قیمت روز این محصول، کیفیت پایین خودرو‌ها باعث هدر رفت سالانه ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بنزین در کشور می‌شود.
بر اساس آمار‌های رسمی قریب ۲۰۰ هزار نفر در تصادفات ۱۰ سال اخیر ایران کشته شده‌اند و بیش از ۳ میلیون نفر نیز مجروع از این رخداد‌های جادهوای بر جای مانده است.
تنها در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۶ هزار و ۷۷۸ کشته و ۳۱۷ هزار مصدوم به دلیل تصادفات جاده‌ای ثبت شده است. آذری از جمله نمایندگانی است که خودروسازان را در ۹۰ درصد تصادفات مقصر دانسته است.
رئیس پلیس راهور نیز گفته است: فقط در یکی از پارکینگ‌های خودرو‌های تصادفاتی، ۱۰۷ دستگاه خودرو وجود داشت، از میان این ۱۰۷ دستگاه خودرو که تماماً از زاویه جلو یعنی از زاویه مناسب تصادف کردند، ایربگ ۹۷ دستگاه خودرو باز نشده بود. به گفته پلیس ۶۰ درصد تصادفات جاده‌ای توسط خودرو‌های سواری غالباً پرتیراژ رقم می‌خورد.
برخی کارشناسان رسمی نیز کیفیت بسیار پایین خودر‌های داخلی را مقصر ۵۰ درصد تصادفات کشور برشمرده‌اند.
با این عدد و با احتساب نرخ روز دیه، بدون احتساب هزینه‌های درمان، فقدان نان آور و معیشت خانواده‌ها و آسیب‌های اجتماعی ناشی از تصادفات، سهم ریالی خودروسازان تنها از ۱۰۰ هزار کشته سال‌های اخیر ۶۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود. این عدد بدون احتساب ۳ میلیون مجروع تصادفات در نظر گرفته شده است.
مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی به آسیب شناسی وضعیت مالی شرکت‌های ایران خودرو و سایپا پرداخت و اعلام کرد، این دو خودروساز ۵۵ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارند. برخی کارشناسان این عدد را حاصل فرایند‌های حسابداری می‌دانند و زیان انباشته این دو خودرو ساز را بسیار بیشتر از این ارقام برآورد می‌‎کنند.

ضمیمه این شماره