جمعه, 15 مهر 1401

شماره 712مورخ  6 مهر 1401


با وجود تصورات قبلی گل‌گهر سیرجان در فصل نقل و انتقالات بیشتر از جذب بازیکنان جدید روی تمدید قرارداد بازیکنان قبلی متمرکز بود.
تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان در فصل بیست و یکم لیگ برتر با مشکل کسر ۷ امتیاز به دلیل استفاده از مهاجم گابنی روبرو شد و عملا از کورس قهرمانی خارج شد.
در همین رابطه انتظار می رفت گل‌گهری‌ها برای فصل بیست و دوم لیگ برتر به دنبال بمب‌های نقل و انتقالاتی باشند اما بیشتر تمرکز این تیم روی تمدید قرارداد بازیکنان فصل گذشته بود، با این شرایط  خیلی‌ها فکر می کنند که سیرجانی‌ها در قامت تیمی متوسط در لیگ برتر حاضر هستند. به این بهانه نقل و انتقالات گل‌گهر را مرور کردیم:
اولین ورودی این تیم «محمد خدابنده لو» بود، این بازیکن که فصل گذشته در ذوب آهن به میدان می رفت  حتا مورد توجه تیم پرسپولیس هم قرار داشت اما مذاکراتش به بن رسید و سیرجانی‌ها از این فرصت برای جذب بازیکن جوان و پدیده فصل قبل لیگ برتر استفاده کردند ‌و این بازیکن را با توجه به عملکرد خوب فصل قبل اش جذب کردند.
دومین ورودی جدید گل‌گهر «وسلی گومز دوس سانتوس»‌هافبک 30 ساله‌ی برزیلی بود که بیشتر دوران بازی خودش را در سری A لیگ برزیل بازی کرده، در دو مقطع هم در باشگاه ویسل کوبه ژاپن سابقه بازی دارد و آخرین بار عضو باشگاه سیارا برزیل در سری A بوده و به عنوان بازیکن آزاد راهی گل‌گهر سیرجان شد.
پست اصلی این بازیکن چپ‌‌پا ، ‌هافبک تهاجمی و وینگر است و سومین سهمیه خرید خارجی گل‌گهر، پس از کی‌روش استنلی و اریک بایناما محسوب می‌شود.
این بازیکن که توانایی بازی در کناره‌ها را هم دارد. باید دید او می تواند جای خالی سعید صادقی را برای گل‌گهر پُر کند.
اما «امین قاسمی نژاد» وی در نیم فصل لیگ بیست و یکم به صورت قرضی راهی گل‌گهر شد. بعد از پایان فصل در تمرینات استقلال حاضر شد و بعد از آنکه آبی پوشان او را در لیست مازاد قرار دادند این بار قرارداد به صورت دائمی با گل‌گهر امضا کرد. هر چند که این بازیکن در فصل قبل آنچنان به کار گرفته نشد اما کادر فنی گل‌گهر برای جذب این بازیکن نظر مثبت داشتند.
دیگر بازیکن جذب شده جدید در تیم گل‌گهر بازیکنی بود که در لیگ یک در بوق کرنا قرار گرفت و با چند تیم هم به گفته رسانه‌ها قرار داد امضا کرد و در نهایت به گل‌گهر پیوست کسی نبود جز «امیر شهیم» مهاجم ۱۸ ساله ماشین‌سازی تبریز که در فصل گذشته لیگ یک با زدن ۱۲ گل جزو گلزنان برتر این رقابت‌ها قرار گرفت، به گل‌گهر پیوست.
هر چند این بازیکن هم مورد توجه پرسپولیس قرار داشت اما به دلیل مشکل دریافت رضایت نامه، روند مذاکرات این مهاجم با سرخپوشان به بن بست رسید، سیرجانی‌ها از این فرصت برای جذب مهاجم جوان بهره گرفتند، و باید منتظر ماند و دید آیا این بازیکن واقعا در حد تبلیغاتی که بر روی آن شده، هست و یا خیر!
«مهران درخشان مهر» دیگر بازیکنی بود که در این فصل به گل‌گهر پیوست. با توجه به جدایی میلاد زکی‌پور، گل‌گهر در پست مدافع چپ فقط شایان مصلح را در اختیار داشت.، با این اوصاف آنها مهران درخشان مهر را که پیش از این در فولاد فرصت بازی چندانی نداشت به خدمت گرفتند.‌ درخشان مهر در گذشته سابقه همکاری با قلعه نویی را داشته است.
 هر چند اخباری درباره جذب محمد نادری هم مطرح بود اما تا این لحظه خبری از این انتقال نیست.
اما بازیکنان خروجی تیم گل‌گهر در این فصل چه کسانی بودند؟
سعید صادقی، محمدرضا خانزاده، فرشید باقری، میلاد زکی پور و سیداحمد موسوی بازیکنانی هستند که از جمع آبی پوشان سیرجانی خارج شدند.
سعید صادقی یکی از مهمترین بازیکنان جدا شده گل‌گهر است. او ترجیح داد برای رسیدن به تیم ملی در تیم پرطرفدارتری به میدان برود.
 محمد رضا خانزاده هم با ناراحتی از گل‌گهر جدا شد و ظاهرا او و قلعه نویی با یکدیگر اختلاف سلیقه داشتند. هرچند که از همان ابتدا مشخص بود که این بازیکن در حد یک بازیکن تراز اول نیست.
احمد موسوی هم یکی از محدود بازیکنان فصل گذشته بود که قلعه نویی تمایلی برای تمدید قرارداد با وی نداشت.
فرشید باقری هم در مسیر مس رفسنجان قرار گرفت و فصل بیست و دوم در این تیم به میدان خواهد رفت.
میلاد زکی پور بعد از پایان فصل تمایل داشت به تیم دیگری برود و با پرسپولیس هم مذاکرات جدی داشت اما در نهایت به سپاهان پیوست.
ایمان سلیمی بعد از مصدومیتی که داشت و فصل را از دست داد در جمع شاگردان قلعه نویی تمرین می کرد اما در نهایت به مس رفسنجان پیوست.
از نکات جالب  در تیم گل‌گهر می توان به بازیکن خارجی «اریک باگناما» اشاره کرد که  بعد از حواشی فصل گذشته و بازی در استقلال تاجیکستان دوباره به جمع شاگردان قلعه نویی بازگشت، او این بار بازیکن مجاز قلمداد می شود همچنین باید منتظر ماند و دید این بازیکن ارزش آن را داشت تا بار دیگر به گل‌گهر بیاید یا داستان چیز دیگری است.
با وجود اینکه نام محمد نادری برای انتقال به جمع سیرجانی‌ها مطرح بود اما در آستانه آغاز لیگ بیست و دوم خبری از توافق با این بازیکن نیست، تا عملا این انتقال کمرنگ شود.
حال باید منتظر ماند و دید که در یک پروسه سه ساله تیم قلعه نویی در پایان این فصل چه آورده ی برای فوتبال سیرجان دارند.

ضمیمه این شماره